Հոգլանդ՝ ճիշտ ժամանակն է վերադառնալ բանակցություններին
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ռիչարդ Հոգլանդն այսօր Երեւանում ասել է, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի կարգավորման բանակցային գործընթացը խիստ դանդաղել է, եւ այսօր ճիշտ ժամանակն է վերադառնալ բանակցային սեղանի շուրջ։
«Բանակցային սեղանին կան մի շարք ողջամիտ ծրագրեր, որոնց շուրջ կողմերը պետք է բանակցեն եւ լուծումներ գտնեն»,-Երեւանում լրագրողների հետ զրույցում ասել է ամերիկացի միջնորդը:
Ռիչարդ Հոգլանդի խոսքով՝ համանախագահները մարտի 11-ին Բաքվում եւ այսօր Երեւանում կողմերին առաջարկել են ապրիլյան պատերազմի տարելիցը նշանավորել բանակցությունների վերսկսմամբ։
«Երկու երկրների արտգործնախարարները պետք է նստեն եւ լուրջ խոսեն՝ հիմք նախապատրաստելով նախագահների հանդիպման համար»,- ասել է նա։
Ամերիկացի միջնորդն ընդգծել է, որ այս պահին իրենց համար առաջնային է կողմերի միջեւ երկխոսություն ձեւավորելը։
«Հնարավոր է գտնել մի իրավիճակ, որում բոլոր կողմերը իրենց հաղթող կզգան։ Դրա համար լավագույն ճանապարհը բանակցություններ սկսելն է, որի արդյունքում կվերացվի պատերազմի հավանականությունը»,- նկատել է նա։
Ռիչարդ Հոգլանդը  նշել է, որ համանախագահներն իրենց հայտարարություններում մշտապես փորձում են հավասարակշռություն պահպանել։ «Մենք շատ լավ գիտենք, թե ինչ է կատարվում, սակայն մեր հայտարարություններում պետք է զգուշություն ցուցաբերենք»,- բացատրել է նա։
Անդրադառնալով 2016 թվականին Սանկտ Պետերբուրգում եւ Վիեննայում բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործմանն ուղված քայլերին՝ Ռիչարդ Հոգլանդն ասել է, որ դրանք շարունակում են «շատ կարեւոր» մնալ։
«Մենք պետք է պայմաններ ստեղծենք, որ երկու երկրների նախագահները կարողանան կրկին մեկ սեղանի շուրջ նստել եւ խոսել այդ հարցերի մասին»,- ասել է ամերիկացի միջնորդը։

Сейчас самое время вернуться к переговорам, заявил Ричард Хогланд - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Ричард Хогланд сказал сегодня, что переговорный процесс вокруг урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта протекает крайне медленно, и сейчас самое время вернуться за стол переговоров.
«На столе переговоров лежит ряд разумных планов, вокруг которых сторонам нужно провести переговоры и найти решения», - в беседе с журналистами в Ереване сказал американский посредник.
По словам Ричарда Хогланда, сопредседатели 11 марта в Баку и сегодня в Ереване предложили сторонам отметить годовщину апрельской войны 2016 года возобновлением переговоров.
«Главы МИД двух стран должны сесть и серьезно поговорить, готовя почву для встречи президентов», - сказал он.
Американский посредник подчеркнул, что на данный момент приоритетом является формирование диалога между сторонами.
«Можно найти ситуацию, при которой все стороны будут чувствовать себя победителями. Лучший путь для этого – возобновление переговоров, благодаря чему будет исключена вероятность войны», - отметил он.
Ричард Хогланд отметил, что сопредседатели в своих заявлениях всегда стараются сохранять баланс. «Мы прекрасно понимаем, что происходит, однако в своих заявлениях должны соблюдать осторожность», - объяснил он.
Говоря о договоренностях, достигнутых в Санкт-Петербурге и Вене в 2016 году, Ричард Хогланд сказал, что они продолжают оставаться «очень важными».
«Нам нужно создать условия, чтобы президенты двух стран могли сесть за одним столом и обсудить эти вопросы», - сказал американский посредник. --0--