Շարմազանովը Մինսկին կոչ է արել հավատարիմ մնալ ՀԱՊԿ դիրքորոշմանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն այսօր Բելառուսի դեսպան Իգոր Նազարուկի հետ հանդիպմանն ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցում պետք է հավատարիմ մնալ ՀԱՊԿ պաշտոնական դիրքորոշմանը:
«Եթե մենք ուզում ենք լուծել խնդիրը, պետք է պատճառը հասկանանք, իսկ պատճառն այն է, որ Ադրբեջանը չի ճանաչում Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը: Հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար Արցախի ժողովուրդը պետք է ամբողջությամբ իրացնի ինքնորոշման իր իրավունքը»,- ասել է Էդուարդ Շարմազանովը:
ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակությունը ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում հանդես է գալիս բոլոր հակամարտությունների, այդ թվում՝ Արցախի խնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին, եւ որ ՀԱՊԿ երկրների խորհրդարանականներն այս հարցում պետք է հավատարիմ լինեն կազմակերպության պաշտոնական դիրքորոշմանը:

Armenian Vice-Speaker urges Minsk to be loyal to CSTO position - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Deputy Speaker of Armenian National Assembly Eduard Sharmazanov met with Ambassador of Belarus Igor Nazaruk today and said they should remain loyal to the CSTO position in the Nagorno-Karabakh conflict.
“If we want to solve the issue, we need to understand its reason, and the reason is that Azerbaijan doesn’t recognize Artsakh people’s right for self-determination. The people of Artsakh should fully exercise their right for self-determination for the conflct to be settled peacefully,” Eduard Sharmazanov said.
The Deputy Speaker stressed that Armenian parliamentary delegation supports peaceful settlement of all conflicts in CSTO region, including the Artsakh issue, and that parliaments of CSTO countries should be loyal to the organization’s official position.