Փաշինյան ու Մակրոն. զինյալների ներգրավումը անթույլատրելի է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն այսօր հերթական հեռախոսազրույցն են ունեցել, որի ընթացքում Ֆրանսիայի նախագահը կարեւորել է ռազմական գործողությունների շուտափույթ դադարեցումը:
Կառավարության մամուլի ծառայությունը տեղեկացնում է, որ Հայաստանի վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել պատերազմը սանձազերծելու անթույլատրելիության վերաբերյալ Ֆրանսիայի սկզբունքային եւ կառուցողական դիրքորոշման համար:
Կողմերն անթույլատրելի են համարել օտարերկրյա ահաբեկիչ զինյալների ներգրավումը ռազմական գործողություններում:
Ֆրանսիայի նախագահը կարեւորել է խաղաղ գործընթացի վերականգնումը՝ համաձայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահների հոկտեմբերի 1-ի հայտարարության:
Վարչապետ Փաշինյանն անընդունելի է համարել Թուրքիայի եւ այդ երկրի կողմից հովանավորվող ահաբեկիչների ներթափանցումը տարածաշրջան՝ ընդգծելով, որ առանց այդ ապակայունացնող ուժերի դուրսմղման հնարավոր չէ վերականգնել տարածաշրջանային անվտանգությունը:
Խաղաղության հաստատման համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը կարեւորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների եւ նրանց երկրների սերտ համագործակցությունը:

Пашинян и Макрон: вовлечение террористов недопустимо - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Франции Эмманулль Макрон провели сегодня очередную телефонную беседу, в ходе которой французский лидер заявил о важности скорейшего прекращения боевых действий.
Пресс-служба правительства сообщает, что премьер-министр Армении выразил благодарность за принципиальную и конструктивную позицию Франции в вопросе недопустимости развязывания войны.
Стороны отметили недопустимость вовлечения иностранных террористов в военные действия.
Президент Франции отметил важность восстановления мирного процесса согласно заявлению президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 1 октября.
Никол Пашинян назвал недопустимым вовлечение в регион Турции и патронируемых ею террористов, отметив, что без исключения этих дестабилизирующих сил восстановление региональной безопасности невозможно.
В контексте установления мира Никол Пашинян отметил важность тесного сотрудничества стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ.