Բանակցությունները փակուղում չեն, կարծում են Երեւանում
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության գործընթացներում փոփոխությունների անհրաժեշտություն չկա:
«Մեր կողմից վարվող արտաքին քաղաքականությունը երաշխավորում է բավարար, որոշ տեղերում նաեւ լիարժեք հնարավորություններ՝ ապահովելու Հայաստանի բնականոն գործակցությունը միջազգային հարթակներում եւ տարածաշրջանում ապահովել խաղաղ զարգացումների ռեսուրսներ»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Արտակ Զաքարյանը:
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի հետ համագործակցող երկրները եւ միջազգային կառույցները «լիարժեք ընկալում եւ ընդունում են Հայաստանի վարած բազմավեկտոր արտաքին քաղաքականությունը»:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խնդրին՝ պատգամավորն նշել է, որ «գործընթացն այս պահին գտնվում է ռացիոնալ փուլում»:
«Բանակցությունները գտնվում են սպասողական վիճակում, դրանք փակուղում չեն: ԼՂ խնդիրն ունի մեկ անհրաժեշտություն՝ վերականգնել խաղաղ կարգավորման միջավայրը,- ասել է Արտակ Զաքարյանը: -Գուցե Ադրբեջանի համար բանակցությունները փակուղում են, բայց մեզ համար գոյություն ունի լուծում, որը ձեռք է բերվել նախագահների վերջին երկու հանդիպումների ժամանակ: Դա է խնդրի ամենախաղաղ լուծման ճանապարհը»:
Խոսելով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հաջորդ հանդիպման մասին՝ ԱԺ պատգամավորն ասել է, որ «այն հնարավոր կլինի, երբ հարմարեցվեն օրակարգերը»:

Negotiations on NK issue are not at an impasse, MP says
Yerevan /Mediamax/. Chairman of Standing Committee on Foreign Relations of Armenian National Assembly Artak Zakaryan said today that there is no need for change in Armenia’s foreign policy.
“Our foreign policy provides satisfactory and in some instances full opportunities for ensuring Armenia’s natural participation on international platforms and resources for peaceful developments in the region,” Artak Zakaryan told the press.
He stressed that countries and international organizations that cooperate with Armenia, “Fully understand and accept Armenia’s multidirectional foreign policy”.
Touching upon the issue of the Nagorno-Karabakh conflict, Artak Zakaryan noted, “The process is in a rational phase at the moment”.
“The negotiations are on hold now, not at an impasse. There is one necessity in the NK issue, and that is to restore the environment of peaceful settlement,” Artak Zakaryan said and added, “Perhaps the negotiations are at an impasse for Azerbaijan, but for us there are agreements, reached at the last two meetings of the Presidents.”