Հոգլանդ՝ ճիշտ ժամանակն է վերադառնալ բանակցություններին
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ռիչարդ Հոգլանդն այսօր Երեւանում ասել է, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի կարգավորման բանակցային գործընթացը խիստ դանդաղել է, եւ այսօր ճիշտ ժամանակն է վերադառնալ բանակցային սեղանի շուրջ։
«Բանակցային սեղանին կան մի շարք ողջամիտ ծրագրեր, որոնց շուրջ կողմերը պետք է բանակցեն եւ լուծումներ գտնեն»,-Երեւանում լրագրողների հետ զրույցում ասել է ամերիկացի միջնորդը:
Ռիչարդ Հոգլանդի խոսքով՝ համանախագահները մարտի 11-ին Բաքվում եւ այսօր Երեւանում կողմերին առաջարկել են ապրիլյան պատերազմի տարելիցը նշանավորել բանակցությունների վերսկսմամբ։
«Երկու երկրների արտգործնախարարները պետք է նստեն եւ լուրջ խոսեն՝ հիմք նախապատրաստելով նախագահների հանդիպման համար»,- ասել է նա։
Ամերիկացի միջնորդն ընդգծել է, որ այս պահին իրենց համար առաջնային է կողմերի միջեւ երկխոսություն ձեւավորելը։
«Հնարավոր է գտնել մի իրավիճակ, որում բոլոր կողմերը իրենց հաղթող կզգան։ Դրա համար լավագույն ճանապարհը բանակցություններ սկսելն է, որի արդյունքում կվերացվի պատերազմի հավանականությունը»,- նկատել է նա։
Ռիչարդ Հոգլանդը  նշել է, որ համանախագահներն իրենց հայտարարություններում մշտապես փորձում են հավասարակշռություն պահպանել։ «Մենք շատ լավ գիտենք, թե ինչ է կատարվում, սակայն մեր հայտարարություններում պետք է զգուշություն ցուցաբերենք»,- բացատրել է նա։
Անդրադառնալով 2016 թվականին Սանկտ Պետերբուրգում եւ Վիեննայում բարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործմանն ուղված քայլերին՝ Ռիչարդ Հոգլանդն ասել է, որ դրանք շարունակում են «շատ կարեւոր» մնալ։
«Մենք պետք է պայմաններ ստեղծենք, որ երկու երկրների նախագահները կարողանան կրկին մեկ սեղանի շուրջ նստել եւ խոսել այդ հարցերի մասին»,- ասել է ամերիկացի միջնորդը։

It is high time to restart negotitions, U.S. mediator says
Yerevan/Mediamax/. U.S. Co-Chair of the OSCE Minsk Group Richard Hoagland said today in Yerevan that the process of settlement of NK issue has slowed down, and it is high time today to return to the negotiations table.
“There is a number of reasonable projects on the negotiations table currently, which the sides should negotiate and finds solutions,” U.S. Co-Chair told journalists.
According to Richard Hoagland, the Co-Chairs urged the sides both in Baku on March 11 and today in Yerevan to commemorate the first anniversary of April war with renewal of negotiations.
“The Foreign Ministers of both countries should return to the negotiations table and discuss the issue seriously, laying the foundation for the meeting of Armenian and Azerbaijani Presidents,” he said.
“Finding a win-win solution is real, and starting negotiations is the best way to do that. This will eliminate the possibility of renewed war,” U.S. Co-Chair said.
Richard Hoagland noted that the Co-Chairs consistently tried to keep balance in their statements. “We are very well aware of the developments in the region, but we need to show sensibility in our statements,” he explained.
Touching upon the steps, directed at implementation of the agreements, reached in St. Petersburg and Vienna in 2016, the U.S. Co-Chair said that they still attached “special importance” to those agreements.
“We should create conditions for both Presidents to return to the negotiations table and discuss the matter,” the mediator said.