Լինաս Լինկյավիչյուս. Առանց վիզայի ռեժիմը պետք է առաջնային լինի
- Մեկ տարի առաջ Հայաստանը Եվրոպական միության հետ ստորագրեց Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը: Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելուց հետ Հայաստանն այլեւս չէր կարող Եվրոպական միության հետ ստորագրել Ասոցացման համաձայնագիր: Կարո՞ղ ենք ասել, որ ԵՄ-ի հետ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը եւս հավակնոտ փաստաթուղթ է, որը կարող է Հայաստանին շատ բան առաջարկել:
- Ցանկացած փաստաթուղթ կարող է լինել հավակնոտ, եթե կա շահագրգռվածություն եւ ջանքեր: Հենց Հայաստանն է, որ պետք է այս նոր համաձայնագիրը արդյունավետ դարձնի: Ակնհայտ է, որ այս փաստաթուղթը երբեք չի փոխարինի Եվրոպական միության հետ Ասոցացման ու Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու համաձայնագրին, իսկ նախկինում արվածը պահպանելը կրկին Հայաստանի անելիքն է: Եվրոպական միությունում մենք փորձում ենք այնպես հարմարեցնել յուրաքանչյուր դիրքորոշում, որպեսզի համոզված լինենք, որ մեր գործընկերներն իրենց հարմարավետ են զգում. մենք չենք առաջադրում նրանց ինչ-որ բան, որը նրանց դուր չի գալիս:
Շատ անելիքներ կան, որոնք կապված են ոչ միայն վերոնշյալ համաձայնագրի հետ: Ըստ իս, առաջնահերթություն պետք է լինի առանց վիզայի ռեժիմի սահմանումը, որովհետեւ մարդկանց համար կարեւոր է տեսնել շոշափելի արդյունքներ, այլ ոչ թե միայն վիճակագրություն: Կարեւոր է, որ մարդիկ զգան, որ կարող են ազատ ճանապարհորդել: Ես դա լավ գիտեմ Լիտվայի փորձից: Երբ մենք բացեցինք սահմանները, երիտասարդ ուսանողները կարողացան ճանապարհորդել եւ սովորել, աշխատանք գտնել. սա մեծ իրադարձություն էր, հեղափոխության պես մի բան:
Ես կկենտրոնանայի այսպիսի հարցերի վրա, որոնք ընդգրկված չեն ձեր նշած համաձայնագրում: Այն չի փոխարինի համագործակցության այն հնարավոր խորությունը, որին կարող էինք հասնել հինգ տարի առաջ, սակայն սա այն է, ինչ ունենք այսօր:
Լինաս Լինկյավիչյուսը Լինաս Լինկյավիչյուսը
Լիտվան՝ որպես Եվրոպական միության անդամ, ուրախ կլինի աջակցելու Հայաստանին կամ համագործակցելու Հայաստանի հետ՝ ձեզ համար հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում: Հայաստանն է, որ պետք է ընտրի, թե որքան արագ եւ խորն է ցանկանում հայտնվել եվրոպական «խոհանոցում»:
- Երբ Հայաստանը Եվրոպական միության հետ բանակցում էր Ասոցացման ու Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու պայմանագիրը, Դոնորների կոնֆերանս անցկացնելու գաղափար կար: Ի՞նչ եք կարծում, եթե Հայաստանը հիմա հանդես գա նման նախաձեռնությամբ, արդյոք հնարավոր կլինի այն իրագործել:
- Դժվար է ասել: Կարծում եմ, հիմա Հայաստանը պետք է հոգ տանի ներքին խնդիրների մասին, քանի որ հիմա մենք տեսնում ենք լարվածություն եւ անկայունություն: Սա իմ անձնական տեսակետն է: Նոր նախաձեռնություններով եւ համագործակցության գաղափարներով հանդես գալուց առաջ՝ ավելի լավ է կարգավորել ներքին հարցերը: Բայց նորից պետք է կրկնեմ, որ հենց Հայաստանի ղեկավարությունը պետք է որոշի, թե ինչն է օգտակար: Եվրոպական միությունում մենք, ավելի քան, ուրախ կլինենք աջակցություն ցուցաբերել հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում:
- Հայաստանի վարչապետը պնդում է, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները պետք է կայանան դեկտեմբերին: Արդյո՞ք հնարավոր է նոր Ընտրական օրենսգիրք ընդունել եւ արտահերթ ընտրություններ անցկացնել ընդամենը երկու ամսում:
- Ես իրավասու չեն մեկնաբանել ներքաղաքական իրավիճակին կամ Սահմանադրության յուրահատկություններին վերաբերող հարցեր: Այս առնչությամբ պարզապես կասեմ, որ եթե ինչ-որ մեկն ունի հասարակության վստահությունը, եւ, կարծես թե, ներկայիս վարչապետն ունի դա, նա պետք է ունենա նաեւ գործելու լծակներ: Եթե չունենա, շատ դժվար է խոսել ցանկացած զարգացման մասին:
Թե իրավիճակն ինչպիսի հանգուցալուծում կունենա, կախված է ինստիտուտներից, սահմանադրական մեխանիզմներից, եւ մենք ցանկանում ենք տեսնել կարգավորում որքան հնարավոր է շուտ, որովհետեւ ժամանակը շատ կարեւոր գործոն է: Դուք չեք կարող անվերջ ապրել պատային իրավիճակում, ուստի մենք ցանկանում ենք իրավիճակի հնարավորինս արագ կարգավորում տեսնել:
- Հայաստանում բազմաթիվ քննարկումներ եւ շահարկումներ եղան այն մասին, թե արդյոք Եվրոպական միությունը բավարար խանդավառությամբ ընդունե՞ց Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությունը: Իմաստ ունի՞ քննարկել Եվրոպական միության խանդավառության մակարդակը:
- Խոսքը պետք է գնա ոչ թե խանդավառության, այլ պրագմատիզմի եւ գործնական մոտեցման մասին: Հայաստանը պետք է որոշի, թե ինչ խորությամբ եւ արագությամբ է ցանկանում համագործակցել այլ ինստիտուտների հետ՝ ներառյալ Եվրոպական միությունը: Որքան հասկանում եմ՝ հայտարարություններ են հնչել այն մասին, որ մեծ փոփոխություններ չեն սպասվում: Այսպիսով, եթե իրավիճակը շարունակում է մնալ այնպիսին, ինչպիսին որ նախկինում էր, համագործակցությունը կմնա այն նույն մակարդակում, ինչ որ ընտրված է Հայաստանի կողմից:
- Խնդիրն ավելի լայն համատեքստում դիտարկելու դեպքում տեսնում ենք, որ, ցավոք, հակադրությունները Արեւմուտքի եւ Ռուսաստանի միջեւ ոչ միայն չեն հարթվում, այլեւ խորանում են: Հայաստանն ունի լավ հարաբերություններ Արեւմուտքի հետ եւ դաշնակցային հարաբերություններ Ռուսաստանի հետ: Ի՞նչ եք կարծում, Հայաստանը կկարողանա՞ պահպանել հավասարակշռությունը, թե՞ վաղ թե ուշ ստիպված կլինի «ընտրություն» կատարել:
- Ընտրություն միշտ էլ պետք է կատարել: Դա պայմանավորված է շահերով: Եթե ամեն ինչ հարթ է ընթանում եւ Հայաստանը կարող է իրացնել իր շահերն ու կայացնել սեփական որոշումներ, ուրեմն ամեն ինչ կարգին է: Բայց եթե կան խոչընդոտներ եւ արտաքին ազդեցություն, դա նաեւ լարվածություն կառաջացնի: Սա է ձեր հարցի պատասխանը: Կարո՞ղ եք արդյոք անել այն, ինչ ցանկանում եք, թե դա այնքան էլ հեշտ չէ: Իմիջիայլոց, նույնը մեր՝ Լիտվայի դեպքում էր:
Մեր պարագայում եւս առկա էր արտաքին ազդեցության գործոնը, եւ մենք որոշեցինք հավատարիմ մնալ այն ինստիտուտներին, որոնք, ըստ մեզ, կայուն եւ ժողովրդավարական են եւ ապահովում են օրենքի գերակայությունը: Այդպիսի միջավայրում մենք մեզ ավելի ապահով ենք զգում: Դա մեր որոշումն ու ընտրությունն էր: Յուրաքանչյուր երկիր ինքը պետք է կատարի իր ընտրությունը:
- Ձեզ բավարարո՞ւմ է Հայաստանի եւ Լիտվայի միջեւ երկկողմ հարաբերությունների ներկա մակարդակը:
- Մեր հարաբերությունները շատ դրական են, միեւնույն ժամանակ՝ շատ համեստ: Համագործակցության ոլորտներն այնքան էլ շատ չեն: Մենք կարող ենք անել ավելին: Սա այն հարցերից մեկն է, որ պատրաստվում եմ քննարկել հայ գործընկերներիս հետ: Կան բազմաթիվ ոլորտներ, որոնք դեռեւս բացահայտված չեն երկու կողմերի համար:

Эксклюзивное интервью Медиамакс с министром иностранных дел Литвы Линасом Линкявичюсом
- Год назад Армения подписала с Евросоюзом Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве. После вступления в Евразийский экономический союз Армения лишилась возможности подписать Соглашение об Ассоциации с ЕС. Можно ли сказать, что Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве также является амбициозным документом, который многое может предложить Армении?
- Любой документ может быть амбициозным, если он подкреплен мотивацией и усилиями. Именно Армения должна сделать это соглашение результативным. Очевидно, что новый документ никогда не заменит Соглашение об Ассоциации и Зоне глубокой и всеобъемлющей свободной торговли. Как сохранить то, что было сделано ранее? Снова предстоит решать Армении. В Европейском союзе мы стараемся сопоставлять позиции таким образом, чтобы наши партнеры чувствовали себя комфортно. Мы не предлагаем то, что им не нравится.
Есть много вопросов, связанных не только с упомянутым соглашением. На мой взгляд, первоочередным должен быть вопрос безвизового режима, так как людям важно видеть ощутимые результаты, а не только статистику. Они должны иметь возможность свободно путешествовать. Я это хорошо знаю из нашего опыта. Когда мы открыли границы, молодые литовские студенты смогли путешествовать, учиться, работать. Это было большим событием, чем-то наподобие революции.
Я бы сосредоточился на таких вопросах, которые не затронуты в отмеченном вами соглашении. Оно не заменит ту глубину сотрудничества, которой мы могли добиться пять лет назад, но это то, что мы имеем сегодня.
Линас Линкявичюс Фото: Медиамакс
Литва как член Евросоюза будет рада поддержать Армению или сотрудничать с ней в сферах, представляющих для вас интерес. Именно Армения должна выбрать, насколько быстро и глубоко она желает оказаться на европейской «кухне».
- Когда Армения вела переговоры о Соглашении об ассоциации и Зоне глубокой и всеобъемлющей свободной торговли, обсуждалась идея организации Конференции доноров для Армении. Как Вы думаете, если сейчас Армения выступит с такой инициативой, реалистично будет ее реализовать?
- Трудно сказать. Думаю, что сейчас Армении нужно решать внутренние проблемы, так как на данный момент мы видим напряженность и нестабильность. Это мое личное мнение. Перед тем, как выступать с новыми инициативами и идеями о сотрудничестве, лучше урегулировать внутренние вопросы. Но должен повториться: именно руководство Армении должно решить, что является полезным.
- Премьер-министр Армении настаивает, что внеочередные парламентские выборы должны состояться в декабре. Возможно ли принять новый Избирательный кодекс и провести внеочередные выборы всего за два месяца?
- У меня нет полномочий комментировать вопросы о внутриполитической ситуации или особенностях Конституции. По этому поводу я просто скажу, что если у кого-то есть общественное доверие, и, судя по всему, у нынешнего премьер-министра Армении оно есть, у него должны быть и рычаги воздействия. Если их нет, трудно говорить о каком-либо развитии.
А как будет решена ситуация, зависит от институтов, конституционных механизмов. Мы желаем видеть урегулирование как можно быстрее, потому что время – очень важный фактор. Вы не можете бесконечно жить в патовой ситуации, поэтому мы ходим скорейшего разрешения ситуации.
- В Армении было немало обсуждений и спекуляций на тему того, был ли достаточным энтузиазм ЕС в отношении армянской революции. Есть ли смысл обсуждать уровень энтузиазма Евросоюза?
- Речь должна идти не об энтузиазме, а о прагматизме и практическом подходе. Армения должна решить, с какой глубиной и скоростью желает сотрудничать с другими институтами, включая Евросоюз. Насколько я понимаю, звучали заявления о том, что больших изменений не ожидается. Так что, если ситуация останется такой, какой была прежде, сотрудничество будет оставаться на выбранном Арменией уровне.
- Рассматривая ситуацию в более широком контексте, мы видим, что, к сожалению, противоречия Запада и России не только не сглаживаются, но углубляются. У Армении хорошие отношения с Западом и союзнические отношения с Россией. Как вы думаете, Армения сможет сохранить баланс, или рано или поздно будет вынуждена сделать «выбор»?
- Выбор нужно делать всегда. Это обусловлено интересами. Если все идет гладко, и Армения может реализовывать свои интересы и принимать собственные решения, тогда все хорошо. Но если есть преграды и внешнее воздействие, это создаст напряжение. Вот ответ на ваш вопрос. Можете ли вы действительно делать то, что желаете, или это не совсем так? Кстати, то же самое было с нами, с Литвой.
Мы никогда ничего не навязываем извне, но можем рассказать свою историю. У нас тоже был фактор внешнего воздействия, и мы решили остаться верными тем институтам, которые, по нашему мнению, стабильны и демократичны, обеспечивают верховенство закона. В такой атмосфере мы чувствуем себя безопаснее. Это было нашим решением и выбором. Каждая страна должна сама делать свой выбор.
- Вас удовлетворяет нынешний уровень армяно-литовских отношений?
- Наши отношения очень позитивные и в то же время - очень скромные. У нас не так много сфер сотрудничества. Мы можем делать больше. Это один из тех вопросов, который я собираюсь обсудить с армянскими партнерами. Есть множество сфер, которые еще не раскрыты для обеих сторон.