Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանին է վերադարձրել 15-ամյա պատանուն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունները այսօր Ադրբեջանին են հանձնել օրեր առաջ ԼՂՀ սահմանը հատած 15-ամյա պատանուն:
«Ցուցաբերելով բարի կամք եւ կողմնակցություն Ժնեւյան կոնվենցիաների դրույթներին՝ ԼՂՀ իշխանությունները Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի Ստեփանակերտի գրասենյակի օժանդակությամբ Ադրբեջանի ներկայացուցիչներին են հանձնել 2014թ. սեպտեմբերի 5-ին ԼՂՀ սահմանը Մարտակերտի շրջանում ինքնուրույն հատած եւ ԼՂՀ համապատասխան ծառայությունների կողմից ձերբակալված Ջավիդ Սամիր օղլու Մուզաֆարզադեին՝ 1999թ. ծնված, Միր-Բաշիր քաղաքի անչափահաս բնակչին»,- ասված է ԼՂՀ ռազմագերիների, պատանդների եւ անհայտ կորածների պետական հանձնաժողովի հաղորդագրության մեջ:
Փոխանցումը տեղի է ունեցել այսօր՝ տեղական ժամանակով ժամը 15.04-ին ԼՂՀ եւ Ադրբեջանի  միջեւ սահմանի հատվածում Բաշ Քարվենդ գյուղի մոտակայքում:

Нагорный Карабах передал Азербайджану 15-летнего юношу - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Власти Нагорно-Карабахской Республики передали сегодня Азербайджану 15-летнего юношу, перешедшего несколько дней назад границу с НКР.
«Власти Нагорно-Карабахской Республики, проявляя добрую волю и приверженность положениям Женевских конвенций, при содействии Степанакертского офиса Международного Комитета Красного Креста передали представителям Азербайджанской Республики самостоятельно перешедшего 5 сентября 2014 года границу НКР в Мартакертском районе и задержанного соответствующими службами НКР Джавида Самир-оглы Музафарзаде, 1999 г. р., несовершеннолетнего жителя города Мир-Башир»,- говорится в сообщении Государственной комиссии НКР по вопросам военнопленных, заложников и без вести пропавших.
Передача состоялась сегодня в 15:04 по местному времени на участке границы между НКР и Азербайджаном, вблизи села Баш Карвенд.