Նախարարները կքննարկեն նախկին պայմանավորվածությունների իրագործումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանն այսօր ասել է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարների՝ այսօր Նյու Յորքում նախատեսված հանդիպման շրջանակում քննարկվելու է նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման հարցը։
Մնացականյանն ու Մամեդյարովը կհանդիպեն սեպտեմբերի 26-ին
«ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ պետք է կատարվեն բոլոր ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, խոսքը վերաբերում է միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրմանը եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների եւ թվաքանակի ավելացմանը»,- ճեպազրույցում ասել է Տիգրան Բալայանը։
ԱԳՆ խոսնակն ընդգծել է, որ «Ադրբեջանը 2016-ից մինչ օրս արգելափակում է դրանց իրականացումը»։
«Հարկավոր է ստեղծել այնպիսի պայմաններ, որոնք բարենպաստ մթնոլորտ կստեղծեն խաղաղ գործընթացն առաջ մղելու համար»,- հավելել է Տիգրան Բալայանը։
Խոսելով ավելի բարձր մակարդակով հանդիպման մասին՝ նա նշել է, որ հայկական կողմը «պատրաստ է բանակցել Ադրբեջանի ղեկավարի հետ, սակայն հանդիպումը պետք է լինի բովանդակային, որը կբերի կոնկրետ արդյունքների»։

Armenian, Azerbaijan FMs to discuss implementation of previous agreements - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Spokesperson for Armenian Foreign Ministry Tigran Balayan has said that Armenian and Azerbaijani FMs Zohrab Mnatsakanyan and Elmar Mammadyarov will discuss implementation of previously reached agreements at the meeting scheduled for today in New York.
Armenian and Azerbaijani FMs to meet on September 26
“Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has stressed that all agreements must be implemented, which means that the sides have to introduce the incident investigation mechanism and increase capacities and staff of the office of personal representative of the OSCE Chairperson-in-Office,” said Balayan.
According to him, “Azerbaijan has been blocking implementation of this agreements since 2016”.
“We need to create conditions that will form a favorable environment for advancing the peace talks,” added Tigran Balayan.
Touching on the meeting at a high level, Balayan noted that Armenia is “ready to negotiate with the leader of Azerbaijan, but the meeting must be substantial and leading to concrete results”.