Ուղղաթիռի խոցումից կարելի էր խուսափել, ասել են Լավրովն ու Քերին
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները հերթական անգամ բացառել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ռազմական լուծումը՝ կոչ անելով Երեւանին ու Բաքվին աշխատել երկարատեւ խաղաղության հաստատման ուղղությամբ:
Այսօր Բազելում ԵԱՀԿ մասնակից երկրների ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի շրջանակներում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները՝ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին եւ Ֆրանսիայի եվրոպական հարցերով պետական քարտուղար Հարլեմ Դեզիրը համատեղ հայտարարություն են ընդունել:
«Մենք ցավում ենք շփման գծում եւ հայ-ադրբեջանական սահմանին այս տարվա ընթացքում լարվածության սրման համար: Կողմերը պետք է ձեռնարկեն հավելյալ միջոցառումներ 1994 թ. հրադադարի ռեժիմի պահպանման եւ ավելի բարենպաստ միջավայր ապահովեն խաղաղ բանակցություններն առաջ տանելու համար»,- ասված է համատեղ հայտարարության մեջ:
Անդրադառնալով նոյեմբերի 12-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից արցախյան ռազմական ուղղաթիռի կործանման փաստին, համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները նշել են, որ «դա ողբերգություն էր, որից կարելի էր խուսափել»: Նրանց համոզմամբ, այդ միջադեպը մատնացույց արեց լարվածության կրճատման եւ վստահության ամրապնդման, ինչպես նաեւ ապագայում նման միջադեպերից խուսափելու նպատակով միջոցառումներ մշակելու անհրաժեշտությունը:
«Մենք դիմում ենք բոլոր կողմերին եւ կոչ ենք անում զսպվածություն ցուցաբերել՝ կանխելու իրավիճակի հետագա լարումը: Մենք նաեւ կոչ ենք անում կողմերին հավատարիմ մնալ 2010 թ. հոկտեմբերին Աստրախանում Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների կողմից արված հայտարարության ոգուն»,- նշել են միջնորդ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները:
Նրանք ընդգծել են, որ այս տարվա ընթացքում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների միջեւ կայացած երեք հանդիպումները վերականգնել են կողմերի միջեւ շփման ամենակարեւոր միջոցը:
«Մենք ողջունում ենք նոյեմբերին Փարիզում նախագահների կողմից արված հայտարարությունը: Ժամանակն է, որպեսզի կողմերը հաղթահարեն բոլոր անհամաձայնությունները, վերականգնեն վստահությունը եւ հավատարիմ լինեն բանակցային գործընթացին, որը կարող է հանգեցնել խաղաղության: Կողմերից ակնկալվում է հստակ գիտակցում առ այն, որ հակամարտության կարգավորումը պետք է հիմնված լինի այն տարրերի եւ սկզբունքների հիման վրա, որոնք ներկայացված են Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի եւ ԱՄՆ-ի նախագահների հայտարարությունների մեջ, եւ, մասնավորապես, Փարիզի հանդիպման ժամանակ քննարկված տարրերի հիման վրա»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Պատվիրակության ղեկավարները նշել են, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո ընթացող խաղաղ եւ համապարփակ համաձայնագրի ուղղությամբ բանակցությունները պետք է վերսկսվեն հնարավորինս շուտ:
«Մենք հանձնառու ենք կողմերի հետ սերտ աշխատանք տանել՝ հասնելու երկարատեւ կարգավորմանը եւ խաղաղության համար նոր էջ բացել, բայց ցանկանում ենք ընդգծել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում խաղաղության հասնելու հիմնական պատասխանատվությունը ընկած է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի առաջնորդների ուսերին»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Уничтожения вертолета можно было избежать, заявили Лавров и Керри
Ереван /Медиамакс/. Страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ подтвердили, что карабахский конфликт не имеет военного решения и призвали Ереван и Баку работать над установлением долгосрочного мира.
Сегодня в Базеле в рамках заседания Совета глав МИД стран-участниц ОБСЕ с совместным заявлением выступили  главы делегаций стран-сопредседателей Минской группы - министр иностранных дел РФ Сергей Лавров, госсекретарь США Джон Керри и госсекретарь Франции по европейским делам Арлем Дезир.
«Мы сожалеем об эскалации напряжения на линии соприкосновения и на армяно-азербайджанской границе в этом году. Стороны должны принять дополнительные меры для соблюдения режима перемирия, установленного в 1994 году, и обеспечить более благоприятиные условия для проведения мирных переговоров»,- говорится в совместном заявлении.
Говоря об уничтожении 12 ноября азербайджанскими вооруженными силами арцахского военного вертолета, руководители делегаций стран-сопредседателей отметили, что «это была трагедия, которой можно было избежать». Они выразили уверенность, что данный инцидент продемонстрировал необходимость снижения напряжения, укрепления доверия, а также разработки соответствующих мер во избежание подобных ситуаций в будущем.
«Мы обращаемся ко всем сторонам и призываем проявить сдержанность, чтобы предотвратить дальнейшее обострение ситуации. Мы также призвали стороны оставаться верными духу заявления, подписанного президентами России, Армении и Азербайджана в 2010 году в Астрахани», - отметили главы делегаций стран-посредников.
Они подчеркнули, что состоявшиеся в течение этого года три встречи президентов Армении и Азербайджана восстановили важнейшее средство взаимодействия между сторонами.
«Мы приветствуем сделанное сторонами в ноябре в Париже заявление. Пришло время, чтобы стороны преодолели все разногласия, восстановили доверие и оставались верны переговорному процессу. Ожидаем от сторон четкого понимания того, что урегулирование конфликта должно быть основано на принципах и элементах, представленных в заявлениях президентов России, Франции и США, и, в частности, на элементах, которые обсуждались в ходе парижской встречи», - говорится в заявлении.
Главы делегаций отметили, что переговоры по разработке мирного и всеобъемлющего  договора под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ должны быть возобновлены в кратчайшие сроки.
«Мы намерены тесно работать со сторонами, чтобы добиться долгосрочного урегулирования и открыть новую страницу для установления мира. Но хотелось бы подчеркнуть, что в вопросе нагорно-карабахского конфликта основная ответственность по достижению мира лежит на плечах лидеров Армении и Азербайджана»,- говорится в заявлении.