ՌԴ ԱԳՆ-ն մեկնաբանել է ադրբեջանական գերության մեջ Կարեն Պետրոսյանի մահը
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշեւիչն բարձրաձայնել է Ադրբեջանում Հայաստանի քաղաքացի Կարեն Պետրոսյանի մահվան վերաբերյալ ռուսասատանյան կողմի դիրքորոշմանը:
Ալեքսանդր Լուկաշեւիչը, մասնավորապես, նշել է. «Մենք խորապես ցավում ենք այն կապակցությամբ, որ ԼՂ հակամարտության չկարգավորված լինելն ուղեկցվում է մարդկային զոհերով, եւ ոչ միայն զինված բախումների ժամանակ: Մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում Կ. Պետրոսյանի հարազատներին եւ մտերիմներին, ինչպես նաեւ իրենց կյանքը կորցրած մյուս հայերին եւ ադրբեջանցիներին:
Անհրաժեշտ ենք համարում նման կարգի միջադեպերի մանրամասն հետաքննությունը: Կոչ ենք անում կողմերին գործնականում իրագործել Ադրբեջանի, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի նախագահների 2010թ. հոկտեմբերի 27-ի համատեղ հայտարարությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եւ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի աջակցությամբ զոհվածների մարմինների վերադարձի վերաբերյալ»:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ, ըստ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության, նախնական տվյալներով, ՀՀ քաղաքացի, Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի բնակիչ 31-ամյա Կարեն Պետրոսյանի մահվան պատճառը սուր սրտանոթային անբավարարվածությունն էր: Իրենց մտահոգությունը Կարեն Պետրոսյանի մահվան կապակցությամբ ավելի վաղ հայտնել էին նաեւ ԱՄՆ-ը եւ Ֆրանսիան:

МИД РФ прокомментировало смерть в азербайджанском плену Карена Петросяна
Министерство иностранных дел России прокомментировало смерть в азербайджанском плену армянского гражданина Карена Петросяна.
«Мы глубоко сожалеем о том, что неурегулированность нагорно-карабахского конфликта сопровождается человеческими жертвами, гибелью людей, и не только во время вооруженных столкновений. Приносим глубокие соболезнования родным и близким К. Петросяна, а также других потерявших свои жизни армян и азербайджанцев. Считаем необходимым проведение тщательных расследований подобного рода инцидентов.
Призываем стороны к практическому задействованию положения Совместного заявления президентов Азербайджанской Республики, Республики Армения и Российской Федерации от 27 октября 2010 года о возвращении тел погибших при содействии сопредседателей Минской группы ОБСЕ и Международного Комитета Красного Креста»,- говорится в заявлении МИД РФ.
Медиамакс напоминает, что, согласно заявлению МО Азербайджана, по предварительной версии, причиной смерти попавшего в плен 31-летнего жителя села Чинари Карена Петросяна стала якобы острая сердечно-легочная недостаточность. Свою обеспокоенность в связи со смертью Карена Петросяна выразили также две другие страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ – США и Франция.