Նալբանդյանը կարեւորել է ԼՂ հարցում խաղաղապահների դերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել է, որ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բոլոր միջազգային ջանքերը պետք է իրականացվեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափի շրջանակում եւ դրա մոտեցմանը համահունչ:
Այս մասին ՀՀ ԱԳ նախարարն ասել է հոկտեմբերի 1-ին Նյու Յորքում` ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում, ԵԱՀԿ խաղաղապահ առաքելություններին նվիրված նախարարական հանդիպման ժամանակ։
«Մինսկի խմբի համանախագահներին աջակցում է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի ղեկավարած թիմը, որը միակ մշտական ներկայությունն է հակամարտության գոտում եւ դիտարկում է հրադադարի ռեժիմի պահպանումը: Կասկածից վեր է, որ այս ներկայությունն ամրացնելը նշանակում է զորացնել կազմակերպության կարողությունները` նպաստելու խաղաղությանը եւ ամրապնդելու հրադադարը շփման գծում եւ սահմաններին»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ քաղաքական լուծումները պետք է որոշեն եւ ուղղորդեն խաղաղապահ գործողությունների ձեւաչափը եւ հնարավոր տեղակայումը: Նրա խոսքով՝ բազմաթիվ առիթներով հայտարարվել է, որ անվտանգության միջազգային երաշխիքները՝ ներառյալ խաղաղապահ գործողությունները, ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման հիմնարար տարրերից են:
«Դրա նպատակը՝ հակամարտության քաղաքական կարգավորման պարագայում զինված ուժերի բաժանումն է եւ խաղաղության պահպանումը: Ոչ մի այլ մանդատ կամ բաղադրիչ, ներառյալ` ոստիկանական գործունեություն, այս դեպքում նախատեսված չէ»,- պարզաբանել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նախարարն ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ ընդհանուր տարածաշրջանի հիմնախնդիրները կարող են էականորեն տարբեր լինել եւ հակամարտությունների կարգավորման համընդհանուր դեղատոմսեր չկան:
«Յուրաքանչյուր իրավիճակի վերաբերյալ մենք պետք է մշակենք անհատական մոտեցումներ՝ խուսափելու համաձայնեցված ձեւաչափերի շրջանակում ընթացիկ գործընթացներին վնասելուց կամ միջամտելուց»,- նկատել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը հիշեցրել է, որ մի քանի օրից Երեւանը կհյուրընկալի խաղաղապահ առաքելությունների վերաբերյալ միջազգային համաժողով, որին կմասնակցի նաեւ ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելությունների գծով Գլխավոր քարտուղարի օգնական Էդմոն Մյուլեն:

Armenian FM attaches importance to peacekeepers’ role in NK conflict - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian has stated that all the international efforts toward NK peace process should be taken within the format of OSCE Minsk Group Co-Chairs and in line with their approaches.
The Armenian FM said this at the UN Headquarters in New York, during the Ministerial meeting devoted to the OSCE peacekeeping missions on October 1.
“The Minsk Group Co-Chairs are assisted by the team led by the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office which is the only permanent presence on the conflict zone and it monitors maintaining of the ceasefire. It’s beyond doubt that strengthening this presence means bolstering the organization’s capacities to contribute to the peace and strengthening of the ceasefire on the contact line and borders”, said Edward Nalbandian.
The Armenian FM stressed that the format and possible stationing of the peacekeeping operations should be defined and guided by political solutions. According to him, it’s been stated on various occasions that international guarantees of security including peacekeeping operations are one of the key elements of the NK peace process.
“The actions are aimed at division of the armed forces in case of the political settlement of the conflict and maintaining of peace. Not a single other mandate or component including police activity is envisaged in this case”, explained Edward Nalbandian.
The Minister stressed that the conflicts in the common OSCE region might be essentially different and there are no universal recipes for conflict resolution.
“We should work out individual approaches for each situation to avoid jeopardizing or intervening the current processes within the concerted formats”, noted Edward Nalbandian.
The Armenian FM recalled that Yerevan was going to host an international conference on peacekeeping missions with participation of the UN Assistant Secretary General for Peacekeeping Missions Edmon Mulet next week.