Փաշինյանը նշել է խաղաղ գործընթացի վերսկսման պայմանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շարլ Միշելի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ նշել է խաղաղ գործընթացի վերսկսման պայմանը:
Դա Ադրբեջանի կողմից ռազմական գործողությունների դադարեցումն է եւ Թուրքիայի ներգրավվածության իսպառ բացառումը տարածաշրջանում, ասել է վարչապետը:
Փաշինյանը զրուցակցի ուշադրությունն է հրավիրել Թուրքիայի ապակառուցողական դիրքորոշման վրա եւ վերստին ընդգծել ռազմական գործողություններում այդ երկրի ներգրավվածության անթույլատրելիությունը:
Արցախում տիրող իրավիճակը քննարկվելու է Եվրոպական միության անդամ երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովում, որը հոկտեմբերի 1-ից 2-ը գումարվելու է Բրյուսելում:

Pashinyan voices the condition for the resumption of the peace process - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. During a telephone conversation with the President of the European Council, Charles Michel, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan voiced the condition for the resumption of the peace process.
The condition is the cessation of hostilities by Azerbaijan and the complete exclusion of Turkey's involvement in the region, the Prime Minister said.
Pashinyan drew the interlocutor's attention to Turkey’s destructive position and reiterated the inadmissibility of that country's involvement in hostilities.
The situation in Artsakh will be discussed at the summit of leaders of EU member states due to be held in Brussels on October 1-2.