Շարմազանովը Մինսկին կոչ է արել հավատարիմ մնալ ՀԱՊԿ դիրքորոշմանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն այսօր Բելառուսի դեսպան Իգոր Նազարուկի հետ հանդիպմանն ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցում պետք է հավատարիմ մնալ ՀԱՊԿ պաշտոնական դիրքորոշմանը:
«Եթե մենք ուզում ենք լուծել խնդիրը, պետք է պատճառը հասկանանք, իսկ պատճառն այն է, որ Ադրբեջանը չի ճանաչում Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը: Հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար Արցախի ժողովուրդը պետք է ամբողջությամբ իրացնի ինքնորոշման իր իրավունքը»,- ասել է Էդուարդ Շարմազանովը:
ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակությունը ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում հանդես է գալիս բոլոր հակամարտությունների, այդ թվում՝ Արցախի խնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին, եւ որ ՀԱՊԿ երկրների խորհրդարանականներն այս հարցում պետք է հավատարիմ լինեն կազմակերպության պաշտոնական դիրքորոշմանը:

Ереван призвал Минск придерживаться позиции ОДКБ - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Вице-спикер Национального собрания Армении Эдуард Шармазанов сегодня на встрече с послом Белоруссии Игорем Назаруком сказал, что в вопросе Нагорного Карабаха следует придерживаться официальной позиции ОДКБ.
«Если мы хотим решить проблему, нужно понять ее причину, а причина в том, что Азербайджан не признает право народа Арцаха на самоопределение. Для мирного урегулирования конфликта народ Арцаха должен полноценно реализовать свое право на самоопределение», - сказал Эдуард Шармазанов.
Вице-спикер подчеркнул, что парламентская делегация Армении выступает за исключительно мирное урегулирование всех конфликтов в зоне ответственности ОДКБ, в том числе и Арцахского конфликта, и что депутаты стран ОДКБ должны в этом вопросе придерживаться официальной позиции организации.