ՀՀ ԱԳՆ. Ադրբեջանի ղեկավարությունը ծանր գին է վճարելու - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳՆ-ն այսօր հայտարարել է, որ «Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը ծանր գին է վճարելու արցախահայության հանդեպ ծանր հանցագործություններ գործելու, տարածաշրջան ահաբեկիչներ ներմուծելու եւ տարածաշրջանային անվտանգությունը խաթարելու համար»։
ԼՂ հակամարտության գոտում վերջին զարգացումների վերաբերյալ ԱԳՆ հայտարարության մեջ ասված է.
«Արհամարհելով անհապաղ հրադադարի հաստատման մասին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների եւ ողջ միջազգային հանրության հետեւողական կոչերը՝ ղարաբաղյան հակամարտությունն ուժով լուծելու նպատակով Ադրբեջանը Թուրքիայի հետ համատեղ շարունակում է լայնամասշտաբ պատերազմական գործողությունները։
Այս նպատակով գործի է դրվել Ադրբեջանի ողջ ռազմական ներուժը՝ համալրված թուրքական ռազմական աջակցությամբ, որն արտահայտվում է նաեւ մերձավորարեւելյան հակամարտության գոտիներից Ադրբեջան փոխադրված օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչներին ռազմի դաշտ նետելով։ Արցախի ողջ տարածքում համակարգված եւ զանգվածային ձեւով թիրախավորվում են խաղաղ բնակավայրերը եւ քաղաքացիական ենթակառուցվածքները՝ հանգեցնելով մարդկային կորուստների եւ ավերածությունների։
Այս ռազմական գործողությունների նպատակն է Արցախի ժողովրդի հանդեպ զանգվածային ոճրագործություններ իրագործելու միջոցով վերջիններիս զրկել պատմական հայրենիքից։
Հայաստանի Հանրապետությունը՝ որպես Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխավոր, ձեռնարկելու է բոլոր անհրաժեշտ քայլերն ու միջոցները՝ կանխարգելելու այդ զանգվածային ոճրագործությունը»։

МИД Армении: Руководство Азербайджана заплатит высокую цену - Mediamax.am
Ереван. /Медиамакс/. МИД Армении заявил сегодня, что «военно-политическое руководство Азербайджана заплатит высокую цену за совершение преступлений по отношению к армянам Арцаха, за внедрение террористов в регион и нарушение региональной безопасности».
В заявлении МИД Армении о последних событиях в зоне нагорно-карабахского конфликта говорится:
«Игнорируя последовательные призывы стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и всегомеждународного сообщества о незамедлительном установлении режима прекращении огня, Азербайджан совместно с Турцией продолжает широкомасштабные военные действия с целью силового решения Карабахского конфликта.
С этой целью задействован весь военный потенциал Азербайджана, подкрепленный военной поддержкой Турции, которая выражена также отправкой на поле сражения иностранных вооруженных террористов, переброшенных в Азербайджан из зон ближневосточных конфликтов. По всей территории Арцаха систематически и массово таргетируются мирные поселения и гражданская инфраструктура, вследствие чего есть людские потери и разрушения.
Цель данных военных действий - лишить народ Арцаха его исторической родины путем массовых преступлений.
Республика Армения, будучи гарантом безопасности народа Арцаха, будет предпринимать все необходимые шаги и меры с целью предотвращения этих массовых преступлений».