Իրանը պատրաստ է սատարել ԼՂ խնդրի կարգավորմանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆն այսօր Երեւանում հայտարարել է, որ պաշտոնական Թեհրանը սատարում է Հարավային Կովկասում հակամարտությունների խաղաղ եւ միջազգային իրավունքի նորմերի ու սկզբունքների վրա հիմնված կարգավորումը:
«Իրանը՝ որպես Հայաստանի հարեւան երկիր, կողմ է տարածաշրջանի բոլոր երկրների միջեւ խաղաղության եւ բարեկամության հաստատմանը: Մենք հուսով ենք, որ առկա հակամարտությունները կլուծվեն խաղաղ ճանապարհով: Մենք պատրաստ ենք սատարել, որ այդ խնդիրների կարգավորումը դրական արդյունքներ ունենա»,- ասել է Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը՝ Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ համատեղ ասուլիսում:
Երկու երկրների արտգործնախարարներն ավելի վաղ կայացած բանակցությունների ընթացքում քննարկել են նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումն ու վերջին զարգացումները:
Էդվարդ Նալբանդյանը, մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահի՝ Դավոսում արած հայտարարությունը, թե աշխարհում բոլոր հակամարտությունների կարգավորման հիմքում պետք է դրվեն միջազգային իրավունքի միեւնույն նորմերը, ասել է. «Իլհամ Ալիեւի խոսքերից տպավորություն է ստեղծվում, թե գոյություն ունեն միջազգային իրավունքի սկզբունքներ ու նորմեր եւ առանձին՝ դրանց ադրբեջանական ընկալումը»:
«Հիշեցնեմ, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ եռանախագահող երկրների կողմից արված առաջարկների հիմքում ընկած են միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները՝ ուժի եւ ուժի սպառնալիքի չկիրառում, տարածքային ամբողջականությունը եւ ազգերի ինքնորոշման իրավունքը: Ի պատասխան եռանախագահող երկրների կոչերին՝ Հայաստանը բազմիցս վերահաստատել է իր հանձնառությունը հիմնախնդրի կարգավորմանը բացառապես այդ սկզբունքների վրա, իսկ Ադրբեջանը այդպես էլ չի արտահայտել իր դիրքորոշումը միջազգային իրավունքի սկզբունքների վերաբերյալ»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:

Иран готов содействовать урегулированию Карабахского конфликта - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф сегодня в Ереване заявил, что официальный Тегеран поддерживает процессы по урегулированию конфликтов на Южном Кавказе на основе норм и принципов международного права.
«Иран, как соседнее с Арменией государство, выступает за установление мира и дружбы между всеми странами региона. Мы надеемся, что существующие конфликты будут решены мирным путем. Мы готовы оказать содействие, чтобы решение этих проблем увенчалось положительными результатами»,- сказал Мохаммад Джавад Зариф на совместной пресс-конференции с Эдвардом Налбандяном.
Главы МИД двух стран ранее в ходе переговоров обсудили последние события в процессе урегулирования Карабахского конфликта.
Эдвард Налбандян, комментируя заявление, сделанное президентом Азербайджана в Давосе, о том, что в основе разрешения всех конфликтов в мире должны лежать одни и те же принципы международного права, сказал: «От слов Ильхама Алиева создается впечатление, что отдельно существуют нормы и принципы международного права, и отдельно – их азербайджанское понимание».
«Напомню, что в основе предложений, сделанных странами-сопредседателями относительно мирного урегулирования Карабахского конфликта, лежат базовые принципы международного права: неприменение силы и  угрозы силы, территориальная целостность и право народов на самоопределение. В ответ на призывы стран-сопредседателей Армения неоднократно подтверждала приверженность решению конфликта исключительно на основании этих принципов, а Азербайджан так и не высказал своей позиции относительно принципов международного права»,- сказал Эдвард Налбандян.