Ուրուգվայում կանցկացվի «Լեռնային Ղարաբաղի ֆորում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ուրուգվայում սեպտեմբերի 2-ին կմեկնարկի «Լեռնային Ղարաբաղի ֆորումը», որը նվիրված է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության հռչակման 25-ամյակին:
«Ուրուգվայում Լեռնային Ղարաբաղի ֆորումը կմիավորի սոցիալական ակտիվիստների, գիտնականների եւ օրենսդիրների, որոնց նպատակն է նպաստել Ուրուգվայի դիրքորոշմանը՝ աջակցելու ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը»,- հայտնել է Ուրուգվայի Հայ Դատի հանձնախումբը:
Ֆորումին կմասնակցեն ուրուգվայցի սենատորներ եւ պատգամավորներ, պատմաբաններ, մարդու իրավունքների պաշտպաններ:
Ֆորումին հանդես կգա նաեւ Միացյալ Նահանգներում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը:
Հիշեցնենք, որ 2015թ. հունվարի 4-ին Ուրուգվայի արտաքին գործերի նախարարությունը հանդես էր եկել հայտարարությամբ՝ կոչ անելով միջազգային հանրությանը ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղը եւ նրա ինքնորոշման իրավունքը:

«Форум Нагорного Карабаха» пройдет в Уругвае - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. «Форум Нагорного Карабаха», посвященный 25-летию провозглашения независимости Нагорно-Карабахской Республики (НКР), пройдет в Уругвае 2 сентября.
«Форум Нагорного Карабаха в Уругвае объединит социальных активистов, ученых и законодателей, цель которых - поддержать позицию Уругвая по оказанию содействия мирному урегулированию Карабахского конфликта», - сообщает комиссия «Ай Дата» Уругвая.
В форуме примут участие уругвайские сенаторы и депутаты, историки и правозащитники.
На форуме выступит постоянный представитель НКР в США Роберт Аветисян.
Напомним, что 4 января 2015 года МИД Уругвая выступил с заявлением, призвав мировое сообщество признать Нагорный Карабах и его право на самоопределение.