Բանակցությունները փակուղում չեն, կարծում են Երեւանում
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության գործընթացներում փոփոխությունների անհրաժեշտություն չկա:
«Մեր կողմից վարվող արտաքին քաղաքականությունը երաշխավորում է բավարար, որոշ տեղերում նաեւ լիարժեք հնարավորություններ՝ ապահովելու Հայաստանի բնականոն գործակցությունը միջազգային հարթակներում եւ տարածաշրջանում ապահովել խաղաղ զարգացումների ռեսուրսներ»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Արտակ Զաքարյանը:
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի հետ համագործակցող երկրները եւ միջազգային կառույցները «լիարժեք ընկալում եւ ընդունում են Հայաստանի վարած բազմավեկտոր արտաքին քաղաքականությունը»:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խնդրին՝ պատգամավորն նշել է, որ «գործընթացն այս պահին գտնվում է ռացիոնալ փուլում»:
«Բանակցությունները գտնվում են սպասողական վիճակում, դրանք փակուղում չեն: ԼՂ խնդիրն ունի մեկ անհրաժեշտություն՝ վերականգնել խաղաղ կարգավորման միջավայրը,- ասել է Արտակ Զաքարյանը: -Գուցե Ադրբեջանի համար բանակցությունները փակուղում են, բայց մեզ համար գոյություն ունի լուծում, որը ձեռք է բերվել նախագահների վերջին երկու հանդիպումների ժամանակ: Դա է խնդրի ամենախաղաղ լուծման ճանապարհը»:
Խոսելով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հաջորդ հանդիպման մասին՝ ԱԺ պատգամավորն ասել է, որ «այն հնարավոր կլինի, երբ հարմարեցվեն օրակարգերը»:

Переговоры не в тупике, считают в Ереване - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Председатель постоянной парламентской комиссии по внешним отношениям Артак Закарян сказал сегодня, что необходимости в изменениях внешней политики Армении нет.
«Наша внешняя политика гарантирует удовлетворительные, а в некоторых случаях - и полноценные возможности по обеспечению естественного сотрудничества Армении в рамках международных платформ и обеспечению ресурсов для мирных развитий в регионе», - в беседе с журналистами сказал Артак Закарян.
Он подчеркнул, что сотрудничающие с Арменией страны и международные структуры «полностью понимают и принимают многовекторную внешнюю политику Армении».
Говоря о Карабахском конфликте, депутат отметил, что «процесс в данный момент находится на рациональном этапе».
«Переговоры находятся в состоянии ожидания, а не в тупике. Для Карабахского конфликта нужно одно – восстановить атмосферу мирного урегулирования, - сказал Артак Закарян. – Возможно, для Азербайджана переговоры зашли в тупик, но для нас актуальны договоренности, которые были достигнуты на двух последних встречах президентов».
Говоря о следующей возможной встрече президентов Армении и Азербайджана, депутат сказал, что «она станет возможной после согласования повесток».