Մնացականյան. «Բաքվի քայլերը լրջագույն վտանգ են ներկայացնում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ուշադրությունը հրավիրել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի հետ սահմանին եւ Արցախի հետ շփման գծում իրավիճակի լարման պարբերական փորձերի վրա, որոնց հետեւանքով զոհվել են Հայաստանի Զինված ուժերի եւ Արցախի Պաշտպանության բանակի երկու զինծառայողներ:
Սեպտեմբերի 25-ին Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա), Էնդրյու Շոֆերի (ԱՄՆ) եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի հետ:
Հայաստանի արտգործնախարարն ընդգծել է խաղաղությանը նպաստող միջավայրի ձեւավորման կարեւորությունը՝ շեշտելով իրավիճակի սրմանն ուղղված քայլերից եւ ագրեսիվ հռետորաբանությունից զերծ մնալու անհրաժեշտությունը:
Զոհրաբ Մնացականյանը շեշտել է, որ Բաքվի քայլերը լրջագույն վտանգ են ներկայացնում խաղաղ գործընթացին, հատկապես համանախագահների միջնորդությամբ արտգործնախարարների միջեւ կայանալիք հանդիպման նախօրեին։

Armenian FM: Baku’s actions are fraught with serious dangers - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan drew the attention of OSCE Minsk Group Co-chairs to recent attempts by Azerbaijan to escalate the situation on the border with Armenia and the line of contact with Artsakh, which resulted in deaths of 2 servicemen from Armenian armed forces and Artsakh Defense Army.
FM Mnatsakanyan had a meeting on September 25 in New York with OSCE Minsk Group Co-chairs Igor Popov (Russia), Stephane Visconti (France), Andrew Schofer (U.S.) and Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk.
The Armenian FM emphasized the importance of providing peaceful atmosphere, as well as the necessity of avoiding steps or aggressive rhetoric that can result in escalation of the situation.
Zohrab Mnatsakanyan stressed that Baku’s actions are fraught with serious dangers for the peace talks, especially before the upcoming meeting of the two FMs with Co-Chairs’ mediation.