Իրանը պատրաստ է սատարել ԼՂ խնդրի կարգավորմանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆն այսօր Երեւանում հայտարարել է, որ պաշտոնական Թեհրանը սատարում է Հարավային Կովկասում հակամարտությունների խաղաղ եւ միջազգային իրավունքի նորմերի ու սկզբունքների վրա հիմնված կարգավորումը:
«Իրանը՝ որպես Հայաստանի հարեւան երկիր, կողմ է տարածաշրջանի բոլոր երկրների միջեւ խաղաղության եւ բարեկամության հաստատմանը: Մենք հուսով ենք, որ առկա հակամարտությունները կլուծվեն խաղաղ ճանապարհով: Մենք պատրաստ ենք սատարել, որ այդ խնդիրների կարգավորումը դրական արդյունքներ ունենա»,- ասել է Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը՝ Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ համատեղ ասուլիսում:
Երկու երկրների արտգործնախարարներն ավելի վաղ կայացած բանակցությունների ընթացքում քննարկել են նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումն ու վերջին զարգացումները:
Էդվարդ Նալբանդյանը, մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահի՝ Դավոսում արած հայտարարությունը, թե աշխարհում բոլոր հակամարտությունների կարգավորման հիմքում պետք է դրվեն միջազգային իրավունքի միեւնույն նորմերը, ասել է. «Իլհամ Ալիեւի խոսքերից տպավորություն է ստեղծվում, թե գոյություն ունեն միջազգային իրավունքի սկզբունքներ ու նորմեր եւ առանձին՝ դրանց ադրբեջանական ընկալումը»:
«Հիշեցնեմ, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ եռանախագահող երկրների կողմից արված առաջարկների հիմքում ընկած են միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքները՝ ուժի եւ ուժի սպառնալիքի չկիրառում, տարածքային ամբողջականությունը եւ ազգերի ինքնորոշման իրավունքը: Ի պատասխան եռանախագահող երկրների կոչերին՝ Հայաստանը բազմիցս վերահաստատել է իր հանձնառությունը հիմնախնդրի կարգավորմանը բացառապես այդ սկզբունքների վրա, իսկ Ադրբեջանը այդպես էլ չի արտահայտել իր դիրքորոշումը միջազգային իրավունքի սկզբունքների վերաբերյալ»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:

Yerevan /Mediamax/. Foreign Minister of Iran Mohammad Javad Zarif said in Yerevan today that official Tehran supports the peace process of conflicts in the Southern Caucasus and their settlement in conformity with the norms and principles of international law.
“As Armenia’s neighboring country, Iran is for the establishment of peace and friendship between all countries in the region. We hope current conflicts will have peaceful settlement. We stand ready to support, for the settlement of those issues to achieve positive results”, said Mohammad Javad Zarif at the joint press conference with Armenian FM Edward Nalbandian.
During earlier negotiations the FMs of both countries also discussed NK conflict settlement and recent developments.
Commenting on Azerbaijani President’s Davos statement on that the same international law norms should be applied to the settlement of all conflicts around the world, Edward Nalbandian said: “Ilham Aliyev’s statement gives the impression there are international law principles and norms and apart from that there is their Azerbaijani perception”.
“It should be recalled that the basic principles of the international law – refraining from the threat or use of force, territorial integrity and self-determination of peoples – lie in the basis of the NK conflict settlement proposals put forward by Co-Chair countries. In response to the calls of the Co-Chair countries, Armenia has repeatedly confirmed its commitment to the settlement of the conflict based solely on those principles, while Azerbaijan has not voiced its stance on the principles of the international law”, said Edward Nalbandian.