Հրադադարը խախտվել է 80 անգամ, արձակվել է 47 արկ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Փետրվարի 7-ին եւ լույս 8-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում արձանագրվել է լարվածության աճ:
Հակառակորդը 85մմ-ոց Դ-44 հրանոթներից, 60 եւ 82 միլիմետրանոց ականանետերից ու հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 80 անգամ, որի ընթացքում հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 850 կրակոց:
Առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել առաջնային գծի արեւելյան եւ հյուսիսարեւելյան ուղղություններում, որտեղ ադրբեջանական զինուժը Դ-44 հրանոթներից ու ականանետերից ընդհանուր առմամբ արձակել է 47 արկ:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են պատասխան գործողությունների:
Փետրվարի 7-ի երեկոյան ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել էր, որ «նման սադրանքների շարունակականության դեպքում Պաշտպանության բանակն իրեն իրավունք է վերապահում դիմելու ոչ համարժեք քայլերի»:

Перемирие нарушалось 80 раз, выпущено 47 снарядов - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 7 февраля и в ночь на 8-е февраля на линии соприкосновения ВС Азербайджана и Нагорного Карабаха наблюдался рост напряженности.
Азербайджан из 85-мм пушек Д-44, 60-мм и 82-мм минометов и стрелкового оружия около 80 раз нарушил режим прекращения огня, произведя в направлении армянских постовых более 850 выстрелов.
Наиболее интенсивные нарушения были отмечены на восточном и северо-восточном направлениях, где азербайджанские ВС выпустили 47 снарядов из пушек Д-44 и минометов.
Для подавления наступательной активности противника передовые части Армии Обороны НКР прибегли к ответным действиям.
Вечером 7 февраля Минобороны НКР заявило, что «в случае продолжения подобных провокаций Армия обороны НКР оставляет за собой право прибегнуть к несоразмерным действиям».