Նալբանդյանը մեղադրել է Բաքվին ՍԾՏՀԿ-ն քաղաքականացնելու համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Սոչիում Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՍԾՏՀԿ) անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի 34-րդ նիստի ընթացքում քննադատել է Ադրբեջանին՝ կազմակերպությունը քաղաքական հարթակի վերածելու համար:
«Մենք չպետք է թույլ տանք ՍԾՏՀԿ-ի քաղաքականացումը, նրա վերածումը քաղաքական հակադրության հարթակի։ Ցավոք, մենք ականատես դարձանք, որ այսօր նորից ադրբեջանական պատվիրակությունը, իր նեղ քարոզչական նպատակներից ելնելով, փորձեց քաղաքականացնել լիագումար նիստի քննարկումները»,- նշել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նախարարը խոսել է նաեւ ղարաբաղյան հիմնախնդրի մասին:
«Կցանկանայի հիշեցնել, որ Վիեննայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում անցկացված գագաթաժողովները, առաջին հերթին, նպատակ էին հետապնդում կայունացնել Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի կողմից ապրիլին իրականացված լայնածավալ ռազմական գործողությունների հետեւանքով հակամարտության գոտում ստեղծված իրավիճակը: Բանակցային գործընթացը շարունակելու համար պայմաններ ստեղծելու նպատակով, առաջին հերթին, անհրաժեշտ է իրականացնել այն, ինչի մասին հատուկ շեշտվել է եւ ինչի շուրջ ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ՝ հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորում, հրադադարի վերաբերյալ 1994-1995 թթ. եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի անվերապահ իրականացում, միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծում, ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի ընդլայնում»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը։

Налбандян обвинил Баку в политизации ОЧЭС - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Глава МИД Армении Эдвард Налбандян в ходе 34-го заседания Совета министров иностранных дел стран Организации Черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС) подверг критике действия Азербайджана, который использует организацию в качестве арены политического противостояния.
«Мы не должны допустить политизирования ОЧЭС, его трансформации в арену политического противостояния. К сожалению, мы стали свидетелями того, что сегодня азербайджанская делегация, исходя из своих узких пропагандистских интересов, пыталась политизировать обсуждения на пленарном заседании»,- отметил Эдвард Налбандян.
Министр высказался также о карабахском конфликте.
«Хотелось бы напомнить, что саммиты в Вене и Санкт-Петербурге были нацелены в первую очередь на стабилизацию ситуации, создавшейся в зоне конфликта после того, как Азербайджан в апреле развязал против Нагорного Карабаха широкомасштабные военные действия. Чтобы создать условия для продолжения переговорного процесса, необходимо, в первую очередь, сделать то, вокруг чего были достигнуты соглашения: исключительно мирное урегулирование конфликта, безоговорочное выполнение трехсторонних соглашений о прекращении огня 1994-1995 гг., создание механизма расследования инцидентов, расширение команды Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ»,- сказал Эдвард Налбандян.