Նալբանդյանը մեղադրել է Բաքվին ՍԾՏՀԿ-ն քաղաքականացնելու համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Սոչիում Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՍԾՏՀԿ) անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի 34-րդ նիստի ընթացքում քննադատել է Ադրբեջանին՝ կազմակերպությունը քաղաքական հարթակի վերածելու համար:
«Մենք չպետք է թույլ տանք ՍԾՏՀԿ-ի քաղաքականացումը, նրա վերածումը քաղաքական հակադրության հարթակի։ Ցավոք, մենք ականատես դարձանք, որ այսօր նորից ադրբեջանական պատվիրակությունը, իր նեղ քարոզչական նպատակներից ելնելով, փորձեց քաղաքականացնել լիագումար նիստի քննարկումները»,- նշել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նախարարը խոսել է նաեւ ղարաբաղյան հիմնախնդրի մասին:
«Կցանկանայի հիշեցնել, որ Վիեննայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում անցկացված գագաթաժողովները, առաջին հերթին, նպատակ էին հետապնդում կայունացնել Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի կողմից ապրիլին իրականացված լայնածավալ ռազմական գործողությունների հետեւանքով հակամարտության գոտում ստեղծված իրավիճակը: Բանակցային գործընթացը շարունակելու համար պայմաններ ստեղծելու նպատակով, առաջին հերթին, անհրաժեշտ է իրականացնել այն, ինչի մասին հատուկ շեշտվել է եւ ինչի շուրջ ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ՝ հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորում, հրադադարի վերաբերյալ 1994-1995 թթ. եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի անվերապահ իրականացում, միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծում, ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի ընդլայնում»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը։

Nalbandian accuses Baku of politicizing BSEC
“We must not allow politicization of BSEC, or turning it into political battlefield. Unfortunately, we saw again today that Azerbaijani delegation, having propaganda purposes, tried to politicize the debate in plenary session”, said Edward Nalbandian.
The Minister also talked about NK issue.
“I would like to recall that summits in St. Petersburg and Vienna, above all, were aimed at stabilizing the situation in the conflict zone as a result of large-scale military operations undertaken by Azerbaijan against Nagorno Karabakh in April. In order to create conditions for continuing the peace process, first and foremost, it is necessary to realize what especially was stressed and around which agreements have been reached - exclusively peaceful settlement of the conflict, unconditional implementation of open-ended tripartite agreements on immediate ceasefire in 1994-1995, creation of a mechanism for investigating incidents, team expansion of Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office”, said Edward Nalbandian.