Նալբանդյանը կարեւորել է ԼՂ հարցում խաղաղապահների դերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել է, որ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բոլոր միջազգային ջանքերը պետք է իրականացվեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափի շրջանակում եւ դրա մոտեցմանը համահունչ:
Այս մասին ՀՀ ԱԳ նախարարն ասել է հոկտեմբերի 1-ին Նյու Յորքում` ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում, ԵԱՀԿ խաղաղապահ առաքելություններին նվիրված նախարարական հանդիպման ժամանակ։
«Մինսկի խմբի համանախագահներին աջակցում է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի ղեկավարած թիմը, որը միակ մշտական ներկայությունն է հակամարտության գոտում եւ դիտարկում է հրադադարի ռեժիմի պահպանումը: Կասկածից վեր է, որ այս ներկայությունն ամրացնելը նշանակում է զորացնել կազմակերպության կարողությունները` նպաստելու խաղաղությանը եւ ամրապնդելու հրադադարը շփման գծում եւ սահմաններին»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ քաղաքական լուծումները պետք է որոշեն եւ ուղղորդեն խաղաղապահ գործողությունների ձեւաչափը եւ հնարավոր տեղակայումը: Նրա խոսքով՝ բազմաթիվ առիթներով հայտարարվել է, որ անվտանգության միջազգային երաշխիքները՝ ներառյալ խաղաղապահ գործողությունները, ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման հիմնարար տարրերից են:
«Դրա նպատակը՝ հակամարտության քաղաքական կարգավորման պարագայում զինված ուժերի բաժանումն է եւ խաղաղության պահպանումը: Ոչ մի այլ մանդատ կամ բաղադրիչ, ներառյալ` ոստիկանական գործունեություն, այս դեպքում նախատեսված չէ»,- պարզաբանել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նախարարն ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ ընդհանուր տարածաշրջանի հիմնախնդիրները կարող են էականորեն տարբեր լինել եւ հակամարտությունների կարգավորման համընդհանուր դեղատոմսեր չկան:
«Յուրաքանչյուր իրավիճակի վերաբերյալ մենք պետք է մշակենք անհատական մոտեցումներ՝ խուսափելու համաձայնեցված ձեւաչափերի շրջանակում ընթացիկ գործընթացներին վնասելուց կամ միջամտելուց»,- նկատել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը հիշեցրել է, որ մի քանի օրից Երեւանը կհյուրընկալի խաղաղապահ առաքելությունների վերաբերյալ միջազգային համաժողով, որին կմասնակցի նաեւ ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելությունների գծով Գլխավոր քարտուղարի օգնական Էդմոն Մյուլեն:

Налбандян отметил важность миротворцев в Карабахском вопросе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил, что все международные усилия, направленные на урегулирование Карабахского вопроса, должны осуществляться в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ и в соответствии с ее подходами.
Глава МИД Армении сказал Об этом 1 октября в Нью-Йорке в штаб-квартире ООН в ходе министерской встречи, посвященной миротворческим миссиям ОБСЕ.
«Сопредседателям Минской группы ОБСЕ помогает команда под руководством личного представителя действующего председателя ОБСЕ, которая является единственным постоянным присутствием в зоне конфликта и осуществляет мониторинг поддержания режима прекращения огня. Несомненно, укрепление данного присутствия означает усиление возможностей организации, что будет способствовать миру и поддержанию режима прекращения огня на линии соприкосновения и на границе»,- сказал Эдвард Налбандян.
Глава внешнеполитического ведомства Армении подчеркнул, что формат миротворческих действий, а также возможная дислокация должны определяться и направляться политическими решениями. По его словам, по многим разным поводам объявлялось, что международные гарантии безопасности, включая миротворческие миссии, являются базовыми элементами урегулирования Карабахского вопроса.
«Целью тому является разделение вооруженных сил сторон в процессе политического урегулирования конфликта и поддержание мира. Ни один другой мандат или элемент, включая деятельность полиции, в данном случае не предусмотрен»,- разъяснил Эдвард Налбандян.
Министр подчеркнул, что главные проблемы в регионе ОБСЕ могут существенно различаться, и универсальных рецептов по разрешению конфликтов не существует.
«Нужно разработать индивидуальный подход для каждой ситуации, чтобы не нанести ущерб или не вмешаться в процессы, проходящие в рамках согласованных форматов», - отметил Эдвард Налбандян.
Глава МИД Армении напомнил, что через несколько дней в Ереване состоится международный форум по вопросам международных миротворческих миссий, в котором примет участие также помощник генсека ООН по миротворческим операциям Эдмон Мюле.