Հրադադարը խախտելու դեպքում Ադրբեջանին հակահարված է սպասում
Երեւան: Մեդիամաքս: ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր ասել է, որ հրադադարի պայմանավորվածությունները խախտելու դեպքում Ադրբեջանին հակահարված է սպասում:
Այս մասին Բակո Սահակյանն ասել է Ստեփանակերտում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ:
«Այս պահին էլ իրականացնում ենք մի շարք միջոցառումներ՝ այդ թվում հաշվի առնելով վերջին տարիների Ադրբեջանի պահվածքը: Եթե Ադրբեջանն այս անգամ էլ փորձի խախտել պայմանավորվածությունը, մենք, ինչպես ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերվա զարգացումների ընթացքում, հասցնելու ենք նոր հակահարված»,- ասել է ԼՂՀ նախագահը:
«Պայմանավորվածությունները չհարգող կողմի նկատմամբ մենք չենք կարող ունենալ այլ մոտեցում: Այդ ամենի հետ մեկտեղ շարունակում ենք հավատարիմ մնալ հակամարտության խաղաղ կարգավորման ցանկացած տարբերակի՝ հաշվի առնելով մեր տեսակետներն ու պահանջները»,- հավելել է ԼՂՀ նախագահը:
Նա նշել է, որ ռազմական գործողություններ իրականացնելուց հակառակորդն օգտագործել է համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր, ծանր հրետանի, օդուժ, տասնյակ մարտական անօդաչու սարքեր:
«Բայց հակառակորդի մշակած լայնածավալ օպերացիան չի հաջողվել մեր զինված ուժերի, ժամկետային զինծառայողների, հրամանատարական կազմի, Մայր Հայաստանից ու աշխարհի տարբեր երկրներից Արցախ եկած ու մարտի մեջ մտած հայ զավակների շնորհիվ»,- եզրափակել է Բակո Սահակյանը:

Нарушения режима перемирия со стороны Азербайджана не останутся без ответа
Ереван /Медиамакс/. Президент НКР Бако Саакян сказал сегодня, что нарушения режима перемирия со стороны Азербайджана не останутся без ответа.
Об этом Бако Саакян сказал в Степанакерте на встрече с журналистами.
«На данный момент мы принимаем ряд мер, в том числе с учетом поведения Азербайджана за последние годы. Если Азербайджан снова попытается нарушить договоренности о прекращении огня, мы, как и в ночь с 1 на 2 апреля, нанесем новый контрудар», - сказал президент НКР.
«К стороне, не уважающей договоренности, у нас не может быть другого отношения. Вместе с этим, мы будем придерживаться любого варианта мирного урегулирования, при котором будут учтены наши позиции и требования», - добавил президент НКР.
Он отметил, что во время военных действий противник применял реактивные системы залпового огня, тяжелую артиллерию, воздушные силы, десятки боевых беспилотных летательных аппаратов.
«Но разработанная противником широкомасштабная операция не удалась благодаря нашим вооруженным силам, срочным служащим, командному составу, Матери Армении и слетевшимся со всех краев земли и вступившими в бой сынами армянского народа», - заключил Бако Саакян.