Մնացականյան. «Բաքվի քայլերը լրջագույն վտանգ են ներկայացնում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ուշադրությունը հրավիրել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի հետ սահմանին եւ Արցախի հետ շփման գծում իրավիճակի լարման պարբերական փորձերի վրա, որոնց հետեւանքով զոհվել են Հայաստանի Զինված ուժերի եւ Արցախի Պաշտպանության բանակի երկու զինծառայողներ:
Սեպտեմբերի 25-ին Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա), Էնդրյու Շոֆերի (ԱՄՆ) եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի հետ:
Հայաստանի արտգործնախարարն ընդգծել է խաղաղությանը նպաստող միջավայրի ձեւավորման կարեւորությունը՝ շեշտելով իրավիճակի սրմանն ուղղված քայլերից եւ ագրեսիվ հռետորաբանությունից զերծ մնալու անհրաժեշտությունը:
Զոհրաբ Մնացականյանը շեշտել է, որ Բաքվի քայլերը լրջագույն վտանգ են ներկայացնում խաղաղ գործընթացին, հատկապես համանախագահների միջնորդությամբ արտգործնախարարների միջեւ կայանալիք հանդիպման նախօրեին։

Мнацаканян: «Действия Баку являются серьезнейшей угрозой» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян привлек внимание сопредседателей Минской группы ОБСЕ к периодическим попыткам Азербайджана обострить ситуацию на границе с Арменией и на линии соприкосновения с Арцахом, вследствие чего недавно погибли двое военнослужащих вооруженных сил Армении и Армии обороны Арацаха.
25 сентября Зограб Мнацакаян встретился в Нью-Йорке с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Игорем Поповым (Россия), Стефаном Висконти (Франция), Эндрю Шофером (США) и личным представителем Действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком.
Министр иностранных дел Армении подчеркнул важность формирования атмосферы, способствующей миру, призвав воздержаться от действий и агрессивной риторики, приводящих к обострению ситуации.
Зограб Мнацаканян отметил, что действия Баку представляют серьезнейшую угрозу, в частности, накануне встречи глав МИД  Армении и Азербайджана при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ.