Նուլանդը կոչ է արել դիվերսանտների հանդեպ «մարդասիրություն ցուցաբերել»
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Վիկտորիա Նուլանդն այսօր Երեւանում հույս է հայտնել, որ «մոտակա օրերին Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծում խաղաղություն կհաստատվի»:
Այսօր Երեւանում հանդես գալով մամուլի ասուլիսով՝ Վիկտորիա Նուլանդն ասել է, որ հակամարտության գոտում տիրող լարված իրավիճակի առնչությամբ իր մտահոգությունն է հայտնել թե՛ Հայաստանի, թե Ադրբեջանի ղեկավարության հետ իր հանդիպումների ժամանակ:
«Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի խաղաղություն լինի, ինչպես նաեւ ուղղակի բանակցություններ տեղի ունենան: Այդ մասին խոսել են Մինսկի խմբի համանախագահները, եւ ես նույնպես նախագահներ Ալիեւի եւ Սարգսյանի հետ հանդիպումներին խոսել եմ արյունահեղության դադարեցման անհրաժեշտության մասին, որը կողմերից ոչ մեկին օգուտ չի բերում: Երկու մայրաքաղաքներում էլ այս այցի առումով, կարծում եմ, առաջընթաց ունեցանք եւ մոտակա օրերին շփման գծում խաղաղության կլինի`ի շահ բոլոր զինծառայողների, նրանց ընտանիքների», - ասել է Վիկտորիա Նուլանդը:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղում տարածքում հայտնաբերված եւ ներկայումս մեղադրյալի աթոռին նստած ադրբեջանցի դիվերսանտների խնդրին՝ ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականը ասել է, որ չնայած տեղի ունեցած «սոսկալի հանցագործությանը», ԱՄՆ-ն պատկան մարմիններին կոչ է անում «մարդասիրական քայլ անել»:

Nuland urges to “demonstrate humaneness” to Azerbaijani subversives
Yerevan/Mediamax/. U.S. Assistant Secretary of State Victoria Nuland expressed the hope in Yerevan today that "there will be peace on the contact line with Nagorno Karabakh within upcoming days”.
Addressing a news conference today, Victoria Nuland said that she had expressed her concern over the tense situation on the conflict zone during her meetings with both Armenian and Azerbaijani leadership.
“We want peace and direct negotiations. The Minsk Group Co-Chairs spoke about it, and during my meetings with Presidents Aliyev and Sargsyan, I also talked about the need for stopping bloodshed which is not beneficial to either of parties. I think in terms of this visit, we made progress in both capitals, and there will be peace on the contact line within upcoming days for the benefit of all the servicemen and their families”, said Victoria Nuland.
Touching upon the issue of the accused Azerbaijani subversives, the U.S. Assistant Secretary of State said that despite “the horrible crime”, the U.S. called upon the competent bodies to “take a humanitarian step”.