ԱՄՆ-ի հետ կապերը մեծ հարստություն են, ասել է Արցախի նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանն ասել է, որ Արցախը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները դիտարկում է որպես բարեկամ երկիր:
«Ես լավատես եմ՝ հենց այդպես էլ կլինի, քանի որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները մենք դիտարկում ենք որպես բարեկամ երկիր, պետություն, որը միլիոնավոր հայերի համար դարձել է երկրորդ հայրենիք: Լավատես եմ, որովհետեւ մենք այստեղ ունենք հավատարիմ, ազնիվ եւ անշահախնդիր բարեկամներ, ովքեր արդեն երկար տարիներ մշտապես Արցախի հետ են, աջակցում են մեր ժողովրդին, աշխարհին ճշմարիտ տեղեկություններ ներկայացնում մեր երկրի մասին: Բարձր ենք գնահատում մեր բարեկամական կապերը՝ դրանք համարելով մեծ հարստություն»,- ԱՄՆ Կոնգրեսում կազմակերպված ընդունելության ժամանակ հայտարարել է Բակո Սահակյանը:
Բակո Սահակյանն արժեւորել է նաեւ Վաշինգտոնի շոշափելի դերակատարությունը տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության պահպանման, ԼՂ հակամարտության խաղաղ եւ արդարացի կարգավորման գործում:
«Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ հարաբերությունների զարգացումն ու խորացումը եղել է, կա եւ կմնա մեր արտաքին քաղաքականության հիմնարար ուղղություններից մեկը»,- նշել է Բակո Սահակյանը:

Artsakh President: Relations with U.S. are precious to us - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. President of Artsakh Bako Sahakyan said that Artsakh considers the United States of America as a friendly country.
“I am optimistic, as we consider the United States of America as a friendly state, which has become a second home for millions of Armenians. I am optimistic, since we have a number of faithful, honest and disinterested friends here, who have been with Artsakh for many years now, supporting our people and presenting objective information about our country. We appreciate our great relations with U.S., considering them very precious,” Bako Sahakyan stated in a speech at the reception, organized at U.S. Congress.
Artsakh President attached special importance to Washington’s significant role in providing peace and stability in the region, as well as its efforts directed at peaceful and just settlement of NK issue.
“Developing and deepening relations with the United States has been and will always be among priorities of our foreign policy,” Bako Sahakyan noted.