Ջոն Բոլթոն. ԼՂ խնդրի լուծումը բխում է նաեւ ԱՄՆ շահերից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնն այսօր ասել է, որ հայ-ամերիկյան հարաբերություններն առաջնային են ԱՄՆ-ի համար։
«Այս տարածաշրջանը ռազմավարական կարեւոր նշանակություն ունի Միացյալ Նահանգների համար»,- Երեւանում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է ամերիկացի դիվանագետը։
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ Ջոն Բոլթոնը նշել է, որ խնդրի վերաբերյալ ինքը «որեւէ նոր առաջարկ չի ներկայացրել, այլ փորձել է ավելի շատ տեղեկություն ստանալ»։
«Մենք ցանկանում ենք օգնել՝ լուծելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ինչպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում մեր ունեցած դերի շրջանակում, այնպես էլ հնարավոր այլ տարբերակներով, քանի որ այս խնդրի լուծումը բխում է ոչ միայն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի շահերից, այլեւ՝ ԱՄՆ-ի»,- ասել է ամերիկացի դիվանագետը։
Ջոն Բոլթոնը նկատել է, որ Հայաստանի իշխանությունների օրակարգում ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցն առաջնային է։
«Եթե կանխատեսումներն իրականություն դառնան եւ նա (Նիկոլ Փաշինյանը - խմբ․) ընտրվի վարչապետ, ապա հզոր մանդատ կունենա մի շարք կարեւոր քայլերի համար։ Վճռական քայլեր կատարելու համար լավագույնը պահն ընտրություններից հետո է»,- ասել է նա։
Ջոն Բոլթոնն ընդգծել է նաեւ, որ Ռուսաստանի կողմից հակամարտող կողմերին զենքի վաճառքը չի նպաստում գործընթացի կարգավորմանը։
Այսօր ամերիկացի դիվանագետին ընդունել են նաեւ ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանը եւ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանը:

Джон Болтон: Урегулирование карабахского конфликта исходит из интересов США - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Советник президента США по вопросам национальной безопасности Джон Болтон заявил сегодня, что армяно-американские отношения являются приоритетом для Соединенных Штатов.
«Этот регион имеет важное стратегическое значение для США», - сказал американский дипломат на встрече с журналистами в Ереване.
Коснувшись темы конфликта в Нагорном Карабахе, Джон Болтон отметил, что он не выдвигал каких-либо новых предложений по этому вопросу и «постарался получить как можно больше информации».
«Мы желаем помочь в карабахском урегулировании как в рамках нашего сопредседательства в Минской группе ОБСЕ, так и другими возможными способами. Ведь  урегулирование данного конфликта в интересах не только Армении и Азербайджана, но и США», - подчеркнул он.
Джон Болтон заметил, что вопрос карабахского урегулирования является приоритетом в повестке властей Армении.
«Если прогнозы сбудутся, и он (Никол Пашинян – ред.) будет избран премьер-министром, у него будет мощный мандат для осуществления ряда важнейших шагов. Лучший момент для решительных шагов настанет после выборов», - добавил дипломат.
Джон Болтон также подчеркнул, что продажа оружия Россией сторонам конфликта не способствует его урегулированию.
Сегодня американского дипломата приняли также секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян, и.о. министра обороны Давид Тоноян, а также и.о. министра иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян.