Արցախի նախագահ. «Այս անգամ Մոսկվան պետք է խոսի Էրդողանի հետ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այսօր խոսել է պատերազմական գործողությունները դադարեցնելու գործում Ռուսաստանի հնարավոր դերակատարության մասին:
Լրագրողների խնդրանքով զուգահեռներ անցկացնելով 2016 թվականի Ապրիլյան պատերազմի հետ, որն ավարտվեց Ռուսաստանի միջնորդությամբ, Արայիկ Հարությունյանն ասել է.
«Այն ժամանակ ռուսը ի վիճակի էր համոզել Ադրբեջանին եւ խնդրել Հայաստանին: Այսօր Ռուսաստանը պետք է խոսի Հայաստանի եւ Էրդողանի հետ: Ես չգիտեմ, թե որքանով են իրենք պատրաստ խոսել Էրդողանի հետ»:
«Թուրքիայի ուղիղ մասնակցությունն այս պատերազմին պատահականություն չէ, վերջին մի քանի ամիսների կամ տարիների ընթացքում չի ձեւավորվել: Թուրքիայի ամբիցիաները Հարվային Կովկասի տարածաշրջանի եւ Հայաստանի վերաբերյալ շատ երկար ժամանակ են ձեւավորվել: Բայց նրանց մոտ ոչինչ չի ստացվելու, որովհետեւ ունենք հերոսական ժողովուրդ, հերոսական երիտասարդություն, որը պատրաստ է կյանքի գնով պաշտպանել հայրենիքը»,- ասել է Արայիկ Հարությունյանը:

Президент Арцаха. «На этот раз Москва должна говорить с Эрдоганом» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Арцаха Араик Арутюнян прокомментировал сегодня возможную роли России для прекращения боевых действий.
Проводя по просьбе журналистов параллели с Апрельской войной 2016 года, которая завершилась после вмешательства Москвы, Араик Арутюнян сказал.
«Тогда русские были в состоянии убедить Азербайджан и попросить Армению. Сегодня Россия должна говорить с Арменией и Эрдоганом. Я не знаю, насколько они готовы к разговору с Эрдоганом».
«Прямое участие Турции в этой войне неслучайно, и оно не формировалось в течение последних месяцев или даже лет. Амбиции Турции в отношении Кавказа и Армении формировались долгое время. Но у них ничего не получится, потому что у нас героический народ, героическая молодежь, которая готова ценой жизни защищать родину», - сказал Араик Арутюнян.