Լուսանկարը` ԼՂՀ կառավարության մամուլի ծառայություն
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ եւ Արցախի վարչապետներ Կարեն Կարապետյանն ու Արայիկ Հարությունյանն այսօր այցելել են Ասկերանի, Մարտունու եւ Մարտակերտի շրջաններ, եղել Մատաղիս եւ Թալիշ համայնքներում:
ԼՂՀ կառավարության մամուլի ծառայությունը տեղեկացնում է, որ Արցախի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանի եւ Մարտակերտի շրջվարչակազմի ղեկավար Վլադիկ Խաչատրյանի ուղեկցությամբ վարչապետները ծանոթացել են Թալիշում ընթացող շինարարական աշխատանքներին, տեղում քննարկել համայնքի զարգացմանը վերաբերող մի շարք ծրագրեր:
«Թալիշի վերականգնման ծրագիրը մեր ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում է: Անցած տարվա ապրիլին, Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմագործողությունների հետեւանքով, գյուղի բնակչությունը ստիպված է եղել լքել սեփական տունն ու տեղը: Այսօր մեր խնդիրն է անվտանգության բավարար եւ սոցիալ-տնտեսական գրավիչ պայմաններ ապահովել, որպեսզի ապագայում թալիշցիներն այլեւս հարազատ օջախը լքելու խնդիր չունենան»,- ասել է Արայիկ Հարությունյանը:
Ասկերանի եւ Մարտունու շրջաններում վարչապետները ծանոթացել են նաեւ ոռոգման կաթիլային համակարգերի միջոցով նռան այգիների եւ ծխախոտի դաշտերի մշակությանը:
Բացի այդ, հայկական երկու հանրապետությունների կառավարությունների ղեկավարները Մատաղիսում այցելել են նորաբաց հանգստյան գոտի, որտեղ ծանոթացել են Մատաղիսի ջրամբարի հարեւանությամբ օտարերկրյա ներդրումով ստեղծված հանգստի ու ժամանցի պայմաններին:

Премьер-министры Армении и НКР ознакомились с работами по восстановлению Талыша - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министры Армении и НКР Карен Карапетян и Араик Арутюнян посетили сегодня Аскеранский, Мартунийский и Мартакертский районы, побывали в общинах Матагис и Талыш.
Пресс-служба правительства НКР сообщает, что в сопровождении секретаря Совета безопасности Арцаха Виталия Баласаняна и руководителя районной администрации Мартакерта Владика Хачатряна премьер-министры ознакомились с проводимыми строительными работами в Талыше, на месте обсудили ряд вопросов, касающихся развития общины.
«Программа восстановления Талыша ежедневно находится в центре нашего внимания. В апреле прошлого года в результате спровоцированных Азербайджаном военных действий население деревни было вынуждено покинуть собственные дома. Сегодня нашей задачей является обеспечение должной безопасности и привлекательных социально-экономических условий, чтобы в дальнейшем талышцы не имели намерения покинуть свой родной очаг»,- заявил Араик Арутюнян.
В Аскеранском и Мартунийском районах премьер-министры ознакомились также с возделыванием гранатовых садов и табачных плантаций с помощью систем капельного орошения.
Кроме того, главы правительств двух армянских республик посетили Матагис, где ознакомились с условиями для отдыха и досуга, созданными с помощью иностранных инвестиций.