ՀՀ ԱԳՆ. Բաքուն արժեզրկում է խաղաղ գործընթացի լրջությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը, մեկնաբանելով Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի վերջին հայտարարությունը Վաշինգտոնում կայացած խորհրդակցությունների վերաբերյալ, ասել է, որ դրանք չեն համապատասխանում իրականությանը:
«Նման մոտեցումն ապակառուցողական է, ինչն արժեզրկում է խաղաղ գործընթացի լրջությունը»,- ասել է ԱԳՆ խոսնակը:
Նրա խոսքով՝ դեռեւս Վաշինգտոնի հանդիպումից առաջ եւ դրա ընթացքում քննարկվել են վերջին շրջանում ադրբեջանական կողմի պատճառով սրված իրավիճակի հանդարտեցման հարցեր:
«Համանախագահները կոչ են արել անմիջապես քայլեր ձեռնարկել՝ վերականգնելու համար խաղաղությանը նպաստող միջավայրը եւ պահպանելու հրադադարը, եւ այս ուղղությամբ հանդես են եկել հումանիտար ոլորտին եւ ռիսկերի նվազեցմանը վերաբերող հստակ առաջարկներով: Այս շրջանակից դուրս ադրբեջանական կողմի ապատեղեկատվությունը հանգեցնում է եզրակացության, որ Ադրբեջանը մտադրված չէ իրականացնելու համանախագահների այդ կոչերը եւ առաջարկները:
Ավելին, այն պնդումը, որ բանակցությունները կարող են հաջող ծավալվել զինադադարի կանոնավոր խախտումների պայմաններում, լրջագույն վնաս է հասցնում կարգավորման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին եւ խաթարում խաղաղ գործընթացը»,- հայտարարել է Աննա Նաղդալյանը:

МИД Армении: Баку обесценивает серьезность переговорного процесса - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян заявила, что заявления министра иностранных дел Азербайджана, сделанные по итогам консультаций в Вашингтоне, не соответствуют действительности.
«Это деструктивный подход, и он обесценивает серьезность переговорного процесса»,- отметила пресс-секретарь МИД.
По ее словам, до и во время встречи в Вашингтоне обсуждались вопросы стабилизации ситуации, обостриавшейся в последнее время из-за действий азербайджанской стороны.
«Сопредседатели призвали незамедлительно предпринять шаги для восстановления атмосферы, способствующей миру, и сохранения перемирия. Они выступили с конкретными предложениями в этом направлении, связанными с гуманитарной сферой и снижением рисков. Дезинформация вне этих рамок, распространяемая Азербайджаном, приводит к выводу, что он не намерен реализовывать данные призывы и предложения посредников.
Более того, утверждение, что переговоры могут быть успешными в условиях периодических нарушений перемирия, наносит серьезный урон усилиям по урегулированию и подрывает мирный процесс»,- заявила Анна Нагдалян.