Սերգեյ Ռիբինսկի. Մենք միմյանց չենք դավաճանել
Պռոշյան փողոցում առաջին հայացքից ոչ տեսանելի մի շենք կա։ Պարսպապատ տարածք է, մի քանի մուտքով։ Ներս մտնելուն պես հայտնվում ես գրեթե լաբիրինթոսում՝ եթե չուղեկցեն, հաստատ կկորչես։ Արդեն առաջին իսկ սրահում պարզ է դառնում, որ տարածքը ռուսական է՝ ամեն ինչ ռուսերեն է եւ պատմում է ռուսական մշակույթի մասին։
Ռուսաստանի գիտության և մշակույթի այս կենտրոնն այստեղ գործում է 2009-ից։ 10-ը տարի առաջ Ռուսաստանի արտգործնախարար Լավրովի ձեռքով բացվեց։ Գլխավոր նպատակը՝ հայ-ռուսական կապերի ամրապնդումն է, հումանիտար  գործակցությունը՝ մշակույթի, գիտության կրթության ոլորտում, ռուսերենի ուսուցումը։ Կենտրոնի «երկվորյակը»՝ նույն գործառույթներով Գյումրիում է, բացվել է 2017-ին։
Առաջին հայացքից՝ «փակ», բայց պարզվում է շատ էլ «բաց» կենտրոնի մասին Մեդիամաքսը զրուցել է Սերգեյ Ռիբինսկիի՝ կենտրոնի տնօրենի հետ, որն այս պաշտոնը զբաղեցնում է նախորդ տարվա գարնանից։
Մաշան ծնվել է Երեւանում
«Մեկուկես տարի է արդեն Հայաստանում եմ։ Եվ այս երկրի հետ մենք՝ ես եւ իմ ընտանիքը, կապվել ենք ոչ միայն աշխատանքով, այլ նաեւ կյանքով։ Այստեղ է ծնվել իմ դուստրը՝ Մաշան։ Նրա անձնագրում որպես ծննդավայր գրանցված է Հայաստանի Հանրապետությունը, Երեւանը, եւ ես կարծում եմ, որ մենք ուր էլ որ գնանք եւ տեղափոխվենք, նա միշտ ձգտելու է վերադառնալ այստեղ»։
Իր աշխատասենյակում մեզ դիմավորող Սերգեյ Ռիբինսկին նախ սուրճ է առաջարկում, հետո կոնֆետ, վերջում էլ նշում է, որ օրվա կեսն է, գուցե քաղցած ենք եւ ինչ-որ բան ուտելը, այնուամենայնիվ չէր խանգարի։
Վլադիմիրի Պուտինի նկարի տակ դրված գրասեղանին կից՝ մեծ սեղան է։ Դրա վրա, այնուամենայնիվ, ափսեների փոխարեն հայտնվում է մեր ձայնագրիչն ու տեսախցիկը։ Ռիբինսկին՝ սուրճը խմում է միայնակ ու պատմում, որ մինչեւ Երեւան տեղափոխվելը  Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի կենտրոնական գրասենյակում է աշխատել։ Բայց կարիերան հաջողությամբ շարունակելու եւ ավելի արդյունավետ աշխատելու համար՝ անհրաժեշտ էր տեղափոխվել որեւէ երկիր, որտեղ Ռոսսոտրուդնիչեստվոն ներկայացուցչություն ունի։ Աշխարհի 80 երկրում գտնվող 90 կենտրոններից Ռիբինսկիին բաժին է հասել Երեւանը։ Պնդում է, որ այն իրենց գլխավոր եւ կարեւոր ուղղություններից մեկն է, եւ առաջարկն ուրախությամբ է ընդունել։
Սերգեյ Ռիբինսկին Սերգեյ Ռիբինսկին
Այստեղ եկել է Գյումրիում կենտրոնի մասնաճյուղը բացելու մարտահրավերով։ Հաջողել է։ Ասում է, որ այն հիմա բավականին հաջող աշխատանք է կատարում՝ զարգացնում է մշակույթը, գիտությունը, կրթությունը։
Կապանն ամենագեղեցիկն է
«Հայաստանում իմ ամենասիրելի վայրը Կապանն է։ Այնտեղ դեռ մեկ անգամ եմ եղել։ Շատերն, իհարկե, կվիճեն ինձ հետ՝ ասելով, որ Խոր-Վիրապը, Գառնին ու Գեղարդը գեղեցիկ են, Սեւանն ու Տաթեւն ուղղակի հրաշալի, բայց Կապանը շատ ուրիշ է»։
Ռիբինսկիին այն կարծիքին է, որ Հայաստանում կան հրաշալի վայրեր, որոնք շատ հեռու են գտնվում եւ ներառված չեն զբոսաշրջային ուղղություններում։ Կենտրոնն այս փաստը վաղուց է ֆիքսել եւ հիմա աշխատում է մի նախագծի ուղղությամբ, որը հույս ունեն արդեն այս տարի իրականացնել։ Այն «ռուսական հետքի» մասին է։ Նախատեսել են այն իրականացնել պատմաբանների եւ զբոսաշրջային կազմակերպությունների համատեղ ուժերով։ Հայաստանի այն շրջաններում, որտեղ ռուսական մարտական փառքի հետքը կլինի, (խմբ-Ռուս-Պարսկական պատերազմ՝ 1826-1828թթ, Առաջին (1914-1918թթ.) եւ Երկրորդ (1939-1945թթ.) աշխարհամարտեր) կտեղադրվեն հուշակոթողներ։ Նպատակն է, որ այդ տարածքների մասին իմանան ոչ միայն մասնագետները, այլեւ լայն հանրությունը եւ որ այն հասանելի լինի նաեւ Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկներին։ Ռիբինսկին այն կարծիքին է, որ նախագիծը Հայաստան կբերի ավելի շատ ռուս զբոսաշրջիկների։
Ռիբինսկիին նախանձում են, որ Հայաստանում է
«Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի տարբեր երկրներում գտնվող կենտրոններում աշխատող մասնագետներ կան, որոնք նախանձում են, որ ես Հայաստանում եմ աշխատում։ Պատճառը հայ-ռուսական յուրահատուկ հարաբերություններն են։ Մենք մտերիմ ենք ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաեւ Ռուսաստանում։ Մենք հասկանում ենք միմյանց ու մենք ձգտում ենք միմյանց։ Հայաստանը՝ ռուսերենի իմացության մակարդակով առաջին երկրներից է»։
Ռիբինսկիի կարծիքով, բավական է փողոց դուրս գալ եւ պարզ է դառնում  Հայաստանի եւ Ռուսաստանի հարաբերությունների նրբերանգներից մեկը՝ ռուսական պետհամարանիշներով բազմաթիվ մեքենաներ են շրջում փողոցում։ Կենտրոնի տնօրենն ասում է, որ Հայաստանի բացասական բաներից մեկը՝ ամռան տապն է, բայց դա էլ հարաբերական է։ Նշում է, որ սեփական փորձով գիտի, որ ամռանը կարելի է Երեւանից մի քանի  կիլոմետր աջ կամ ձախ գնալ, եւ կլիման  կփոխվի։ Երկրի այլ «մինուսներ» դժվարանում է գտնել։
Թե ինչով է ապրում կենտրոնը հիմա
«Հայերը հնարավորություն ունեն սովորելու ռուսական լավագույն 500 բուհերում։ Կրթությունն ավարտելուց հետո, վերադառնում են եւ աշխատում երկրում պահանջվող մասնագիտություններով»։
Մասնագիտություններն ընտրվում են Հայաստանում կրթության եւ գիտության նախարարության հետ համատեղ։ Դրանք հիմնականում կառավարության կողմից գերակա հայտարարված ուղղություններն են։ Ուսանողները ռուսաստանյան բուհերում սովորելուց հետո հնարավորություն ունեն վերադառնալ եւ միանգամից անցնել աշխատանքի։
Կենտրոնը զբաղվում է  նաեւ ուսանողների՝ կրթական փոխանակման ծրագրով, դպրոցներում եւ բուհերում՝ ռուսերենի արագացված դասընթացներով։
Այս տարի ՄԱԿ-ի հետ համատեղ նաեւ երկրաֆիզիկական լաբորատորիա են բացել։
Մշակութային իրադարձությունների պակաս չունեն, տարեկան ամենաքիչը 300 միջոցառում են անցկացնում։ Մի քանի օր առաջ, կենտրոնում, պատերազմի վետերանների հետ նշել են Լենինգրադի բլոկադայի ճեղքման 75-ամյակը։
Կենտրոնն է պատասխանատու նաեւ Ռուսաստանի եւ Հայաստանի քաղաքների փոխգործակցության համար։ Ունեն նաեւ բարեգործական ծրագրեր։
Կենտրոնի դռները բաց է նոր նախագծերի եւ առաջարկների, ուսանողների եւ բոլոր այն մարդկանց առջեւ, ովքեր հետաքրքրվում են Ռուսաստանով, ռուսերենով, ռուսական մշակույթով,գիտությամբ եւ ինչու ոչ՝ բիզնեսով։
Ազդեցությունը բիզնեսի վրա
«Բիզնեսի հարցերով այստեղ զբաղվում է ՌԴ առեւտրային ներկայացուցչությունը։  Եթե խոսենք կենտրոնի դերի մասին, պետք է ընտրենք մեկ բառ՝ միավորող»:
Հայ-ռուսական գործարար կապերի ամրապնդման կամ զարգացման հարցում կենտրոնի մասնակցությունն ուղղակի չէ։ Կենտրոնի շնորհիվ, օրինակ, ռուսական բուհերում սովորող հայ ուսանողները հաճախ աշխատանքի են անցնում ռուսական ձեռնարկություններում։ Կամ, օրինակ, գործակցության հուշագրեր են կնքվում հայկական եւ ռուսական բուհերի միջեւ։ Այսինքն, կենտրոնի՝ «բիզնես ազդեցությունը» զուտ կրթական է։
Հայկական հեղափոխության ընթացքը
«Կար անհանգստություն, երբ Հայաստանում հեղափոխություն էր կատարվում»:
Ռիբինսկին նշում է, որ հեղափոխության օրերին անհանգստությունը մեծ էր նաեւ այն պատճառով, որ կենտրոնի գտնվելու վայրը շատ մոտ էր իրադարձությունների էպիկենտրոնին։ Բայց, պնդում է, որ մտահոգությունները երկար չեն տեւել։ Իր գնահատականով, հիմա ամեն ինչ իր տեղում է, եւ ոչ մի վատ բան իրականում չի կատարվել։ «Համենայնդեպս, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի ղեկավարները հանդիպում են, ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունը պահպանվել է», -ասում է  Ռիբինսկին։
Այս պահին միայն տնտեսական ֆորումները շատացնելու անհրաժեշտություն է տեսնում։ Ըստ իրեն՝ դրանք այս պահին կարող են ակտիվացնել ռուս-հայկական գործարար կապերը։
Ռուսական «փափուկ ուժի» քաղաքականությունը
«Դրա հիմքում ու հիմնական ռեսուրսը մշակույթն է, երկար, պատմական եւ խորը կապերը եւ փաստը՝ որ մենք միմյանց չենք դավաճանել»։
Սերգեյ Ռիբինսկին այն կարծիքին է, որ հայ եւ ռուս ազգերի՝ միմյանց աջակցելու, օգնելու, միմյանց զարգացնելու ցանկությունը փոխադարձ է։
Ըստ նրա՝ «պատմությունը մենք չէ, որ գրել ենք, եւ այն երբեք չպետք է մոռանանք»։ Ռիբինսկին վստահ է, որ այս պահին պետք է պահպանել այն ինչ կա եւ համատեղ ուժերով լուծել ներկա եւ ծագող խնդիրները։

Сергей Рыбинский: Мы не предавали друг друга
На улице Прошяна есть не очень заметное здание с отгороженной территорией. Заходя в него, вы оказываетесь в своеобразном лабиринте и без сопровождающих можете потеряться. Зато в первом же зале становится понятно, что это – «русская территория»: все на русском и рассказывает о русской культуре.
Российский центр науки и культуры («Россотрудничество») в Ереване был открыт в 2009 году министром иностранных дел России Сергеем Лавровым.
Основная цель центра - укрепление армяно-российских отношений, гуманитарное сотрудничество, культура и наука, преподавание русского языка. «Близнец» центра в Гюмри был открыт в 2017 году.
Медиамакс пообщался с Сергеем Рыбинским - директором центра, который только на первый взгляд кажется «закрытым».
Маша родилась в Ереване
«Живу в Армении полтора года. С Арменией мы связаны уже не только работой, но и жизнью. В апреле 2018 года здесь родилась моя дочь Маша. У нее в паспорте местом рождения записана Республика Армения. Думаю, что вне зависимости от того, где мы будем жить и работать в будущем, всегда будем стремиться вернуться в Армению».
Приветствуя нас в своем кабинете, Сергей Рыбинский предлагает кофе, потом - конфеты. Потом замечает, что уже полдень и, возможно, мы голодны, и не помешало бы что-нибудь поесть.
Рядом с письменным столом, над которым висит портрет Владимира Путина - еще один большой стол. На нем, однако, вместо тарелок оказываются наши диктофон и фотокамера. Рыбинский пьет кофе и рассказывает, что до приезда в Ереван работал в центральном офисе Россотрудничества. Для успешного продолжения карьеры следовало переехать в страну, где есть представительство центра.
Сергей Рыбинский Сергей Рыбинский
Из 90 центров, работающих в 80 странах, Рыбинскому «достался» Ереван. Он говорит, что Армения - «одно из самых главных направлений» и получив предложение, он с радостью принял его.
Самое красивое место в Армении
«Самое любимое место в Армении – это Капан. К сожалению, пока я был там только однажды. Думаю, что это самое красивое место. Сложно сравнивать, и многие со мной, конечно же, поспорят и скажут, что и в Хор-Вирапе красиво, и в храме Гарни, и в монастыре Гегард, и Татев замечательный, и Севан прекрасный. Но Капан – это совсем другое».
Сергей Рыбинский говорит, что в Армении немало мест, которые расположены вдали от туристических маршрутов и нечасто принимают туристов. Сейчас в центре работают над проектом «Русский след», который планируют реализовать совместном с историками и туристическими компаниями. В тех местах на территории Армении, где есть «следы» русской боевой славы (Русско-Персидская война 1826-1828, Первая и Вторая мировая войны), будут установлены памятники или памятные знаки. По словам Рыбинского, если российские граждане будут знать об этих местах, то будут стремиться их посещать.
Рыбинскому завидуют
«Сотрудники представительств Россотрудничества в других странах завидуют мне, поскольку я работаю в Армении. Причина в уникальном качестве армяно-российских отношений. Мы понимаем друг друга, тянемся друг к другу. Армения является одной из стран-лидеров по уровню владения русским языком».
Сергей Рыбинский говорит, что единственным «минусом» Армении можно считать разве что летний зной, но и это очень условно. Стоит выехать из Еревана, и климат изменится.
Чем живет центр сегодня
«У граждан Армении есть возможность учиться в 500 лучших вузах Российской федерации. После обучения ребята возвращаются и работают на важных позициях».
Специальности отбираются совместно с министерством науки и образования Армении. В основном они касаются тех направлений, которые признаны приоритетными со стороны правительства.
Центр занимается также образовательными обменами, ускоренными курсами обучения русскому языку в школах и вузах. В этом году совместно с представительством ООН открыли геолого-физическую лабораторию.
Недостатка в культурных мероприятиях тоже нет - по словам Сергея Рыбинского, таковых в год в среднем проводится около 300. Недавно в центре ветераны Великой Отечественной войны отмечали 75-летие прорыва блокады Ленинграда.
Центр также отвечает за взаимодействие регионов Российской Федерации и Армении.
«Вопросами российско-армянского делового взаимодействия занимается торговое представительство Российской Федерации в Республике Армения. Мы поддерживаем это направление в рамках взаимодействия с вузами».
Благодаря центру, армянские студенты, обучающиеся в российских вузах, часто работают на российских предприятиях.
Армянская революция
«Было тревожно, когда это все происходило».
Сергей Рыбинский говорит, что чувство тревоги было вызвано еще и тем, что центр расположен недалеко от проспекта Баграмяна, где происходили многие события. Однако, замечает он, опасения прошли, все встало на свои места, ничего плохого в действительности не случилось. «Руководители Армении и России встречаются, членство в ЕАЭС сохранилось», - говорит он.
Сергей Рыбинский считает важным стимулировать экономическую составляющую двустороннего сотрудничества, наращивать количество совместных бизнес-форумов.
Российская политика «мягкой силы»
«Основной ресурс «мягкой» силы - наша культура, наши долгие исторические связи и тот факт, что мы друг друга не предавали».
Рыбинский уверен, что желание народов Армении и России поддерживать и помогать друг другу, развиваться вместе – является взаимным.
«История писалась не нами, и мы не должны ее забывать. Нам следует всячески поддерживать друг друга, помогать развиваться. Те вопросы, которые стоят перед нами, мы однозначно должны решать вместе, сообща», - говорит Рыбинский.