ԱՄՆ-ի հետ կապերը մեծ հարստություն են, ասել է Արցախի նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանն ասել է, որ Արցախը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները դիտարկում է որպես բարեկամ երկիր:
«Ես լավատես եմ՝ հենց այդպես էլ կլինի, քանի որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները մենք դիտարկում ենք որպես բարեկամ երկիր, պետություն, որը միլիոնավոր հայերի համար դարձել է երկրորդ հայրենիք: Լավատես եմ, որովհետեւ մենք այստեղ ունենք հավատարիմ, ազնիվ եւ անշահախնդիր բարեկամներ, ովքեր արդեն երկար տարիներ մշտապես Արցախի հետ են, աջակցում են մեր ժողովրդին, աշխարհին ճշմարիտ տեղեկություններ ներկայացնում մեր երկրի մասին: Բարձր ենք գնահատում մեր բարեկամական կապերը՝ դրանք համարելով մեծ հարստություն»,- ԱՄՆ Կոնգրեսում կազմակերպված ընդունելության ժամանակ հայտարարել է Բակո Սահակյանը:
Բակո Սահակյանն արժեւորել է նաեւ Վաշինգտոնի շոշափելի դերակատարությունը տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության պահպանման, ԼՂ հակամարտության խաղաղ եւ արդարացի կարգավորման գործում:
«Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ հարաբերությունների զարգացումն ու խորացումը եղել է, կա եւ կմնա մեր արտաքին քաղաքականության հիմնարար ուղղություններից մեկը»,- նշել է Բակո Սահակյանը:

Связи с США – большое богатство, заявил президент Арцаха - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Арцаха Бако Саакян заявил, что Арцах рассматривает Соединенные Штаты Америки как дружественную страну.
«Я настроен оптимистично, поскольку мы рассматриваем Соединенные Штаты Америки как дружественную страну и государство, которое стало второй родиной для миллионов армян. Здесь у нас есть преданные, честные и бескорыстные друзья, которые на протяжении долгих лет поддерживают нашу страну и наш народ, представляют миру правдивые сведения о нашей стране. Мы высоко ценим наши дружественные связи, считая их большим богатством»,- объявил Бако Саакян в ходе приема в Конгрессе США.
Бако Саакян подчеркнул важную роль Вашингтона в деле сохранения мира и стабильности в регионе, мирного и справедливого урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
«Развитие и углубление отношений с Соединенными Штатами было, есть и будет одним из основных направлений нашей внешней политики»,- отметил Бако Саакян.