Ուրուգվայում կանցկացվի «Լեռնային Ղարաբաղի ֆորում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ուրուգվայում սեպտեմբերի 2-ին կմեկնարկի «Լեռնային Ղարաբաղի ֆորումը», որը նվիրված է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության հռչակման 25-ամյակին:
«Ուրուգվայում Լեռնային Ղարաբաղի ֆորումը կմիավորի սոցիալական ակտիվիստների, գիտնականների եւ օրենսդիրների, որոնց նպատակն է նպաստել Ուրուգվայի դիրքորոշմանը՝ աջակցելու ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը»,- հայտնել է Ուրուգվայի Հայ Դատի հանձնախումբը:
Ֆորումին կմասնակցեն ուրուգվայցի սենատորներ եւ պատգամավորներ, պատմաբաններ, մարդու իրավունքների պաշտպաններ:
Ֆորումին հանդես կգա նաեւ Միացյալ Նահանգներում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը:
Հիշեցնենք, որ 2015թ. հունվարի 4-ին Ուրուգվայի արտաքին գործերի նախարարությունը հանդես էր եկել հայտարարությամբ՝ կոչ անելով միջազգային հանրությանը ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղը եւ նրա ինքնորոշման իրավունքը:

The Nagorno-Karabakh Forum will be launched in Uruguay - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Nagorno-Karabakh Forum will be launched in Uruguay on September 2, coinciding with the 25th anniversary of the declaration of independence of the Nagorno-Karabakh Republic.
“The Nagorno-Karabakh Forum in Uruguay is a space composed of social activists, academics and legislators that aims to enrich and promote the country's position of support for a peaceful resolution in the conflict”, said the Armenian National Committee of Uruguay.
Uruguayan Senators and MPs, historians and human rights activists will attend the Forum.
The Forum will be also attended by Robert Avetisyan, Permanent Representative of the Nagorno-Karabakh Republic to the United States.
On January 4, 2015, for example, the Uruguayan Foreign Ministry issued a statement pleading for international recognition of Nagorno-Karabakh and its right to self-determination.