Ջոն Բոլթոն. ԼՂ խնդրի լուծումը բխում է նաեւ ԱՄՆ շահերից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնն այսօր ասել է, որ հայ-ամերիկյան հարաբերություններն առաջնային են ԱՄՆ-ի համար։
«Այս տարածաշրջանը ռազմավարական կարեւոր նշանակություն ունի Միացյալ Նահանգների համար»,- Երեւանում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է ամերիկացի դիվանագետը։
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ Ջոն Բոլթոնը նշել է, որ խնդրի վերաբերյալ ինքը «որեւէ նոր առաջարկ չի ներկայացրել, այլ փորձել է ավելի շատ տեղեկություն ստանալ»։
«Մենք ցանկանում ենք օգնել՝ լուծելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ինչպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում մեր ունեցած դերի շրջանակում, այնպես էլ հնարավոր այլ տարբերակներով, քանի որ այս խնդրի լուծումը բխում է ոչ միայն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի շահերից, այլեւ՝ ԱՄՆ-ի»,- ասել է ամերիկացի դիվանագետը։
Ջոն Բոլթոնը նկատել է, որ Հայաստանի իշխանությունների օրակարգում ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցն առաջնային է։
«Եթե կանխատեսումներն իրականություն դառնան եւ նա (Նիկոլ Փաշինյանը - խմբ․) ընտրվի վարչապետ, ապա հզոր մանդատ կունենա մի շարք կարեւոր քայլերի համար։ Վճռական քայլեր կատարելու համար լավագույնը պահն ընտրություններից հետո է»,- ասել է նա։
Ջոն Բոլթոնն ընդգծել է նաեւ, որ Ռուսաստանի կողմից հակամարտող կողմերին զենքի վաճառքը չի նպաստում գործընթացի կարգավորմանը։
Այսօր ամերիկացի դիվանագետին ընդունել են նաեւ ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանը եւ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանը:

Bolton: Karabakh conflict settlement could be in “the best interests” of U.S. - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The United States feels that the U.S.-Armenian relationship is being a top priority, U.S. National Security Advisor John Bolton said today.
“This is a region that is strategically important to the United States,” Bolton told the press in Yerevan.
Touching on Nagorno-Karabakh conflict, Bolton noted that his intention was not to make new suggestions “but to learn more about the way things stand”.
“We are eager to help in resolution over the Nagorno-Karabakh conflict both through our continuing role as co-chair of the Minsk Group but also in any way we can behind the scene, because resolution to the conflict is not only a benefit for the Armenian and Azerbaijan, it could be the in best interests of the United States as well,” said the American diplomat.
John Bolton observed that the resolution of Karabakh conflict is the primary issue on the Armenian political agenda.
“It is a fact that if the predictions come true and Nikol Pashinyan is elected Prime Minister, he will have a very strong mandate and that is the best moment to take a strong action in the number of different respects,” he said.
Bolton emphasized that the weapon supply from Russia to the opposing parties does not contribute to the resolution of the dispute.