Ալիեւի խոսքերը քիչ հավատ են ներշնչում, ասել է ՀՀ նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է, որ ընդհանուր առմամբ բավարարված է Վիեննայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ԱԳ նախարարների մասնակցությամբ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ կայացած հանդիպման արդյունքներից:
«Վիեննայի հանդիպմանը մասնակցելու հայկական կողմի նպատակն էր պարզել, թե արդյոք իրականու՞մ բանակցությունները մտել են փակուղի եւ այլ ելք չկա, քան պատերազմելը: Ընդհանուր առմամբ, ես եւ իմ գործընկերները բավարարված ենք հանդիպման արդյունքներով»,-  Վիեննայից Երեւան ուղեւորվելիս ինքնաթիռում լրագրողների հետ հարցազրույցի ժամանակ ասել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահի խոսքերով, հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանի նախագահը հավաստիացրել է, որ իր երկիրը եւ անձամբ ինքը նպատակ չունի պատերազմական գործողություններով հասնել խնդրի լուծմանը:
«Դա լավ է, բայց քիչ հավատ է ներշնչում, որովհետեւ այսպիսի խոսակցություններ եղել են բազմիցս, բայց իրականության մեջ այդ պայմանավորվածությունները չեն պահպանվում: Կտեսնենք, թե իրադարձություններն ինչպես կզարգանան: Մենք պատրաստ ենք ցանկացած ելքի, բայց մեր ցանկությունն է, որ այդ ելքը լինի խաղաղ ճանապարհը»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նրա խոսքերով, Վիեննայում խոսվել է առաջիկայում նախագահների հանդիպում կազմակերպելու մասին:
«Մենք կառուցողական առաջարկություն արեցինք՝ առաջարկելով  մինչ այդ  հանդիպումը հաստատել շփման գծում հրադադարի պահպանման մշտադիտարկումը: Մենք չենք խոսել բանակցությունների մասին: Որեւէ պայմանների մասին չենք խոսել: Խոսել ենք հրադադարի ռեժիմի պահպանման մասին, եւ ես ցանկություն եմ հայտնել, որ եթե լինելու է հանդիպում, ապա լինի մշտադիտարկման հաստատումից հետո: Կարծում եմ, շատ կարճ ժամանակահատվածում կավելանա ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչի գրասենյակի անձնակազմը եւ որքան շուտ հաստատվի մոնիտորինգը, այնքան լավ»,- նշել է ՀՀ նախագահը:

Слова Алиева внушают мало доверия, сказал президент Армении - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян заявил, что в целом доволен итогами встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, которая состоялась в Вене с участием министров иностранных дел стран-сопредседателей ОБСЕ.
«Армянская сторона участвовала в венской встрече, чтобы выяснить - вошли ли переговоры в тупик, и действительно ли нет иного выхода, кроме войны? В целом, я и мои коллеги довольны результатами встречи», - сказал президент Армении Серж Саргсян в интервью журналистам в самолете на пути из Вены в Ереван.
По словам президента, на встрече в Вене президент Азербайджана заверил, что его страна и он лично не стремятся к решению проблемы военным путем.
«Это хорошо, но внушает мало доверия, потому что таких разговоров было множество, но на деле договоренности не соблюдаются. Посмотрим, как будут развиваться события. Мы готовы к любому исходу, но хотели бы, чтобы это был мирный путь», - сказал Серж Саргсян.
По его словам, в Вене шла речь об организации новой встречи президентов.
«Мы сделали конструктивное предложение, предложив до этой встречи установить постоянный мониторинг соблюдения режима перемирия на линии соприкосновения. Мы не говорили о каких-либо условиях. Говорили о соблюдении режима прекращения огня, и я выразил желание, чтобы встреча, если она будет, состоялась после установления постоянного мониторинга. Думаю, очень скоро увеличится число сотрудников офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ. Чем скорее будет установлен мониторинг, тем лучше», - сказал президент.