Լինաս Լինկյավիչյուս. Առանց վիզայի ռեժիմը պետք է առաջնային լինի
- Մեկ տարի առաջ Հայաստանը Եվրոպական միության հետ ստորագրեց Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը: Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելուց հետ Հայաստանն այլեւս չէր կարող Եվրոպական միության հետ ստորագրել Ասոցացման համաձայնագիր: Կարո՞ղ ենք ասել, որ ԵՄ-ի հետ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը եւս հավակնոտ փաստաթուղթ է, որը կարող է Հայաստանին շատ բան առաջարկել:
- Ցանկացած փաստաթուղթ կարող է լինել հավակնոտ, եթե կա շահագրգռվածություն եւ ջանքեր: Հենց Հայաստանն է, որ պետք է այս նոր համաձայնագիրը արդյունավետ դարձնի: Ակնհայտ է, որ այս փաստաթուղթը երբեք չի փոխարինի Եվրոպական միության հետ Ասոցացման ու Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու համաձայնագրին, իսկ նախկինում արվածը պահպանելը կրկին Հայաստանի անելիքն է: Եվրոպական միությունում մենք փորձում ենք այնպես հարմարեցնել յուրաքանչյուր դիրքորոշում, որպեսզի համոզված լինենք, որ մեր գործընկերներն իրենց հարմարավետ են զգում. մենք չենք առաջադրում նրանց ինչ-որ բան, որը նրանց դուր չի գալիս:
Շատ անելիքներ կան, որոնք կապված են ոչ միայն վերոնշյալ համաձայնագրի հետ: Ըստ իս, առաջնահերթություն պետք է լինի առանց վիզայի ռեժիմի սահմանումը, որովհետեւ մարդկանց համար կարեւոր է տեսնել շոշափելի արդյունքներ, այլ ոչ թե միայն վիճակագրություն: Կարեւոր է, որ մարդիկ զգան, որ կարող են ազատ ճանապարհորդել: Ես դա լավ գիտեմ Լիտվայի փորձից: Երբ մենք բացեցինք սահմանները, երիտասարդ ուսանողները կարողացան ճանապարհորդել եւ սովորել, աշխատանք գտնել. սա մեծ իրադարձություն էր, հեղափոխության պես մի բան:
Ես կկենտրոնանայի այսպիսի հարցերի վրա, որոնք ընդգրկված չեն ձեր նշած համաձայնագրում: Այն չի փոխարինի համագործակցության այն հնարավոր խորությունը, որին կարող էինք հասնել հինգ տարի առաջ, սակայն սա այն է, ինչ ունենք այսօր:
Լինաս Լինկյավիչյուսը Լինաս Լինկյավիչյուսը
Լիտվան՝ որպես Եվրոպական միության անդամ, ուրախ կլինի աջակցելու Հայաստանին կամ համագործակցելու Հայաստանի հետ՝ ձեզ համար հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում: Հայաստանն է, որ պետք է ընտրի, թե որքան արագ եւ խորն է ցանկանում հայտնվել եվրոպական «խոհանոցում»:
- Երբ Հայաստանը Եվրոպական միության հետ բանակցում էր Ասոցացման ու Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու պայմանագիրը, Դոնորների կոնֆերանս անցկացնելու գաղափար կար: Ի՞նչ եք կարծում, եթե Հայաստանը հիմա հանդես գա նման նախաձեռնությամբ, արդյոք հնարավոր կլինի այն իրագործել:
- Դժվար է ասել: Կարծում եմ, հիմա Հայաստանը պետք է հոգ տանի ներքին խնդիրների մասին, քանի որ հիմա մենք տեսնում ենք լարվածություն եւ անկայունություն: Սա իմ անձնական տեսակետն է: Նոր նախաձեռնություններով եւ համագործակցության գաղափարներով հանդես գալուց առաջ՝ ավելի լավ է կարգավորել ներքին հարցերը: Բայց նորից պետք է կրկնեմ, որ հենց Հայաստանի ղեկավարությունը պետք է որոշի, թե ինչն է օգտակար: Եվրոպական միությունում մենք, ավելի քան, ուրախ կլինենք աջակցություն ցուցաբերել հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում:
- Հայաստանի վարչապետը պնդում է, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները պետք է կայանան դեկտեմբերին: Արդյո՞ք հնարավոր է նոր Ընտրական օրենսգիրք ընդունել եւ արտահերթ ընտրություններ անցկացնել ընդամենը երկու ամսում:
- Ես իրավասու չեն մեկնաբանել ներքաղաքական իրավիճակին կամ Սահմանադրության յուրահատկություններին վերաբերող հարցեր: Այս առնչությամբ պարզապես կասեմ, որ եթե ինչ-որ մեկն ունի հասարակության վստահությունը, եւ, կարծես թե, ներկայիս վարչապետն ունի դա, նա պետք է ունենա նաեւ գործելու լծակներ: Եթե չունենա, շատ դժվար է խոսել ցանկացած զարգացման մասին:
Թե իրավիճակն ինչպիսի հանգուցալուծում կունենա, կախված է ինստիտուտներից, սահմանադրական մեխանիզմներից, եւ մենք ցանկանում ենք տեսնել կարգավորում որքան հնարավոր է շուտ, որովհետեւ ժամանակը շատ կարեւոր գործոն է: Դուք չեք կարող անվերջ ապրել պատային իրավիճակում, ուստի մենք ցանկանում ենք իրավիճակի հնարավորինս արագ կարգավորում տեսնել:
- Հայաստանում բազմաթիվ քննարկումներ եւ շահարկումներ եղան այն մասին, թե արդյոք Եվրոպական միությունը բավարար խանդավառությամբ ընդունե՞ց Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությունը: Իմաստ ունի՞ քննարկել Եվրոպական միության խանդավառության մակարդակը:
- Խոսքը պետք է գնա ոչ թե խանդավառության, այլ պրագմատիզմի եւ գործնական մոտեցման մասին: Հայաստանը պետք է որոշի, թե ինչ խորությամբ եւ արագությամբ է ցանկանում համագործակցել այլ ինստիտուտների հետ՝ ներառյալ Եվրոպական միությունը: Որքան հասկանում եմ՝ հայտարարություններ են հնչել այն մասին, որ մեծ փոփոխություններ չեն սպասվում: Այսպիսով, եթե իրավիճակը շարունակում է մնալ այնպիսին, ինչպիսին որ նախկինում էր, համագործակցությունը կմնա այն նույն մակարդակում, ինչ որ ընտրված է Հայաստանի կողմից:
- Խնդիրն ավելի լայն համատեքստում դիտարկելու դեպքում տեսնում ենք, որ, ցավոք, հակադրությունները Արեւմուտքի եւ Ռուսաստանի միջեւ ոչ միայն չեն հարթվում, այլեւ խորանում են: Հայաստանն ունի լավ հարաբերություններ Արեւմուտքի հետ եւ դաշնակցային հարաբերություններ Ռուսաստանի հետ: Ի՞նչ եք կարծում, Հայաստանը կկարողանա՞ պահպանել հավասարակշռությունը, թե՞ վաղ թե ուշ ստիպված կլինի «ընտրություն» կատարել:
- Ընտրություն միշտ էլ պետք է կատարել: Դա պայմանավորված է շահերով: Եթե ամեն ինչ հարթ է ընթանում եւ Հայաստանը կարող է իրացնել իր շահերն ու կայացնել սեփական որոշումներ, ուրեմն ամեն ինչ կարգին է: Բայց եթե կան խոչընդոտներ եւ արտաքին ազդեցություն, դա նաեւ լարվածություն կառաջացնի: Սա է ձեր հարցի պատասխանը: Կարո՞ղ եք արդյոք անել այն, ինչ ցանկանում եք, թե դա այնքան էլ հեշտ չէ: Իմիջիայլոց, նույնը մեր՝ Լիտվայի դեպքում էր:
Մեր պարագայում եւս առկա էր արտաքին ազդեցության գործոնը, եւ մենք որոշեցինք հավատարիմ մնալ այն ինստիտուտներին, որոնք, ըստ մեզ, կայուն եւ ժողովրդավարական են եւ ապահովում են օրենքի գերակայությունը: Այդպիսի միջավայրում մենք մեզ ավելի ապահով ենք զգում: Դա մեր որոշումն ու ընտրությունն էր: Յուրաքանչյուր երկիր ինքը պետք է կատարի իր ընտրությունը:
- Ձեզ բավարարո՞ւմ է Հայաստանի եւ Լիտվայի միջեւ երկկողմ հարաբերությունների ներկա մակարդակը:
- Մեր հարաբերությունները շատ դրական են, միեւնույն ժամանակ՝ շատ համեստ: Համագործակցության ոլորտներն այնքան էլ շատ չեն: Մենք կարող ենք անել ավելին: Սա այն հարցերից մեկն է, որ պատրաստվում եմ քննարկել հայ գործընկերներիս հետ: Կան բազմաթիվ ոլորտներ, որոնք դեռեւս բացահայտված չեն երկու կողմերի համար:

Mediamax’s exclusive interview with Minister of Foreign Affairs of Lithuania Linas Linkevicius
A year ago Armenia and EU signed the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA). After joining the Eurasian Economic Union Armenia was unable to sign the Association Agreement with the EU, but can we say that CEPA is also ambitious document and able to offer a lot to Armenia?
Any document can be ambitious if backed by motivation, by efforts, and it is up to Armenia to make the new agreement efficient. It will never replace the Association and Free Trade Agreement, obviously, but how to preserve what was invested, what was done, is again up to Armenia. We in European Union try to adjust every position to make sure our partners feel comfortable, so we won’t expose them to something they don’t like.
There are a lot of things to do in regards not only to this agreement. In my view, priority should be visa-free regime, because for people it is important to see tangible results, not statistics or something else, to feel that they are free to travel. I know that from our own experience. When we opened borders, young students could travel and study, find jobs – it was a big deal, really, a revolution.
I would focus on these issues that are not covered by the agreement you mentioned. It will not replace the depth of our possible cooperation some five years ago, but it’s what we have today.
Linas Linkevicius Linas Linkevicius
Lithuania as a member of the European Union will be more than happy to assist or cooperate in the areas of interest for Armenia. It is up to Armenia to choose how close, how fast and how deep they want to get to the European “kitchen”.
When Armenia was negotiating the Association and Free Trade Agreement with the EU, there was an idea of having a Donors’ Conference. Do you think if Armenia comes forward with a similar idea, it will be possible now?
It is difficult to say. I think Armenia should take care of the home affairs now, because we see a lot of tension and instability – this is my personal view. So, before coming with initiatives and ideas of cooperation, it is better to streamline the internal situation. But again, it is up to Armenia’s leadership to do whatever they will decide is useful. We in European Union will be more than happy to assist in the areas of interest.
Armenian PM insists on holding early parliamentary elections in December. Do you think it is possible to adopt a new Electoral Code and hold snap elections just in two months?
I am not in a position to comment on internal affairs or peculiarities of Constitution. I will just say that if someone gets credibility from the public, and it looks like that is the case regarding the current Prime Minister, he should be given the leverages for action. If he isn’t, it is very difficult to discuss any developments.
How the situation will be settled is up to the institutions, the constitutional arrangements, and we wish for it to be settled as soon as possible, because time is also important. It is a very important factor. You can’t live endlessly in this stalemate situation and we wish that you will solve it as soon as it is possible.
There was a lot of speculation in Armenia on whether the EU was enthusiastic enough about the Armenian revolution. Do you think there is a sense in discussing the level of enthusiasm of the European Union?
It’s not about enthusiasm, it’s just about a pragmatic, practical approach. It is up to Armenia to decide how deep and fast they want to cooperate with other institutions, including the European Union. There were statements, as I understood, that there shouldn’t be major changes, so if the situation stays the same as it was before, the cooperation will be at the level chosen by Armenia.
If we consider a broader context, unfortunately, we can see that the contradictions between the West and Russia are growing. Armenia has good relations with the West and allied relations with Russia. Do you think current situation will allow to keep the balance or sooner or later Armenia will have to “make the choice”?
Choices should be made anytime. It has to do with interests. If everything goes smoothly and Armenia is able to implement interests and make own decisions, it’s fine, but if there are obstacles and external influence, that would create tension. That would be the answer to your question. Are you able to do what you want to do or it’s not so easy? It was the same in our [Lithuanian] case, by the way.
We will never imply anything from our side, but we can tell our story. Our story also has to do with this external influence, and we decided to stick to the institutions which, in our view, are stable and democratic, respect the rule of law. We feel safer in that environment. It was our decision, our choice. It is up to every country to make the choice as well.
Are you happy with the current state of bilateral relations between Armenia and Lithuania?
The relations are very positive, but at the same time, very modest. Areas of cooperation are not terribly rich. We really can do more. That is one of the things I’m going to discuss with my Armenian colleagues. There are many fields, which are not yet touched, so this menu exists and we have to make decisions.