Արցախի Սահմանադրության նախագիծը կդրվի հանրաքվեի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԼՀՂ Ազգային ժողովն այսօր ձայների 20 կողմ, 7 դեմ եւ 1 ձեռնպահ հարաբերակցությամբ հավանություն է տվել որոշմանը՝ Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության նախագիծը հանրաքվեի դնելու՝ ԼՂՀ նախագահի նախաձեռնությանը համաձայնություն տալու մասին:
ԼՂՀ նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ, արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանն ասել է, որ Սահմանադրության նախագիծը ենթարկվել է մասնագիտական եւ լեզվաբանական փորձաքննության:
Քվեարկությանը նախորդող քննարկման ժամանակ նախագծի վերաբերյալ տեսակետներ են հայտնել ԱԺ բոլոր խմբակցությունները եւ մի խումբ պատգամավորներ:
«Այստեղ քաղաքական ուժերի եւ առանձին պատգամավորների մրցապայքար չէ: Մենք բոլորս էլ շահագրգռված ենք, որ մեր երկիրն ունենա ավելի լավ Սահմանադրություն, քանի որ մենք արդեն որոշակի ավանդույթներ ունենք այդ բնագավառում եւ այդ հասունությունը պետք է երեւա հենց 2017թ. Սահմանադրություն ընդունելիս»,- ասել է ԼՂՀ սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի նախագահ, Ազգային ժողովի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանը:

Проект Конституции Арцаха будет выставлен на референдум - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Национальное собрание НКР сегодня 20 голосами «за», 7 голосами «против» и при одном воздержавшемся одобрило инициативу президента НКР о проведении референдума вокруг проекта новой Конституции Республики Арцах.
Официальный представитель президента НКР, министр юстиции Арарат Даниелян сказал, что проект Конституции прошел специализированную и лингвистическую экспертизу.
В ходе предшествующего голосованию обсуждения по поводу проекта Конституции высказались все фракции, а также ряд депутатов.
«Это не борьба между политическими силами и отдельными депутатами. Мы все заинтересованы в том, чтобы у нашей страны была более хорошая Конституция, потому что у нас уже есть определенные традиции в данной сфере, и эта надежность должна быть видна при принятии Конституции 2017 года», - сказал глава специализированной комиссии по конституционным реформам, спикер Национального собрания НКР Ашот Гулян.