Նախարարները կքննարկեն նախկին պայմանավորվածությունների իրագործումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանն այսօր ասել է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարների՝ այսօր Նյու Յորքում նախատեսված հանդիպման շրջանակում քննարկվելու է նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման հարցը։
Մնացականյանն ու Մամեդյարովը կհանդիպեն սեպտեմբերի 26-ին
«ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ պետք է կատարվեն բոլոր ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, խոսքը վերաբերում է միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրմանը եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների եւ թվաքանակի ավելացմանը»,- ճեպազրույցում ասել է Տիգրան Բալայանը։
ԱԳՆ խոսնակն ընդգծել է, որ «Ադրբեջանը 2016-ից մինչ օրս արգելափակում է դրանց իրականացումը»։
«Հարկավոր է ստեղծել այնպիսի պայմաններ, որոնք բարենպաստ մթնոլորտ կստեղծեն խաղաղ գործընթացն առաջ մղելու համար»,- հավելել է Տիգրան Բալայանը։
Խոսելով ավելի բարձր մակարդակով հանդիպման մասին՝ նա նշել է, որ հայկական կողմը «պատրաստ է բանակցել Ադրբեջանի ղեկավարի հետ, սակայն հանդիպումը պետք է լինի բովանդակային, որը կբերի կոնկրետ արդյունքների»։

Главы МИД Армении и Азербайджана обсудят реализацию прежних соглашений - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян заявил сегодня, что министры иностранных дел Армении и Азербайджана на встрече в Нью-Йорке обсудят сегодня вопрос реализации достигнутых ранее договоренностей.
«Премьер-министр Армении Никол Пашинян подчеркнул, что нужно реализовать все достигнутые договоренности. Речь идет о внедрении механизмов расследования инцидентов и увеличении возможностей и численности команды личного представителя Действующего председателя ОБСЕ», - сказал на брифинге Тигран Балаян.
Пресс-секретарь МИД подчеркнул, что «Азербайджан с 2016 года по сей день препятствует реализации этих договоренностей».
«Необходимо создать такие условия, которые сформируют благоприятную атмосферу  для прогресса в мирном урегулировании», - добавил Тигран Балаян.
Комментируя перспективы встречи на высшем уровне, он отметил, что армянская сторона «готова к переговорам с лидером Азербайджана, однако встреча должна быть содержательной и привести к конкретным результатам».