Նալբանդյան. Պետք է խուսափել ԼՂ կարգավորմանը վնասող քայլերից
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ասել է, որ պետք է զերծ մնալ նոր զուգահեռ կառույցներ, ձեւաչափեր, կամ աշխատանքային խմբեր ստեղծելուց, որոնց աշխատանքը կարող են վնաս հասցնել եռանախագահների գործունեությանը եւ ԼՂ բանակցային կարգավորմանը:
Այդ մասին նա ասել է Եվրամիության ընդլայնման եւ հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Յոհանես Հանի հետ համատեղ ասուլիսին՝ մեկնաբանելով ԵԽԽՎ քաղաքական հարցերով հատուկ զեկուցող, «Բռնության աճը Լեռնային Ղարաբաղում եւ Ադրբեջանի գրավյալ մյուս տարածքներում» զեկույցի հեղինակ Ռոբերտ Ուոլթերի այցը Ադրբեջան:
Էդվարդ Նալբանդյանը մասնավորապես առանձնացրել է այն զեկուցողներին, որոնց հակամարտության կողմերից մեկը՝ Ադրբեջանը, անվերջ շնորհակալություն է հայտնում շարունակական աջակցության համար, ինչը, ըստ նախարարի, կողմնակալության վերաբերյալ հարցեր է առաջացնում:
ՀՀ ԱԳ ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ եռանախագահները եւս կիսում են այս մոտեցումը:
Յոհանես Հանը, իր հերթին, ասել է, որ ստատուս-քվոն ԼՂ հակամարտության հարցում անընդունելի է ԵՄ-ի համար:
«Հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծումը շարունակում է մնալ մեր առաջնահերթությունների շարքում, եւ մենք անդրադառնալու ենք այս խնդրին, քանի որ այս պահին առկա իրավիճակը եվրոպական տեսանկյունից ոչ գոհացուցիչ է», - նշել է ԵՄ հանձնակատարը:
Նրա խոսքով՝ ԵՄ-ն սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդությամբ ընթացող բանակցություններին եւ խրախուսում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հետագա երկխոսությունը, այդ թվում՝ նախագահների մակարդակով:
«Կարեւոր է խստագույնս հարգել հրադարարը եւ զսպվածություն ցուցաբերել գործողություններում ու հայտարարություններում՝ ստեղծելով միջավայր, որը բարենպաստ կլինի հակամարտության կարգավորման համար»,- ասել է Յոհանես Հանը:

Налбандян: Нельзя действовать во вред урегулированию Карабахского конфликта
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сказал сегодня, что следует избегать создания новых форматов или рабочих групп, которые могли бы нанести ущерб усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ и переговорному процессу вокруг Нагорного Карабаха.
Об этом министр сказал на совместной с комиссаром ЕС по Политике европейского соседства Йоханнесом Ханом пресс-конференции в Ереване, комментируя визит в Азербайджан спецдокладчика ПАСЕ по политическим вопросам, автора доклада «Рост насилия в нагорном Карабахе и других оккупированных территориях Азербайджана» Роберта Вальтера.
В частности, Эдвард Налбандян выделил тех докладчиков, которым одна из сторон конфликта – Азербайджан – постоянно выражает благодарность за последовательную поддержку, что, по мнению министра, вызывает подозрения в предвзятости.
Глава МИД Армении выразил уверенность, что тройка сопредседателей разделяет данный подход.
Йоханнес Хан, в свою очередь, сказал, что статус-кво по карабахскому вопросу неприемлем для ЕС.
«Мирное урегулирование конфликта продолжает оставаться в числе наших приоритетов, и мы будем рассматривать этот вопрос, поскольку текущая ситуация неудовлетворительна с европейской точки зрения», - отметил комиссар ЕС.
По его словам, ЕС поддерживает переговоры, проходящие при посредничестве Минской группы ОБСЕ, а также дальнейший диалог между Арменией и Азербайджаном, в том числе и на уровне президентов.
«Важно строго придерживаться режима прекращения огня и проявлять сдержанность в действиях и заявлениях, создавая благоприятную для разрешения конфликта атмосферу», - сказал Йоханнес Хан.