Սարգսյան-Ալիեւ հանդիպման հեռանկարը շարունակում է մշուշոտ մնալ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հնարավոր հանդիպման վերաբերյալ հստակություն չկա:
Մեդիամաքսի հաղորդմամբ, այդ մասին են վկայում հաղորդագրությունները սեպտեմբերի 23-ին Նյու Յորքում կայացած Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպման մասին, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունը:
«Սեպտեմբերի 23-ին Նյու Յորքում կայացավ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի եւ Էլմար Մամեդյարովի հանդիպումը, որին ներկա էին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները եւ
ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչը։
Հանդիպմանը քննարկվեցին առաջիկայում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման կազմակերպման հետ կապված հարցեր։
Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց, որ Մինսկի խմբի համանախագահները տարածաշրջան կայցելեն հոկտեմբեր ամսին»։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հայտարարության մեջ ասված է, որ նախարարները պատրաստակամություն են հայտնել աշխատել միջնորդների հետ «մոտ ապագայում նախագահների արդյունավետ հանդիպում կազմակերպելու համար»:
«Խորհրդատվությունների հիմնական նպատակն էր քննարկել ներկա իրավիճակը հակամարտության գոտում, դիտարկել բանակցային գործընթացի ակտիվացման հնարավորությունները եւ նախապատրաստել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը:
Համանախագահներն ակնկալում են, որ այդ հանդիպումը պետք է ամրապնդի կողմերի վստահությունը եւ քաղաքական կամքը՝ կարգավորման առանցքային հարցերի շուրջ փոխզիջումային լուծումներ գտնելու համար: Նախարարները պատրաստակամություն են հայտնել աշխատել միջնորդների հետ մոտ ապագայում նախագահների արդյունավետ հանդիպում կազմակերպելու համար», - ասված է միջնորդների հայտարարության մեջ:
Մեդիամաքսը նշում է, որ Սերժ Սարգսյանն ու Իլհամ Ալիեւը վերջին անգամ հանդիպել են ավելի քան մեկ տարի առաջ՝ 2016 թվականի հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում:
2017 թվականի հունվարին Մեդիամաքսին տված բացառիկ հարցազրույցում ֆրանսիացի միջնորդ Ստեֆան Վիսկոնտին ասել էր.
«Կարծում եմ, ամենադժվարը կլինի կողմերի միջեւ վստահության ու երկխոսության վերականգնումը, ինչին հասնելու համար պետք է ապահովել ողջախոհ, արդյունավետ եւ ուժեղ դինամիկա»:

Ереван /Медиамакс/. Перспектива организации встречи президентов Армении и Азербайджана продолжает оставаться неясной.
Как передает Медиамакс, об этом свидетельствуют сообщения о встрече министров иностранных дел Армении и Азербайджана 23 сентября в Нью-Йорке, а также заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
«23 сентября в Нью-Йорке состоялась встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана Эдварда Налбандяна и Эльмара Мамедьярова, на которой присутствовали сопредседатели Минской группы ОБСЕ и Личный представитель действующего генерального секретаря ОБСЕ.
На встрече обсуждались вопросы, касающиеся организации в ближайшее время встречи президентов Армении и Азербайджана.
Была достигнута договоренность о том, что сопредседатели Минской группы посетят регион в октябре».
В сообщении сопредседателей Минской группы ОБСЕ говорится, что министры выразили готовность работать с посредниками «для организации эффективной встречи президентов в ближайшем будущем».
«Основной целью консультаций было обсуждение текущей ситуации в зоне конфликта, изучения возможностей активизации переговорного процесса и подготовки встречи президентов Армении и Азербайджана.
Сопредседатели надеются, что такая встреча укрепит доверие и политическую волю сторон для нахождения компромиссных решений вокруг ключевых вопросов урегулирования. Министры выразили готовность работать с посредниками для организации эффективной встречи президентов в ближайшем будущем», - говорится в заявлении посредников.
Медиамакс отмечает, что Серж Саргсян и Ильхам Алиев в последний раз встречались более года назад - 20 июня 2016 года в Санкт-Петербурге.
В январе 2017 г. в эксклюзивном интервью Медиамакс французский посредник Стефан Висконти говорил:
«Думаю, сложнее всего будет восстановить доверие и диалог между сторонами, для чего нужно обеспечить здравую, эффективную и сильную динамику».