ՌԴ-ն պահանջ է հղել Բաքվին՝ իր հայազգի քաղաքացիների հետ կապված - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանը Ադրբեջանից պահանջում է դադարեցնել խտրականությունը երկիր ժամանող ՌԴ այն քաղաքացիների հանդեպ, որոնք հայկական ազգանուններ ունեն:
«Ստիպված ենք արձանագրել, որ Ադրբեջան ժամանող Ռուսաստանի քաղաքացիները իսկապես ենթարկվում են խտրականության էթնիկական սկզբունքով», - Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը:
«Շարունակում ենք պահանջել խտրականության դադարեցումը, որն անհամատեղելի է երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունների հետ: Անշուշտ, մենք հետեւություններ կանենք ստեղծված իրավիճակից », -  հայտարարել են Ռուսաստանի ԱԳՆ-ում:
Ինչպես նշել են Ռուսաստանի ԱԳՆ-ում, այս տարվա սկզբից Ռուսաստանի 25  քաղաքացու մերժել են մուտք գործել Ադրբեջան: Որպես հիմնավորում նշվել են նրանց հայկական ազգանունները, սակայն եղել են նաեւ դեպքերր, «երբ ռուսական ազգանուններ, անուններ եւ հայրանուններ ունեցող անձանց հարցաքննում էին «հայկական նախնիներ» հայտնաբերելու նպատակով:
Ռուսաստանի ԱԳՆ-ում նշել են, որ բազմիցս, այդ թվում՝ պաշտոնական եղանակով, պահանջել են այդ գործելաոճի դադարեցումը, սակայն հստակ եւ բավարարող պատասխան չեն ստացել:

Москва требует от Баку прекратить дискриминацию россиян с армянскими фамилиями - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Россия требует прекращения дискриминации прибывающих в Азербайджан граждан РФ с армянскими фамилиями.
«Вынуждены констатировать, что прибывающие в Азербайджан российские граждане действительно дискриминируются по этническому принципу», - указали в МИД РФ, сообщает ТАСС.
«Продолжаем требовать прекращения возмутительной дискриминационной практики, несовместимой с дружественными отношениями между двумя странами. Разумеется, будем делать выводы из сложившейся ситуации», - заявили в МИД России.
Как отметили в МИД РФ, с начала текущего года 25 гражданам России было отказано во въезде в Азербайджан. Их задерживали на несколько часов, в ряде случаев без еды, воды и медпомощи, а затем высылали за собственный счет. В качестве основания при этом назывались их армянские фамилии, но были и случаи, «когда лиц с русскими фамилиями, именами и отчествами допрашивали на предмет выявления «армянских предков».
В МИД России указали, что неоднократно, в том числе в официальных обращениях, требовали прекращения этой практики, но не получили внятного и удовлетворительного ответа.