Խաղաղ գործընթացը լրջորեն խաթարված է, ասել է Նալբանդյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստան ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, որ Բաքվի ապրիլյան արկածախնդրությունը մեծ վնաս հասցրեց բանակցություններին։
Այդ մասին նա ասել է՝ սեպտեմբերի 27-ին ելույթով ունենալով Բերքլիի համալսարանում Կալիֆորնիայում։
«Ապրիլին Ադրբեջանը, կոպտորեն խախտելով 1994-1995 թթ. հրադադարի համաձայնագրերը, նախապես ծրագրված լայնածավալ ագրեսիա սանձազերծեց Արցախի դեմ՝ հարձակողական սպառազինությունների՝ օդուժի, ծանր հրետանու, համազարկային համակարգերի, տանկերի օգտագործմամբ։ Այս հարձակումն ուղեկցվեց միջազգային մարդասիրական իրավունքի աղաղակող խախտումներով։ Բաքվի այս արկածախնդրությունը մեծ վնաս հասցրեց բանակցություններին եւ լրջորեն խաթարեց խաղաղ գործընթացը», - ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը։
«Մենք համանախագահների հետ միասին ջանքեր ենք գործադրում Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի հետեւանքները հաղթահարելու ուղղությամբ: Այդ նպատակով հարկավոր է հակամարտության խաղաղ կարգավորման հանդեպ վստահության վերականգնումը, ինչը մենք տեսնում ենք ուժի կիրառումը կանխող եւ խաղաղ գործընթացի առաջմղմանը նպաստող պայմանների ստեղծման մեջ: Սա էր մայիսին Վիեննայում եւ հունիսին Սանկտ Պետերբուրգում կայացած գագաթաժողովների գլխավոր նպատակը: Նախեւառաջ, հրամայական է այս գագաթաժողովների ընթացքում արձանագրված եւ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների իրականացումը. առաջին` 1994-1995 թթ.-ի եռակողմ, անժամկետ հրադադարի համաձայնագրերի լիակատար հարգում եւ իրականացում, երկրորդ` հրադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծում, եւ երրորդ` ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կարողությունների ընդլայնում», - շեշտել է Նալբանդյանը։

Мирный процесс серьезно затруднен, сказал Налбандян
Ереван /Медиамакс/. Исполняющий обязанности министра иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сказал, что апрельская авантюра Баку нанесла серьезный ущерб переговорам.
Он сказал об этом 27 сентября, выступая в университете Беркли в Калифорнии.
«В апреле Азербайджан, грубейшим образом нарушив соглашения о прекращении огня 1994-1995 гг., инициировал заранее запланированную широкомасштабную агрессию против Арцаха, с применением наступательного вооружения - ВВС, тяжелой артиллерии,  залповых систем и танков. Это нападение сопровождалось вопиющими нарушениями международного гуманитарного права. Эта авантюра Баку нанесла серьезный ущерб переговорам и значительно затруднила переговорный процесс», - сказал Эдвард Налбандян.
«Вместе с сопредседателями МГ мы прикладываем усилия по преодолению трудностей, вызванных азербайджанской агрессией. Для этого необходимо восстановить доверие к мирному процессу, для чего необходимо создать условия, предотвращающие применение силы и способствующие продвижению мирного процесса. В этом заключалась основная цель майского саммита в Вене и июньского саммита в Санкт-Петербурге. В первую очередь, необходимо выполнение договоренностей, достигнутых в ходе данных саммитов: во-первых, беспрекословное соблюдение трехстороннего бессрочного соглашений о прекращении огня 1994-1995 гг., во-вторых, создание механизма расследования нарушений режима перемирия, в-третьих, расширение полномочий офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ», - подчеркнул Налбандян.