Ուղղաթիռի խոցումից կարելի էր խուսափել, ասել են Լավրովն ու Քերին
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները հերթական անգամ բացառել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ռազմական լուծումը՝ կոչ անելով Երեւանին ու Բաքվին աշխատել երկարատեւ խաղաղության հաստատման ուղղությամբ:
Այսօր Բազելում ԵԱՀԿ մասնակից երկրների ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի շրջանակներում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները՝ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին եւ Ֆրանսիայի եվրոպական հարցերով պետական քարտուղար Հարլեմ Դեզիրը համատեղ հայտարարություն են ընդունել:
«Մենք ցավում ենք շփման գծում եւ հայ-ադրբեջանական սահմանին այս տարվա ընթացքում լարվածության սրման համար: Կողմերը պետք է ձեռնարկեն հավելյալ միջոցառումներ 1994 թ. հրադադարի ռեժիմի պահպանման եւ ավելի բարենպաստ միջավայր ապահովեն խաղաղ բանակցություններն առաջ տանելու համար»,- ասված է համատեղ հայտարարության մեջ:
Անդրադառնալով նոյեմբերի 12-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից արցախյան ռազմական ուղղաթիռի կործանման փաստին, համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները նշել են, որ «դա ողբերգություն էր, որից կարելի էր խուսափել»: Նրանց համոզմամբ, այդ միջադեպը մատնացույց արեց լարվածության կրճատման եւ վստահության ամրապնդման, ինչպես նաեւ ապագայում նման միջադեպերից խուսափելու նպատակով միջոցառումներ մշակելու անհրաժեշտությունը:
«Մենք դիմում ենք բոլոր կողմերին եւ կոչ ենք անում զսպվածություն ցուցաբերել՝ կանխելու իրավիճակի հետագա լարումը: Մենք նաեւ կոչ ենք անում կողմերին հավատարիմ մնալ 2010 թ. հոկտեմբերին Աստրախանում Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների կողմից արված հայտարարության ոգուն»,- նշել են միջնորդ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները:
Նրանք ընդգծել են, որ այս տարվա ընթացքում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների միջեւ կայացած երեք հանդիպումները վերականգնել են կողմերի միջեւ շփման ամենակարեւոր միջոցը:
«Մենք ողջունում ենք նոյեմբերին Փարիզում նախագահների կողմից արված հայտարարությունը: Ժամանակն է, որպեսզի կողմերը հաղթահարեն բոլոր անհամաձայնությունները, վերականգնեն վստահությունը եւ հավատարիմ լինեն բանակցային գործընթացին, որը կարող է հանգեցնել խաղաղության: Կողմերից ակնկալվում է հստակ գիտակցում առ այն, որ հակամարտության կարգավորումը պետք է հիմնված լինի այն տարրերի եւ սկզբունքների հիման վրա, որոնք ներկայացված են Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի եւ ԱՄՆ-ի նախագահների հայտարարությունների մեջ, եւ, մասնավորապես, Փարիզի հանդիպման ժամանակ քննարկված տարրերի հիման վրա»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Պատվիրակության ղեկավարները նշել են, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո ընթացող խաղաղ եւ համապարփակ համաձայնագրի ուղղությամբ բանակցությունները պետք է վերսկսվեն հնարավորինս շուտ:
«Մենք հանձնառու ենք կողմերի հետ սերտ աշխատանք տանել՝ հասնելու երկարատեւ կարգավորմանը եւ խաղաղության համար նոր էջ բացել, բայց ցանկանում ենք ընդգծել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում խաղաղության հասնելու հիմնական պատասխանատվությունը ընկած է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի առաջնորդների ուսերին»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Helicopter downing was avoidable, Lavrov and Kerry state
Yerevan/Mediamax/. OSCE Minsk Group Co-Chair countries have once again ruled out the military settlement of NK conflict and called on Yerevan and Baku to work actively towards a lasting settlement.
At the meeting of the OSCE Council of Foreign Ministers in Basel today, the Heads of Delegations of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries – Foreign Minister of the Russian Federation Sergey Lavrov, Secretary of State of the United States John Kerry and State Secretary for European Affairs of France Harlem Desir issued a joint statement.
“We regret the upsurge in violence in the past year along the line of contact and the Armenia-Azerbaijan border. The sides must take additional actions to reinforce the ceasefire of 1994 and create a more favorable atmosphere for advancing peace talks”, the statement reads.
Touching upon the November 12 downing of a military helicopter along the line of contact, the Heads of Delegations of Co-Chair countries stated “it was an avoidable tragedy”. They believe it underscored the importance of measures by the sides to reduce tensions, restore trust, and avoid future incidents.
“We appeal to all sides to demonstrate restraint to prevent further escalation. We also call on them to settle humanitarian issues in the spirit of the Astrakhan statement of October 2010 of the Presidents of Armenia, Azerbaijan and the Russian Federation”, noted the Heads of Delegations of intermediary countries.
They stressed that the three meetings between the Presidents of Armenia and Azerbaijan in 2014 have revitalized the most important channel of communication between the sides.
“We welcome the agreement by the Presidents in Paris to intensify dialogue in the coming year.  It is time for the sides to overcome disagreements, restore confidence, and honor their commitment to enter into a negotiating process that can result in a settlement. They are expected to acknowledge that the basis for a comprehensive settlement are the elements and principles outlined in the joint statements by the Presidents of Russia, the United States, and France, especially those that were discussed during the last  summit in Paris”, the statement reads.
The Heads of Delegations noted that negotiations on a comprehensive peace agreement under the auspices of the Co-Chair countries should begin as soon as possible.
“We remain ready to work closely with the sides to reach a lasting settlement and open a new chapter of peace, but stress that the primary responsibility to end the Nagorno-Karabakh conflict rests with the leaders of Armenia and Azerbaijan”, the statement reads.