Ալիեւի խոսքերը քիչ հավատ են ներշնչում, ասել է ՀՀ նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է, որ ընդհանուր առմամբ բավարարված է Վիեննայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ԱԳ նախարարների մասնակցությամբ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ կայացած հանդիպման արդյունքներից:
«Վիեննայի հանդիպմանը մասնակցելու հայկական կողմի նպատակն էր պարզել, թե արդյոք իրականու՞մ բանակցությունները մտել են փակուղի եւ այլ ելք չկա, քան պատերազմելը: Ընդհանուր առմամբ, ես եւ իմ գործընկերները բավարարված ենք հանդիպման արդյունքներով»,-  Վիեննայից Երեւան ուղեւորվելիս ինքնաթիռում լրագրողների հետ հարցազրույցի ժամանակ ասել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահի խոսքերով, հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանի նախագահը հավաստիացրել է, որ իր երկիրը եւ անձամբ ինքը նպատակ չունի պատերազմական գործողություններով հասնել խնդրի լուծմանը:
«Դա լավ է, բայց քիչ հավատ է ներշնչում, որովհետեւ այսպիսի խոսակցություններ եղել են բազմիցս, բայց իրականության մեջ այդ պայմանավորվածությունները չեն պահպանվում: Կտեսնենք, թե իրադարձություններն ինչպես կզարգանան: Մենք պատրաստ ենք ցանկացած ելքի, բայց մեր ցանկությունն է, որ այդ ելքը լինի խաղաղ ճանապարհը»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նրա խոսքերով, Վիեննայում խոսվել է առաջիկայում նախագահների հանդիպում կազմակերպելու մասին:
«Մենք կառուցողական առաջարկություն արեցինք՝ առաջարկելով  մինչ այդ  հանդիպումը հաստատել շփման գծում հրադադարի պահպանման մշտադիտարկումը: Մենք չենք խոսել բանակցությունների մասին: Որեւէ պայմանների մասին չենք խոսել: Խոսել ենք հրադադարի ռեժիմի պահպանման մասին, եւ ես ցանկություն եմ հայտնել, որ եթե լինելու է հանդիպում, ապա լինի մշտադիտարկման հաստատումից հետո: Կարծում եմ, շատ կարճ ժամանակահատվածում կավելանա ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչի գրասենյակի անձնակազմը եւ որքան շուտ հաստատվի մոնիտորինգը, այնքան լավ»,- նշել է ՀՀ նախագահը:

Yerevan/Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan stated that he is mainly satisfied with the results of the meeting with Azerbaijani President Ilham Aliyev in Vienna, where the Foreign Ministers of the OSCE Minsk Group Co-Chair states took part as well.
“The Armenian side partook in the meeting, having a goal to find out whether the negotiations are at an impasse and there is no other way but to carry on a war. In general, my partners and I are satisfied with the results of the meeting,” said Armenian President Serzh Sargsyan during the interview he gave to the journalists on the flight back to Yerevan from Vienna.
According to the President, Azerbaijani President assured during the meeting that neither his country nor himself aim to solve the issue through military actions.
“That is good, but inspires little confidence, because although such words have been often spoken before, these agreements were never maintained in reality. We will see how the situation unfolds. We are prepared for any outcome, but we wish the outcome to be the peaceful settlement,” said Serzh Sargsyan.
According to him, the organization of a future meeting between the Presidents was discussed in  Vienna.
“We made a constructive suggestion, offering to establish monitoring of the ceasefire regime at the Line of Contact before the meeting. We did not speak of negotiations. We did not discuss any conditions. We talked about maintaining of the ceasefire regime, and I expressed a wish that if a meeting takes place, it should occur after the monitoring is established. I believe that the staff of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office will be enlarged in a very short period of time, and the sooner the monitoring is established, the better,” noted Armenian President.