Հրադադարը խախտվել է 80 անգամ, արձակվել է 47 արկ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Փետրվարի 7-ին եւ լույս 8-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում արձանագրվել է լարվածության աճ:
Հակառակորդը 85մմ-ոց Դ-44 հրանոթներից, 60 եւ 82 միլիմետրանոց ականանետերից ու հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 80 անգամ, որի ընթացքում հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 850 կրակոց:
Առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել առաջնային գծի արեւելյան եւ հյուսիսարեւելյան ուղղություններում, որտեղ ադրբեջանական զինուժը Դ-44 հրանոթներից ու ականանետերից ընդհանուր առմամբ արձակել է 47 արկ:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար դիմել են պատասխան գործողությունների:
Փետրվարի 7-ի երեկոյան ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել էր, որ «նման սադրանքների շարունակականության դեպքում Պաշտպանության բանակն իրեն իրավունք է վերապահում դիմելու ոչ համարժեք քայլերի»:

Yerevan /Mediamax/. During the day and on the night of February 7, the situation on the NK-Azerbaijan Line of Contact grew tenser.
Azerbaijan violated the ceasefire regime for around 80 times, applying 85mm and D-44 artillery guns, 60mm and 82mm mortar launchers, and various firearms. It total, Azerbaijan released more than 850 shots in the direction of Armenian positions.
Especially intensive violations were registered on the Eastern and Northeastern directions of the front line, where Azerbaijani Armed Forces fired 47 shells from D-44 guns and mortar launchers.
Vanguard units of NKR Defense Army counteracted to suppress the rival’s activity.
On the evening of February 7, NKR Defense Ministry stated that “the Defense Army reserves the right to take asymmetric measures if provocations of this kind continue”.