Նուլանդը կոչ է արել դիվերսանտների հանդեպ «մարդասիրություն ցուցաբերել»
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Վիկտորիա Նուլանդն այսօր Երեւանում հույս է հայտնել, որ «մոտակա օրերին Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծում խաղաղություն կհաստատվի»:
Այսօր Երեւանում հանդես գալով մամուլի ասուլիսով՝ Վիկտորիա Նուլանդն ասել է, որ հակամարտության գոտում տիրող լարված իրավիճակի առնչությամբ իր մտահոգությունն է հայտնել թե՛ Հայաստանի, թե Ադրբեջանի ղեկավարության հետ իր հանդիպումների ժամանակ:
«Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի խաղաղություն լինի, ինչպես նաեւ ուղղակի բանակցություններ տեղի ունենան: Այդ մասին խոսել են Մինսկի խմբի համանախագահները, եւ ես նույնպես նախագահներ Ալիեւի եւ Սարգսյանի հետ հանդիպումներին խոսել եմ արյունահեղության դադարեցման անհրաժեշտության մասին, որը կողմերից ոչ մեկին օգուտ չի բերում: Երկու մայրաքաղաքներում էլ այս այցի առումով, կարծում եմ, առաջընթաց ունեցանք եւ մոտակա օրերին շփման գծում խաղաղության կլինի`ի շահ բոլոր զինծառայողների, նրանց ընտանիքների», - ասել է Վիկտորիա Նուլանդը:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղում տարածքում հայտնաբերված եւ ներկայումս մեղադրյալի աթոռին նստած ադրբեջանցի դիվերսանտների խնդրին՝ ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականը ասել է, որ չնայած տեղի ունեցած «սոսկալի հանցագործությանը», ԱՄՆ-ն պատկան մարմիններին կոչ է անում «մարդասիրական քայլ անել»:

Нуланд призвала «проявить гуманизм» к диверсантам
Ереван/Медиамакс/. Помощник госсекретаря США Виктория Нуланд выразила сегодня в Ереване надежду, что «в ближайшие дни будет установлен мир на линии соприкосновения с Нагорным Карабахом».
Выступая сегодня на пресс-конференции, Виктория Нуланд сказала, что выражала свою обеспокоенность в связи с напряженностью в зоне конфликта на встречах с руководством Армении и Азербайджана.
«Мы хотим, чтобы был установлен мир, а также, чтобы велись прямые переговоры. Об этом говорили сопредседатели Минской группы ОБСЕ, и я также на встречах с президентами Алиевым и Саргсяном говорила о необходимости положить конец кровопролитию, которое не приносит пользы ни одной из сторон. В обеих столицах в рамках этого визита, думаю, был достигнут прогресс, и в ближайшие дни на линии соприкосновения будет установлен мир, на благо военнослужащих и их семей», - сказала Виктория Нуланд.
Затронув проблему арестованных на территории Нагорного Карабаха азербайджанских диверсантов, которые в настоящее время сидят на скамье подсудимых, помощник госсекретаря США сказала, что несмотря на произошедшее «страшное преступление», США призывают компентентные органы «проявить гуманизм».