Նալբանդյան. ՀՀ-ն երբեւէ չի քննարկի Ադրբեջանի կազմում ԼՂ ինքնավարության հարցը
Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել է, որ հայկական կողմը բանակցությունների ժամանակ երբեւէ չի քննարկել եւ չի քննարկի Ադրբեջանի կազմում ԼՂ ինքնավարության հարցը:
Այս մասին ՀՀ ԱԳ նախարարն ասել է այսօր Գերմանիայի ԱԳ նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի հետ Երեւանում կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Հիշեցնենք, որ Սանկտ-Պետերբուրգի հանդիպումից հետո Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը,  վերադառնալով Բաքու, հայտարարել էր, որ պատրաստ է քննարկել Ղարաբաղի ինքնավարության հարցը եւ որպես օրինակ բերել Նախիջեւանը՝ ասելով, որ Պետերբուրգում կայացած հանդիպմանը նաեւ այդ մասին են խոսել:
Այսօր նախարար Նալբանդյանն Ալիեւի այդ հայտարարությունը շինծու է անվանել:
Նրա խոսքով, Ադրբեջանն այսօր փորձում է ինչ-որ կերպ իր հանրությանը ցույց տալ, որ այդ պայմանավորվածություններն ի նպաստ իրենց են եղել:
«Չեմ կարծում, որ այդ մոտեցումը օգտակար կարող է լինել բանակցային գործընթացի համար: Ժամանակին հայաշատ Նախիջեւանն այսօր ամբողջովին հայաթափված է, հայկական մշակութային ժառանգությունը` ոչնչացված, եւ դա այսօր օրինակ է բերվում Ադրբեջանի ղեկավարի կողմից որպես հեռանկար Լեռնային Ղարաբաղի համար: Սա այն վառ ապացույցներից է, թե ինչու դա չէր կարող լինել բանակցությունների առարկա ու չի էլ լինի»,- նշել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նալբանդյանը հիշեցրել է, որ եռանախագահող երկրներն ամենաբարձր մակարդակով բազմիցս հայտարարել են, որ ԼՂ կարգավիճակը պետք է որոշի ԼՂ ժողովուրդը ազատ կամարտահայտության միջոցով, որը կունենա միջազգային իրավական ուժ:

Налбандян: Армения не станет обсуждать автономию Карабаха в составе Азербайджана
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил, что армянская сторона в ходе переговоров никогда не обсуждала и не станет обсуждать вопрос автономии Нагорного Карабаха в составе Азербайджана.
Об этом глава МИД Армении сказал вчера вечером в ходе совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Германии, действующим председателем ОБСЕ Франком-Вальтером Штайнмайером.
Напомним, что после встречи в Санкт-Петербурге президент Азербайджана Ильхам Алиев, вернувшись в Баку, заявил, что готов обсудить вопрос автономии Карабаха и в качестве примера привел Нахичеван, сказав, что на встрече в Санкт-Петербурге обсуждался и этот вопрос.
Министр Налбандян назвал это заявление Алиева ложным.
По его словам, Азербайджан сегодня пытается каким-нибудь образом показать своей общественности, что добился выгодных для себя договоренностей.
«Не думаю, что этот подход может быть полезным для переговорного процесса. В свое время Нахичеван был заселен армянами, а сегодня армян там не осталось, армянское культурное наследие уничтожено, и президент Азербайджана приводит это как пример будущего Нагорного Карабаха. Это одно из ярких подтверждений тому, почему этот вопрос не может стать предметом переговоров», - отметил Эдвард Налбандян.
Налбандян  напомнил, что страны-сопредседатели на высшем уровне неоднократно заявляли, что статус НК должен определить народ Карабаха в ходе свободного волеизъявления, которое должно иметь международную правовую силу.