Փաշինյան-Ալիեւ հանդիպումը կարող է կայանալ մարտի 29-ին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը տեղի կունենա մարտի 29-ին Վիեննայում, հաղորդել է «Ինտերֆաքս» գործակալության դիվանագիտական աղբյուրը Ավստրիայի մայրաքաղաքում:
«Հանդիպումը տեղի կունենա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ»,- նշել  է աղբյուրը:
Դա կլինի Փաշինյանի ու Ալիեւի առաջին պաշտոնական հանդիպումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո:
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2019 թվականի հունվարի 22-ին Դավոսում կայացել էր Նիկոլ Փաշինյանի եւ Իլհամ Ալիեւի երրորդ ոչ պաշտոնական հանդիպումը:
Առաջինը կայացել էր 2018 թվականի սեպտեմբերին Դուշանբեում՝ ԱՊՀ գագաթնաժողովի շրջանակում: Այդ հանդիպման ընթացքում երկու երկրների ղեկավարները պայմանավորվել էին կողմերի միջեւ ուղիղ կապի հաստատման եւ շփման գծում լարվածության նվազեցման մասին:
2018 թվականի դեկտեմբերի 6-ին Նիկոլ Փաշինյանը Սանկտ Պետերբուրգում զրույց էր ունեցել Իլհամ Ալիեւի հետ:
«Խոսել ենք գերիների փոխանակման մասին, ցավոք, համաձայնության չենք եկել, բայց քննարկումները կշարունակենք։ Գիտեք, որ իրենք առաջարկել են բոլորը բոլորի դիմաց սկզբունքը, բայց մենք այդտեղ խնդիր ունենք: Արցախի իշխանությունների հետ էլ պետք է քննարկենք»,- ասել էր Փաշինյանը:

Пашинян и Алиев могут встретиться 29 марта в Вене - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Встреча президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна состоится 29 марта в Вене, сообщил агентству «Интерфакс» дипломатический источник в австрийской столице.
«Встреча состоится 29 марта в Вене. Встреча пройдет при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ», - отметил источник.
Встреча Пашиняна и Алиева станет первой официальной встречей под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Медиамакс отмечает, что 22 января 2019 года в Давосе состоялась третья неофициальная встреча Никола Пашиняна и Ильхама Алиева.
Первая встреча состоялась в сентябре 2018 года в Душанбе в рамках саммита СНГ. В ходе той встречи главы государств договорились о внедрении прямой связи между сторонами и о снижении напряженности на линии соприкосновения.
6 декабря 2018 года Никол Пашинян провел краткую беседу с Ильхамом Алиевым в Санкт-Петербурге.
«Мы обсудили вопрос обмена пленными и, к сожалению, не пришли к согласию. Но обсуждения продолжатся. Они предложили обмен по принципу«всех на всех», но у нас здесь есть проблема. И мы должны провести обсуждения с властями Арцаха»,- отмечал по итогам встречи Никол Пашинян.