«Բաքուն ԼՂ հիմնահարցով արդարացնում է ներքին խնդիրները» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղը այսօրվա Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հասկացության հետ որեւէ կապ չունի»:
Այս մասին ՀՀ նախագահն ասել է մարտի 30-ին՝ ելույթ ունենալով Հարվարդի համալսարանի Քենեդիի անվան կառավարման դպրոցում:
«1994թ. զինադադարից անցել է 22 տարի, սակայն այսօր էլ Հայաստանի պետական սահմանին եւ Լեռնային Ղարաբաղի տարբեր բնակավայրերում ապրող բնակիչները գտնվում են ամենօրյա կրակի սպառնալիքի ներքո: Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի ռեժիմը օգտագործում է այդ հակամարտությունը սեփական երկրում առկա խնդիրներն արդարացնելու համար: Կարծում եմ`միջազգային հարաբերությունների տեսությունից ձեզ ծանոթ է այս վարքագիծը: Սա է պատճառը, որ Ադրբեջանի իշխանություններն ամեն կերպ փորձում են պահել սահմանային լարվածությունը եւ հանդգնորեն պարծենում դրանով, հրապարակավ մեղադրում են միջնորդներին անգործության մեջ եւ սեփական ժողովրդի մոտ հերոսանում դրանով, շփման գծում անվտանգության միջոցառումներն ամրապնդելու՝ Մինսկի խմբի առաջարկն անվանում են տարօրինակ եւ զարմանում դրանից»,- ասել է ՀՀ ղեկավարը:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի համատեքստում շահարկվող «օկուպացիա» բառին՝ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ այդ արտահայտությունն օգտագործողները շատ հաճախ մոռանում են, որ Ղարաբաղն ինքը 70 տարի շարունակ օկուպացիայի զոհ է եղել:
«Բոլոր նրանց, ովքեր գիտակցաբար կամ չգիտակցելով օգտագործում են «օկուպացիա» բառը, ուզում եմ հարցնել. իսկ ի՞նչ էր 1921թ. Ստալինի թեթեւ ձեռքով Ղարաբաղի բռնակցումը Ադրբեջանին, եթե ոչ օկուպացիա»,- նկատել է ՀՀ ղեկավարը՝ հավելելով, որ հակամարտության բուն պատճառը հենց այդ նախասկզբնական օկուպացիան էր, «հետեւաբար՝ Լեռնային Ղարաբաղն այսօրվա Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հասկացության հետ որեւէ կապ չունի»:
Սերժ Սարգսյանը հիշեցրել է ներկաներին նաեւ հայաբնակ Նախիջեւանի հայաթափման փորձը եւ 2005թ. Ջուղայի խաչքարերի բարբարոսական ոչնչացումը:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի հետ բանակցությունների հնարավորությանը, Սերժ Սարգսյանը նկատել է, որ «բանակցությունների մասին Ադրբեջանի ընկալումները շատ հեռու են ժամանակակից պատկերացումներից»:
«Անհնարին է մաքսիմալիստական եւ միակողմանի պահանջներով հասնել որեւէ խնդրի հանգուցալուծման: Բայց որպեսզի պատկերացնեք, թե մենք ինչպիսի իրավիճակի հետ ենք առնչվում Ադրբեջանի հետ բանակցելիս, ընդամենը մի բան նշեմ. Ադրբեջանն իր կողմից փոխզիջում է համարում պատերազմական գործողություններ չվերսկսելը այն դեպքում, երբ խաղաղության պահպանումը փոխզիջում չէ, այլ պարտավորություն՝ միջազգային պարտավորություն»,- ասել է ՀՀ նախագահը:

«Баку оправдывает внутренние проблемы», заявил президент Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян заявил, что «Нагорный Карабах не имеет никакого отношения к территориальной целостности нынешнего Азербайджана».
Об этом президент Армении сказал 30 марта, выступая в Гарвардской школе управления им. Кеннеди.
«С заключения перемирия в 1994 году прошло 22 года, однако и сегодня люди, живущие в разных населенных пунктах вблизи армянской государственной границы и в Нагорном Карабахе, находятся под постоянной угрозой огня. Очевидно, что азербайджанский режим использует этот конфликт для оправдания проблем, существующих в собственной стране. Власти Азербайджана всячески пытаются поддерживать напряжение на границе и нагло хвастаются этим, публично обвиняют посредников в бездействии и выставляют себя героями перед собственным народом», - сказал руководитель Армении.
Говоря о слове «оккупация», которым спекулируют в контексте Нагорного Карабаха, Серж Саргсян сказал, что люди, использующие это выражение, часто забывают, что Карабах сам 70 лет был жертвой оккупации.
«Всех, кто осознанно или неосознанно использует слово «оккупация», хочу спросить: а что было в 1921 году, когда с легкой руки Сталина Карабах насильно был присоединен к Азербайджану, если не оккупацией?» - отметил президент Армении, добавил, что главная причина конфликта кроется именно в этой изначальной оккупации, «следовательно, Нагорный Карабах не имеет никакого отношения к территориальной целостности нынешнего Азербайджана».
Серж Саргсян напомнил присутствующим о варварском уничтожении хачкаров Джуги в Нахичевани.
Президент Армении отметил, что «представления Азербайджана о переговорах очень далеки от современных».
«Невозможно с помощью максималистских, односторонних требований добиться разрешения какой-либо проблемы. Но, чтобы вы могли представить, с какой ситуацией мы сталкиваемся, ведя переговоры с Азербайджаном, отмечу одно: Азербайджан считает уступкой со своей стороны невозобновление военных действий, в то время как поддержание мира – не уступка, а международное обязательство», - сказал президент Армении.