ԼՂ-ում ստատուս քվոն պաշտպանունակ չէ, հայտարարել է Ֆրանսիան
Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ մեկ տարի առաջ ադրբեջանա-ղարաբաղյան շփման գծում պատերազմական գործողութունների ավարտի կապակցությամբ։
«Որպես Մինսկի խմբի համանախագահ՝ Ֆրանսիան, իր ռուս եւ ամերիկացի գործընկերների հետ մոբիլիզացրեց իր ուժերը մարտերը դադարեցնելու եւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ բանակցությունները վերսկսելու ուղղությամբ»,- ասված է հայտարարությունում:
Ֆրանսիան վերահաստատել է իր համոզմունքը, որ «առկա ստատուս քվոն պաշտպանունակ չէ եւ որ հակամարտությունը չի կարող լուծվել ռազմական  ճանապարհով»:
Ֆրանսիան կոչ է արել կողմերին հարգել կրակի դադարեցման, վստահության մեխանիզմների եւ բանակցությունները վերսկսելու  մասին 2016թ. մայիսի 16-ի Վիեննայի եւ հունիսի 20-ի Սանկտ-Պետերբուրգի գագաթաժողովներում ստանձնած հանձնառությունները:
«Վերջերս, իր հայ եւ ադրբեջանցի գործընկերների հետ ունեցած հանդիպումների ընթացքում, Ֆրանսիայի նախագահը վերահաստատեց հակամարտության բանակցված եւ տեւական, ողջ տարածաշրջանի կայունության եւ բարեկեցության համար նպաստավոր լուծում գտնելուն ուղղված Ֆրանսիայի լիակատար հանձնառությունը»,- նշված է հայտարարությունում:

Current status quo in NK is untenable, France claims
Yerevan /Mediamax/. Ministry of Foreign Affairs and International Development of France issued a statement on the cessation of confrontation on NK-Azerbaijan Line of Contact in April of 2016.
“As co-chair of the Minsk Group, France worked actively with its Russian and American partners to end the fighting and resume negotiations between Armenia and Azerbaijan,” the statement reads.
France reiterates its conviction that “the current status quo in Nagorno-Karabakh is untenable and that there can be no military solution to the conflict”.
France calls on the parties to abide by the commitments taken at the Vienna summit on May 16, 2016, and the Saint Petersburg summit on June 20, 2016: to respect the ceasefire, establish trust-building measures, and resume negotiations.
“As President Hollande noted at recent meetings in Paris with his Armenian and Azerbaijani counterparts, France remains fully committed to achieving a negotiated, lasting solution to this conflict that promotes stability and prosperity throughout the region,” the statement reads.