Փաշինյանը նշել է խաղաղ գործընթացի վերսկսման պայմանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շարլ Միշելի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ նշել է խաղաղ գործընթացի վերսկսման պայմանը:
Դա Ադրբեջանի կողմից ռազմական գործողությունների դադարեցումն է եւ Թուրքիայի ներգրավվածության իսպառ բացառումը տարածաշրջանում, ասել է վարչապետը:
Փաշինյանը զրուցակցի ուշադրությունն է հրավիրել Թուրքիայի ապակառուցողական դիրքորոշման վրա եւ վերստին ընդգծել ռազմական գործողություններում այդ երկրի ներգրավվածության անթույլատրելիությունը:
Արցախում տիրող իրավիճակը քննարկվելու է Եվրոպական միության անդամ երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովում, որը հոկտեմբերի 1-ից 2-ը գումարվելու է Բրյուսելում:

Пашинян назвал условие возобновления мирного процесса - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня в телефонном разговоре с председателем Европейского Совета Шарлем Мишелем назвал условие возобновления мирного процесса.
Это прекращение Азербайджаном боевых действий и полное исключение вовлеченности Турции в регионе, сказал премьер-министр.
Пашинян обратил внимание собеседника на деструктивную позицию Турции и отметил недопустимость вовлечения этой страны в боевые действияя.
Ситуация в Арцахе будет обсуждаться на саммите руководителей стран-членов Европейского Союза, который пройдет в Брюсселе 1-2 октября.