Պեսկով. Մոսկվան չի խրախուսում Թուրքիայի հայտարարությունները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն այսօր հայտարարել է, որ Մոսկվան չի խրախուսում Թուրքիայի՝ Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի հետ կապված Ադրբեջանին աջակցության մասին հայտարարությունները:
Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Մեվլութ Չավուշօղլուն այսօր հայտարարել է.
«Ինչպիսի աջակցություն էլ հարկավոր լինի Ադրբեջանին, մենք պատրաստ ենք տրամադրել: Մենք ասել ենք, որ Ադրբեջանի հետ ենք եւ՛ բանակցությունների սեղանի շուրջ, եւ՛ ռազմի դաշտում: Դրանք դատարկ խոսքեր չեն»:
«Անկասկած, մենք չենք խրախուսում նման հայտարարությունները, մենք համաձայն չենք դրանց հետ», - ասել է Պեսկովը եւ հիշեցրել իր երեկվա խոսքերն այն մասին, որ «պետք չէ կրակի վրա յուղ լցնել»:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, Կրեմլի ներկայացուցիչը նաեւ ասել է, որ «ՌԴ զինվորականներն ուշադիր հետեւում են Լեռնային Ղարաբաղում կատարվող իրադարձություններին»:

Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков Заявил сегодня, что Москва не одобряет заявления Турции о политической поддержке Азербайджана в связи с ситуацией в Нагорном Карабахе.
Глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявил сегодня:
«Какая бы помощь ни понадобилась Азербайджану, мы готовы ее оказать. Мы говорили, что вместе с Азербайджаном и за столом переговоров, и на поле боя. Это не пустые слова».
«Безусловно, подобные заявления мы не поддерживаем, мы не согласны с ними», - сказал Песков и напомнил о своих вчершних словах о том, что «не стоит подливать масла в огонь».
Как сообщает ТАСС, представитель Кремля сказал, что «за происходящим в Нагорном Карабахе внимательно следят российские военные».