Հրադադարը խախտելու դեպքում Ադրբեջանին հակահարված է սպասում
Երեւան: Մեդիամաքս: ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր ասել է, որ հրադադարի պայմանավորվածությունները խախտելու դեպքում Ադրբեջանին հակահարված է սպասում:
Այս մասին Բակո Սահակյանն ասել է Ստեփանակերտում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ:
«Այս պահին էլ իրականացնում ենք մի շարք միջոցառումներ՝ այդ թվում հաշվի առնելով վերջին տարիների Ադրբեջանի պահվածքը: Եթե Ադրբեջանն այս անգամ էլ փորձի խախտել պայմանավորվածությունը, մենք, ինչպես ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերվա զարգացումների ընթացքում, հասցնելու ենք նոր հակահարված»,- ասել է ԼՂՀ նախագահը:
«Պայմանավորվածությունները չհարգող կողմի նկատմամբ մենք չենք կարող ունենալ այլ մոտեցում: Այդ ամենի հետ մեկտեղ շարունակում ենք հավատարիմ մնալ հակամարտության խաղաղ կարգավորման ցանկացած տարբերակի՝ հաշվի առնելով մեր տեսակետներն ու պահանջները»,- հավելել է ԼՂՀ նախագահը:
Նա նշել է, որ ռազմական գործողություններ իրականացնելուց հակառակորդն օգտագործել է համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր, ծանր հրետանի, օդուժ, տասնյակ մարտական անօդաչու սարքեր:
«Բայց հակառակորդի մշակած լայնածավալ օպերացիան չի հաջողվել մեր զինված ուժերի, ժամկետային զինծառայողների, հրամանատարական կազմի, Մայր Հայաստանից ու աշխարհի տարբեր երկրներից Արցախ եկած ու մարտի մեջ մտած հայ զավակների շնորհիվ»,- եզրափակել է Բակո Սահակյանը:

Bako Sahakyan: There will be response if Azerbaijan violates the ceasefire - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. NKR President Bako Sahakyan said today in Stepanakert during a meeting with journalists, that in case Azerbaijan violates the ceasefire agreement, there will be response.
“We are conducting a number of measures now, including ones that consider Azerbaijan’s previous behaviour. If Azerbaijan tries to violate the ceasefire this time as well, we will perform new counterblast as we did on April 2”, he said.
“We cannot have different approach towards the side that doesn’t respect the agreement. Having said that, we continue to be faithful towards any peaceful solution to the conflict, having into consideration our opinion and requirements”, added NKR President.
He said that while implementing military actions the rival has used multiple rocket systems, heavy artillery, air force, dozens of combat drones.
“But the operations developed by the rival have failed thanks to our armed forces, soldiers, commanders, Armenians that came from Mother Armenia and different parts of the world to take part in the fight”, concluded Bako Sahakyan.