Էրդողանը մերժել է Պուտինի, Մակրոնի ու Թրամփի կոչը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի նախագան Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն արձագանքել է այսօր Ռուսաստանի, ԱՄՆ եւ Ֆրանսիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի, Դոնալդ Թրամփի եւ Էմանուէլ Մակրոնի ընդունած համատեղ հայտարարությանը, որով նրանք կոչ էին արել անհապաղ դադարեցնել մարտական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղում:
Reuters-ի հաղորդման համաձայն, ելույթ ունենալով Թուրքիայի խորհրդարանում, նա ասել է, որ երկարատեւ խաղաղության հասնելու համար «Հայաստանը պետք է դուրս գա օկուպացված տարածքներից»:
«Հաշվի առնելով, որ Ռուսաստանն, ԱՄՆ-ն եւ Ֆրանսիան այս խնդիրը արհամարհել են գրեթե 30 տարի՝ անընդունելի է, երբ նրանք փորձում են հրադադար սահմանել», - ասել է Թուրքիայի նախագահը:
Հատկանշական է, որ Պուտինի, Թրամփի եւ Մակրոնի կոչը ուղղված էր Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարներին, բայց դրան առաջինն արձագանքել է Էրդողանը:

Эрдоган отверг призыв Путина, Макрона и Трампа - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган прокомментировал сегодняшнее совместное заявление президентов России, США и Франции Владимира Путина, Дональда Трампа и Эммануэля Макрона, в котором они призвали незамедлительно прекратить боевые действия в Нагорном Карабахе.
По сообщению Reuters, выступая в парламенте Турции, Эрдоган сказал, что для достижения длительного мира «Армения должна уйти с оккупированных территорий».
«Учитывая, что Россия, США и Франция игнорировали эту проблему почти 30 лет, их попытки добиться перемирия неприемлимы», - сказал президент Турции.
Примечательно, что призыв Путина, Трампа и Макрона был адресован руководителям Армении и Азербайджана, но первым на него откликнулся Эрдоган.