Սեւակ Սարուխանյան. Իրանական գազը կմերձեցնի Երեւանն ու Թբիլիսին
Վրաստանը շարունակում է բանակցել Գազպրոմի հետ` ռուսական գազի գնման հարցով: Այդ պատճառով ոմանք Վրաստանի էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեին «դավաճան» են անվանում, իսկ ադրբեջանցի պաշտոնյաներն ու պատգամավորներն անթաքույց վրդովմունքով հետեւում են բանակցությունների ընթացքին:
Մեդիամաքսը խնդրել է «Հասարակության հետազոտությունների հայկական կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Սեւակ Սարուխանյանին օգնել հասկանալ ռուս-վրացական բանակցությունների մանրամասները եւ Հայաստանի դերն այդ գործընթացներում:
- Ինչո՞ւ է Վրաստանը սկսել այդպիսի մեծ ուշադրությամբ մոտենալ գազի  մատակարարման դիվերսիֆիկացմանը: Այսօր հաճախ կարելի է տեսնել մեկնաբանություններ այն մասին, որ այդ կերպ Վրաստանը ցանկանում է կրճատել սեփական կախվածությունը Ադրբեջանից: Որքանո՞վ են արդարացված նման կարծիքները:
- Վրաստանի ցանկությունը՝ դիվերսիֆիկացնել բնական գազի մատակարարումները, պայմանավորված է ոչ թե մեկ, այլ մի շարք գործոններով:
Դրանցից ես կարող եմ նշել հիմնականները՝
1) Շահ Դենիզ հանքավայրի շահագործման ուշացումը;
2) բնական գազի օգտագործման աճը Վրաստանում նոր ՋԷԿ-երի հաշվին;
3) ադրբեջանական գազի գինը:
Եթե վերլուծենք այդ բոլոր գործոնները, Թբիլիսիի նպատակները շատ հասկանալի կդառնան:
Նախեւառաջ, Վրաստան ներմուծվող գազի գնագոյացման կառուցվածքը ուղիղ կապ ունի Ադրբեջանի խոշորագույն Շահ Դենիզ հանքավայրի շահագործման հաջողության հետ: Այդ հանքից գազն արտահանվում է Բաքու-Թբիլիսի-Էրզրում գազատարով։
Լինելով ադրբեջանական գազի համար տարանցիկ երկիր՝ Վրաստանը, համաձայն Բաքվի հետ գործող պայմանագրի, իրավունք ունի գնել 500 մլն խմ ադրբեջանական գազ  $ 64-ով, 250 մլն խմ՝ $ 55-ով, ինչպես նաեւ մոտավոր 500 մլն խմ այսպես կոչված «սոցիալական գազ», որի համար Վրաստանը վճարում է $ 189։ Գազի մնացած մասը երկիրը գնում է շուկայական գնով՝ $ 237։
Սակայն Ադրբեջանի հետ պայմանագրի ամենաշահավետ մասը կապված է այսպես կոչված անվճար գազի հետ․Վրաստանի տարածքում պետք է մնա Բաքու-Թբիլիսի-Էրզրում գազատարով տեղափոխվող Շահ Դենիզից հանված գազի 5%-ը։
Հաշվարկներ էին արվել, որոնց համաձայն՝ 30 մլրդ խմ ադրբեջանական բնական գազի տարանցման դիմաց Վրաստանին տրամադրվելու է համապատասխանաբար 600 մլն խմ, ինչը կազմում է երկրում սպառվող գազի գրեթե քառորդը։ Դա զգալի ներդրում է Վրաստանի էներգետիկ անվտանգության եւ գների ցածր մակարդակի ապահովման մեջ։
Պայմանագրի այդ հատվածի իրականացման հետ կապված տեղի են ունեցել լուրջ փոփոխություններ։
1.    Շահ Դենիզ հանքի շահագործումը սկսել է երկարաձգվել, եւ կավարտվի լավագույն դեպքում 2022-2023 թթ․(նավթի գնի անկումը կարող է անդրադառնալ ինչպես SOCAR-ի, այնպես էլ նախագծի գլխավոր օպերատորի՝ BP-ի ներդրումային ծրագրերի վրա);
2.    Վերջին հաշվարկները ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանը, լավագույն դեպքում, կարող է գազատարով տարանցել 20 մլրդ խմ գազ, ինչը կնվազեցնի Վրաստանի կողմից ստացվող անվճար գազի ծավալը մինչեւ 400 մլն խմ;
3.    Ներկայում գազատարով արտահանվում է 6 մլրդ խմ գազ, ինչը տվյալ փուլում զգալիորեն նվազեցնում է Վրաստանի բաժինը եւ գրեթե ոչինչ չի տալիս երկրին։ Մինչդեռ ադրբեջանական գազի տեղափոխման հետ կապված ծախսերը Վրաստանի նավթի ազգային կորպորացիայի համար գրեթե նույնն են մնում, ինչպես 20 կամ 30 մլրդ խմ-ի հնարավոր տարանցման դեպքում։ Այսինքն, մենք տեսնում ենք, որ պայմանագրի ամենաշահավետ մասը՝ կապված անվճար գազի հետ, գրեթե ոչինչ չի տալիս Վրաստանին։
Ի վերջո, Վրաստանում տեսնում ենք բավական միանշանակ գնային պատկեր.
- 500 մլն խմ՝ $ 64-ով
- 250 մլն խմ՝ $ 55-ով
- 500 մլն խմ «սոցիալական գազ»՝ $ 189-ով
- շուրջ 700 մլն խմ՝ $ 237-ով
- շուրջ 200 մլն խմ անվճար գազ որպես փոխհատուցում՝ Վրաստանի տարածքով դեպի Հայաստան գազի տեղափոխման համար։
Սպառելով 2,2 մլրդ խմ բնական գազ՝ Վրաստանը ստիպված է մինչեւ 700 մլն խմ-ն գնել Ադրբեջանից շուկայական գնով՝ $ 237-ով։ Դա շատ բարձր գին է, հաշվի առնելով, որ ռուսական արտահանվող գազի 100 խմ-ն 2016թ. կարժենա $ 170-190։ Այսինքն, եթե Ադրբեջանը Վրաստանի համար չիջեցնի գազի շուկայական գինը, ապա ռուսական գազի գնումն ավելի շահավետ կդառնա։
- Ադրբեջանն իսկապե՞ս անհանգստացած է Վրաստանի քայլերից, թե՞ հայկական մամուլը ցանկալին որպես իրականություն է ներկայացնում։
- Անհանգստություն իրոք կա, եւ հարցը վրացական գազային շուկայի կորուստը չէ։ Եթե Վրաստանը գնային այլընտրանք ունենա եւ մատակարարման նոր աղբյուր, ապա Թբիլիսին կարող է փոխել տարանցիկ գազատարի հետ կապված դիրքորոշումը։ Հնարավորություն կստեղծվի պահանջելու հաստատվածից ավելին, առավել եւս, որ Ադրբեջանը բավական ուշացրել է Շահ Դենիզի շահագործումը, որի հետ Վրաստանը մեծ հույսեր էր կապում։
Ավելին, մեծ հավանականություն կա, որ ադրբեջանական գազի սպառման կառուցվածքը Վրաստանում ոչ թե աճելու է, այլ, ընդհակառակը՝ լճանալու է։ Բանն այն է, որ, այսպես կոչված արտոնային գնով՝ $ 189-ով, Վրաստան է մատակարարվում «սոցիալական գազը», կոպիտ ասած, այն գազը, որը բնակչության համար է, այլ ոչ թե տնտեսության։ Վրաստանի սոցիալական հատվածում գազի սպառումը գրեթե հասել է իր գագաթնակետին, իսկ սպառման աճը ապահովվում է տնտեսության հաշվին, եւ առաջին հերքին ՋԷԿ-երի։ Գարդաբանիում նոր ՋԷԿ է բացվել, իրականացվում են այլ նախագծեր, որոնք էլ ապահովելու են սպառման աճը։ Այստեղ թվաբանությունը բավականին պարզ է. եթե Գարդաբանիի ՋԷԿ-ի համար Ադրբեջանն առաջարկում է գազ  $ 237-ով, իսկ Ռուսաստանը կամ Իրանը՝ $ 170-ով, ապա Վրաստանի ընտրությունն ակնհայտ է։ Այդպիսով, սպառման աճն ապահովվելու է ոչ ադրբեջանական գազի հաշվին, եւ Բաքուն կարող է դառնալ միայն «սոցիալական գազի» մատակարար, որի սպառման նկատելի աճ տեղի չի ունենալու։
Կա եւս մի պահ։ Ադրբեջանցի պաշտոնյաները հաճախ խոսում են այն մասին, որ վրացական շուկան փոքր է, եւ ակնարկում են, որ դրա կորուստը մեծ խնդիրներ չի առաջացնի։ Դա ճիշտ է, սակայն միայն այն դեպքում, երբ Ադրբեջանը դեպի համաշխարհային շուկա ելք ունենա։ Իսկ այդ ելքը կապ ունի Թուրքիայում TANAP գազատարի կառուցման հետ, որն ադրբեջանական գազի արտահանման շղթայում գլխավոր օղակներից է։ Այդ գազատարը պետք է կառուցվի Ադրբեջանի հաշվին, իսկ հաշվի առնելով տնտեսական ճգնաժամը եւ երկրի եկամուտների զգալի նվազումը նավթի գնի անկման հետեւանքով, շատ կասկածելի է, որ երկիրը կկարողանա ֆինանսավորել այդ նախագիծը։
Արդյունքում կարող է ստացվել, որ ենթակառուցվածքային հնարավորությունների բացակայության պատճառով ադրբեջանական գազը «զմռսված» կմնա տարածաշրջանում, իսկ այդ պայմաններում վրացական շուկայի մի մասի կորուստը կարող է ցավոտ լինել։
- Վրաստանի էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեն հունվարի 11-ին ասել է, որ Վրաստանը ցանկանում է փոխել նախկին պայմանավորվածությունները «Գազպրոմ»-ի հետ եւ ստանալ ռուսական գազը դեպի Հայաստան տեղափոխելու գումարը, եւ ոչ թե տեղափոխված ծավալի 10%-ը։ Ինչո՞վ է պայմանավորված Թբիլիսիի այդ ցանկությունը՝ ավելի շատ գումար ստանալու ցանկությա՞մբ տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում, թե՞ այլ գործոններ էլ կան:
- Ինձ թվում է՝ Վրաստանի ցանկությունը կապված է բնական գազի գնի անկման հետ։ Ռուսաստանում եւ Հայաստանում հաճախ Վրաստանի տարածքով տեղափոխման արժեքը հաշվարկելիս ելնում էին այն գնից, որով Հայաստանը գազը գնում է Ռուսաստանից։ Եթե գազը արժեր $ 110, ապա հաշվում էին, որ Վրաստանը ստանում էր $ 11-ի գազ, եթե $ 165, ապա՝ $ 16,5-ի։ Սակայն դա սխալ մոտեցում է։ Պետք է ելնել գազի միջազգային գնից։ Եթե ռուսական գազը Եվրոպայում արժեր $ 400, իսկ Հայաստանի համար՝ $ 165, ապա Գազպրոմը Վրաստանին թողնում էր $ 400-ի 10%-ը՝ գրեթե $ 40 ամեն 1000 խմ-ի դիմաց։
Պետք է հասկանալ, որ եթե Վրաստանը 3 տարի առաջ ցանկանար ռուսական գազ գնել, ապա կստանար այն «եվրոպական», այլ ոչ թե «հայկական» գնով։
Այդպիսով, 10 տոկոսի մեխանիզմը շատ շահավետ էր Թբիլիսիի համար։ Իսկ հիմա գազի գներն անկում են ապրել, եւ Վրաստանում, ամենայն հավանականությամբ, հաշվարկել են, որ եթե «Գազպրոմը» վճարի միջազգայնորեն ընդունված ձեւով, այսինքն, N դոլար 100 կմ տարանցման փոխարեն, ապա Վրաստանը գումարային տեսքով ավելի շատ կշահի, քան եթե ընդհանուր ծավալի 10 տոկոսը ստանա։ Հարցն այն է, թե ինչ բանաձեւ է առաջարկվելու 100 կմ տարանցման ապահովման գինը հաշվարկելու համար։
- Դեկտեմբերի սկզբին մեզ համար մեկնաբանելով Վրաստանի, Իրանի եւ Ռուսաստանի բանակցությունները՝ Դուք նշում էիք, որ Վրաստանը, ամենայն հավանականությամբ, կգնի «վիրտուալ» իրանական գազ: Այսինքն, Վրաստանն Իրանի հետ գազի գնման պայմանագիր կստորագրի, եւ այդ «իրանական գազը» թողնելու է Ռուսաստանին՝ այն մասից, որ մատակարարվում է Հայաստան։ Փոխարենը Իրանը նույն քանակությամբ գազ է մատակարարելու Իրան-Հայաստան գազատար, եւ այդ գազը վաճառվելու է Հայաստանում որպես ռուսական գազ: Եթե կողմերը նման պայմաններով համաձայնագիր են քննարկում, ապա մեծ հաշվով Հայաստանի համար ոչինչ չի փոխվելու, եւ մենք ոչինչ չե՞նք շահելու դրանից։
- Կարծում եմ՝ մենք ակնհայտորեն շահում ենք նման սխեմայից։ Նախեւառաջ, ավելանում է Իրան-Հայաստան գազատարի ծանրաբեռնվածությունը, որը տարբեր ժամանակահատվածներում կամ ընդհանրապես ծանրաբեռնված չի լինում, կամ էլ մասնակի է ծանրաբեռնված լինում։ Նման «կիսամեռ» ենթակառուցվածք մեզ պետք չէ, առավել եւս, որ ամորտիզացիոն եւ այլ կապիտալ ծախսերը փոքր ծանրաբեռնվածության դեպքում չեն նվազում։
Երկրորդ՝ հայ-իրանական կապերը նման պայմանագրից կխորանան։ Երրորդ՝ մի փոքր հեռանամ էներգետիկայի թեմայից․մեզ խիստ անհրաժեշտ է խորացնել գործակցությունը Վրաստանի հետ։ Մեզ պետք է ավելի շատ կապեր ունենալ այդ երկրի հետ, որպեսզի Թբիլիսին ծայրահեղ հետաքրքրված լինի Երեւանի հետ լավ հարաբերություններով։
Ավելին, ես կարծում եմ, որ Վրաստանի հետ մենք պետք է ընթանանք մեր էներգետիկ հատվածների առավել ինտեգրման, հանգույցների համատեղ զարգացման ճանապարհով, ընդհանուր շուկաների՝ զբոսաշրջայինից մինչեւ դեղերի շուկայի
ստեղծման ճանապարհով։ Չեմ կարծում, որ Հայաստանի անդամակցությունը ԵՏՄ-ին կամ Վրաստանի կողմից ԵՄ-ի հետ Ասոցացման մասին պայմանագրի ստորագրումը կարող են խոչընդոտել դրան։
- Այսինքն, Հայաստանն այդ գործընթացում ներգրավված է որպես ակտիվ խաղացո՞ղ եւ ոչ թե կողմնակի դիտորդ։
- Հայաստանն ակնհայտորեն հանդես է հալիս որպես շահագրգիռ կողմ, որը նման սխեմայի իրականացումից միայն շահում է։ Ինչ վերաբերում է ընթացակարգերին, ապա ինձ թվում է, որ Հայաստանն էլ, Իրանն էլ որոշ չափով դիտորդներ են, քանի որ հիմնական հարցը նրանում է, թե արդյոք կկարողանան տարիներ շարունակ հակամարտող կողմերը՝ Ռուսաստանն ու Վրաստանը, փոխշահավետ համաձայնության գալ։ Եթե կարողանան, ապա Հայաստանին ու Իրանին կմնա միայն միանալ այդ սխեմային։
- Այսօր կարելի է նաեւ կարծիքներ լսել, որ եթե ժամանակին Հայաստանը «չզիջեր Ռուսաստանի ճնշմանը», Իրան-Հայաստան գազատարը ավելի մեծ թողունակություն կունենար, եւ այսօր մենք կկարողանայինք քննարկել ոչ թե վիրտուալ, այլ իրական գազի մատակարարման հարցը Իրանից Վրաստան։ Ի՞նչ կարող եք ասել այս մասին։
- Ես շատ եմ լսել Երեւանի վրա գործադրած ճնշման մասին, բայց ոչ մի հաստատող փաստաթղթի կամ թեկուզ բանակցությունների մասնակիցների վկայությանը չեմ հանդիպել։
Ենթադրենք, նման ճնշում չէր եղել, եւ մենք կառուցել էինք ավելի մեծ թողունակությամբ գազատար։ Հաշվի առնելով այն, որ գլոբալ խաղացողներից ոչ մեկը՝ ոչ Իրանը, ոչ ԵՄ-ն, ոչ էլ Ռուսաստանը կամ ԱՄՆ-ն պատրաստ չէին ֆինանսավորելու հայկական տարածքի հատվածի կառուցումը, պետք է ենթադրել, որ մենք ինքներս պետք է դա անեինք։ Ընդ որում, մենք պետք է այդ գազատարը հասցնեինք մինչեւ հայ-վրացական սահման, ու դա անեինք 2006-2008 թթ․, երբ Վրաստանն իրանական գազ գնելու մտադրություն չուներ։ Պետք չէ մոռանալ, որ այսօր խոսք է գնում Վրաստանի կողմից ընդամենը մի քանի հարյուր միլիոն խմ գազի գնման մասին, ինչը տնտեսապես չի կարող արդարացնել լայն գազատարի կառուցումը Մեղրիից մինչեւ Քվեմո Քարթլի։
Բնականաբար, լայն գազատարի կառուցումը արդարացված կլիներ, եթե իրանական գազը Հայաստանի ու Վրաստանի տարածքով տեղափոխվեր Եվրոպա։ Բայց 1,4 մետր տրամագիծ ունեցող գազատարը, որից մենք, ինչպես պնդում են, հրաժարվեցինք Ռուսաստանի ճնշման հետեւանքով, կարող է ապահովել ընդամենը 6-7 մլրդ խմ բնական գազի տարանցում։ Դա դեպի Եվրոպա տարանցիկ գազատար չէ։ Լավագույն դեպքում մենք կարող էինք հրաժարվել ռուսական գազից, բայց դա կնշանակեր, որ մի կախվածության փոխարեն՝ Ռուսաստանից, մենք կընտրեինք այլ կախվածություն՝ Իրանից։
Այստեղ կվերադառնայի մեր զրույցի նախորդ մասին՝ հայ-վրացական հարաբերություններին։ Ռուսաստան-Վրաստան-Հայաստան գազատարը դեռ հիմնական, եթե ոչ միակ ենթակառուցվածքն է, որը Վրաստանին թեկուզ մի փոքր կախվածության մեջ է դնում Հայաստանից։ Նման գազատարից հրաժարվելը կնշանակեր եւ նշանակում է Հայաստանն ու Վրաստանը միացնող միակ ենթակառուցվածքից հրաժարվել։
- Ի՞նչ եք կարծում, Իրանի դեմ կիրառված պատժամիջոցների վերացման կամ թուլացման պայմաններում կարո՞ղ են իրականանալ Իրանի ու Վրաստանի գաղափարները՝ կապված Հայաստանի տարածքով էլեկտրականության վաճառքի հետ։ Կախա Կալաձեն անցած տարի մեր գործակալությանը տված հարցազրույցում ընթացքում ասել էր, որ «տարանցիկ միջանցքի հարավային ուղղությունը շատ հետաքրքիր ու հեռանկարային կլինի, եթե ստեղծվի անհրաժեշտ իրավական դաշտ»։
- Որքանով տեղյակ եմ, կողմերն արդեն մոտ են համապատասխան համաձայնագրի ստորագրմանը, կա նաեւ ռուսական կողմի եւ ԵՄ-ի հետաքրքրվածությունը։ Հայաստանը 2009-ից ակտիվորեն զբաղվում էր այդ հարցի լոբբինգով, եւ դա ակնհայտորեն մեր շահերից է բխում, քանի որ ընդլայնում է էներգետիկայի ոլորտում տարածաշրջանային կապերը Հայաստանի մասնակցությամբ։
Մինչդեռ այդ նախագիծը լուրջ ազդեցություն չի ունենա Հայաստանի ու Վրաստանի տնտեսությունների վրա։ Ինչ վերաբերում է Վրաստանի ու Իրանի միջեւ կապերի ընդլայնմանը ընդհանուր առմամբ, ապա պատժամիջոցների վերացումից հետո լուրջ փոփոխություններ պետք չէ ակնկալել, քանի որ էներգետիկ ոլորտից դուրս այլ «սպասող նախագծեր» կողմերը չունեն։ Կա այդ երկու պետությունների մեկ տրանսպորտային հանգույցում միավորվելու հեռանկար՝ չինական «Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտի նախագծի» շրջանակում։ Սակայն այդ հեռանկարը մոտ ապագայի համար չէ։

Севак Саруханян: «виртуальный» иранский газ для Грузии сблизит Ереван и Тбилиси
Грузия продолжает переговоры с Россией относительно закупок российского газа. За это министра энергетики Грузии Каху Каладзе некоторые называют «предателем», а азербайджанские чиновники и депутаты следят за ходом переговоров с плохо скрываемой нервозностью.
Медиамакс попросил директора фонда «Армянский центр исследования общества» Севака Саруханяна помочь разобраться в нюансах грузино-российских переговоров и роли Армении в этом процессе.
- Почему Грузия начала уделять такое внимание вопросу диверсификации поставок газа? Сегодня можно часто видеть комментарии о том, что таким образом Грузия хочет сократить зависимость от Азербайджана - насколько оправданы такие мнения?
- Устремления Грузии по диверсификации поставок природного газа обусловлены не одним, а рядом факторов. Я бы выделил основные:
1) задержка разработки азербайджанского месторождения Шах-Дениз;
2) растущее потребление природного газа в Грузии за счет новых ТЭС;
3) цена на азербайджанский газ.
Если проанализировать все эти факторы, устремления Тбилиси станут вполне понятны.
Во-первых, структура ценообразования на импортируемый в Грузию газ напрямую связана с успехами Азербайджана по разработке крупнейшего месторождения Шах-Дениз (1-я и 2-я очереди), газ которого экспортируется по газопроводу Баку-Тбилиси-Эрзерум.
Грузия, будучи транзитной страной для азербайджанского газа, согласно существующему соглашению с Баку, имеет право на покупку 500 миллионов кубических метров азербайджанского газа за 64$ , 250 млн. кубометров – за 55$ , около 500 млн. кубических метров так называемого «социального газа» Грузия получает за 189$ , остальная часть газа покупается по рыночной цене – около 237$ США.
Но самая выгодная часть контракта с Азербайджаном связана с так называемым бесплатным газом: на территории Грузии должны остаться 5% от транспортируемого по Баку-Тбилиси-Эрзерум азербайджанского газа из месторождения Шах-Дениз. Было рассчитано, что при транспортировке 30 млрд кубометров азербайджанского природного газа в Грузии в качестве платы за транзит бесплатно будут оставлены, соответственно, 600 млн кубических метров, что составляет почти четверть нынешнего потребления страны. Это весомый вклад в энергетическую безопасность Грузии и обеспечение низких цен.
По части реализации этого сегмента контракта произошли существенные изменения:
1) разработка месторождения Шах-Дениз начала задерживаться и в лучшем случае будет завершена в 2022-2023-х гг. (падение цен на нефть может отразиться на инвестиционных планах как SOCAR, так и BP – главного оператора проекта);
2) последние расчеты показывают, что Азербайджан в лучшем случае может направить по газопроводу 20 млрд кубических метров газа, что снизит грузинскую долю бесплатного газа до 400 млн кубических метров;
3) на сегодняшний день по газопроводу экспортируется 6 млрд кубических метров газа, что на данном этапе значительно снижает грузинскую долю и не дает стране практически ничего. Причем, траты на обеспечение транзита азербайджанского газа у Грузинской национальной корпорации нефти почти такие же, как при возможном экспорте 20 или 30 млрд кубических метров. То есть, самая выгодная часть контракта – по бесплатному газу – пока практически ничего Грузии не дает.
В итоге имеем достаточно однозначную ценовую картину в Грузии:
- 500 млн. кубометров за 64$
- 250 млн. кубометров за 55$
- 500 млн. кубометров «социального газа» за 189$
- около 700 млн. кубометров за 237$
- около 200 млн. кубометров газа бесплатно в качестве платы за транзит российского газа по территории Грузии в Армению.
При потреблении около 2,2 млрд кубометров природного газа в Грузии, до 700 млн кубометров Грузия вынуждена покупать по рыночным ценам у Азербайджана за 237$ . Это очень высокая цена, с учетом того, что 1000 кубометров российского экспортного газа в 2016-м будет стоить от 170 до 190$ . То есть, если Азербайджан не снизит цену на рыночный газ для Грузии, покупка российского газа чисто коммерчески будет намного выгоднее.
- Азербайджан действительно беспокоят шаги Грузии, или армянские СМИ выдают желаемое за действительное?
- Беспокойство, действительно, есть, и дело тут не в вопросе потери грузинского газового рынка. При появлении у Грузии ценовой альтернативы и нового источника поставок у Тбилиси может измениться позиция по транзитному газопроводу. Появится возможность для того, чтобы требовать больше обговоренного, тем более, что Азербайджан серьезно задержал разработку Шах-Дениза, на которую очень надеялась Грузия.
Более того, есть вероятность, что структура потребления азербайджанского газа в Грузии будет не расти, а напротив, стагнировать. Дело в том, что по так называемой льготной цене в 189 $ в Грузию поставляется «социальный газ». Грубо говоря, это газ для населения, но не для экономики. Потребление газа в социальном секторе Грузии практически достигло своего пика, а рост потребления обеспечивается за счет экономики, прежде всего ТЭС. В Гардабани открыта новая ТЭС, в процессе реализации другие проекты, которые и будут обеспечивать рост потребления. И здесь довольно простая математика: если для ТЭС Гардабани Азербайджан предлагает газ за 237$ , а Россия или Иран за 170$ , то грузинский выбор очевиден. Тем самым, рост потребления будет обеспечиваться за счет неазербайджанского газа, и Баку может стать поставщиком исключительно «социального газа», значительного роста потребления которого не будет.
Есть и другой момент. Азербайджанские чиновники часто говорят о том, что грузинский рынок мал и намекают на то, что потерять его – небольшая проблема. Это так, но только в том случае, если у Азербайджана будет выход на мировые рынки. А этот выход связан со строительством газопровода TANAP в Турции – важного звена цепочки экспорта азербайджанского газа. Газопровод этот должен быть построен за счет Азербайджана, а с учетом экономического кризиса и значительного сокращения доходов страны из-за падения цен на нефть, говорить о способности страны профинансировать проект на данном этапе можно с определенными сомнениями.
В итоге может оказаться, что из-за отсутствия инфраструктурных возможностей азербайджанский газ может оказаться «запертым» в регионе, а в этих условиях потеря части грузинского рынка может быть чувствительной.
- Министр энергетики Грузии Каха Каладзе сказал 11 января, что Грузия хочет изменить прежние договоренности с Газпромом и получать за транзит российского газа в Армению по своей территории деньги, а не 10 процентов от пропущенного объема. Чем обусловлено это желание Тбилиси: стремлением получить больше наличности в условиях экономического кризиса, или здесь есть и другие факторы?
- Мне кажется, что желание Грузии связано с падением цен на природный газ. В России и Армении часто при расчете стоимости транзита по территории Грузии исходили из стоимости российского газа для Армении. Если газ стоил 110 долларов, то, считали, что Грузия «забирала» себе газ на 11 долларов, если 165, то на 16,5 долларов. Но это неправильный подход. Следует исходить из международной цены на газ: если российский газ в Европе стоил 400 долларов, а для Армении - 165 долларов, то «Газпром» оставлял в Грузии 10% от 400$ , то есть, почти 40$ за каждые 1000 кубометров.
Следует понимать, что если бы Грузия 3 года назад захотела купить российский газ, то цена для нее была бы «европейской», а не «армянской». Это делало механизм 10% очень выгодным для Тбилиси. Но теперь цены на газ рухнули и в Грузии, скорее всего, рассчитали, что если «Газпром» будет платить международно признанным способом – N долларов за 100 км. транзитного пути, то Грузия в денежном эквиваленте выиграет больше, чем 10% от  общего объема. Вопрос в том, какая формула будет предложена для расчета цены на 100 км. транзита.
- Комментируя в начале декабря 2015 года для нашего агентства переговоры Грузии, Ирана и России, Вы говорили, что Грузия, скорее всего, будет закупать «виртуальный» иранский газ. То есть, Грузия подпишет контракт с Ираном о покупке газа и будет оставлять этот «иранский газ» из российского газа, транспортируемого в Армению. Взамен аналогичное количество газа в газопровод Иран-Армения будет закачивать Иран, и этот газ будет продаваться в Армении как российский. Если стороны обсуждают такую схему сделки, то получается, что для Армении по большому счету ничего не меняется и мы ничего не выигрываем?
- Думаю, что мы очевидным образом выиграем от такой схемы. Во-первых, увеличится нагрузка на газопровод Иран-Армения, который в разные периоды года либо не нагружен вообще, либо нагружен частично. Нам такая «полумертвая» инфраструктура не нужна, тем более что амортизационные и иные капитальные затраты на нее от малой нагрузки никак не уменьшаются.
Во-вторых, ирано-армянские взаимосязи от такой сделки станут только глубже. Это очень важно с учетом достаточно положительной динамики ирано-азербайджанских отношений, которую в Армении стараются, что я считаю крайне опасным, не замечать.
В-третьих, немного отойду от темы энергетики: нам жизненно необходимо углубление взаимодействия с Грузией, нам нужно больше связей с этой страной, необходимо, чтобы Тбилиси был бы жизненно заинтересован в хороших отношениях с Ереваном.
Более того, я считаю, что с Грузией мы должны идти по пути большей интеграции наших энергетических секторов, совместного развития коммуникаций и создания общих рынков – начиная от туристического, кончая рынком лекарств. Я не считаю, что членство Армении в ЕАЭС или Ассоциативное соглашение Грузии с ЕС этому помеха.
- То есть, Армения задействована в этом процессе в роли активного игрока, а не стороннего наблюдателя?
- Очевидно, что Армения выступает как заинтересованная сторона, которая от реализации такой схемы только выиграет. Что касается процессуальной части, то мне кажется, что как Армения, так и Иран в каком-то смысле - наблюдатели, так как основная проблема заключается в том, смогут ли две конфликтовавшие на протяжении лет стороны – Россия и Грузия – прийти к взаимовыгодному соглашению. Если смогут, то Армении и Ирану нужно будет только подключиться к этой схеме.
- Сегодня можно также слышать мнения о том, что если бы в свое время Армения «не уступила давлению России» и газопровод Иран-Армения обладал бы большей пропускной способностью, то сегодня можно было бы обсуждать не виртуальные, а реальные поставки иранского газа в Грузии. Что Вы можете сказать на этот счет?
- Я много слышал про давление на Ереван, но никаких подтверждающих это документов, или хотя бы свидетельств участников переговоров не видел.
Давайте допустим, что этого давления не было и мы бы построили газопровод с большей пропускной способностью. С учетом того, что ни один из глобальных игроков – ни Иран, ни ЕС, ни Россия, ни США – не был готов профинансировать строительство участка на армянской территории, то можно предположить, что это должны были бы сделать мы. Причем мы должны были бы довести этот газопровод до армяно-грузинской  границы и сделать это в период 2006-2008-го гг., когда у Грузии не было планов покупать иранский газ. Не будем забывать, что сегодня речь идет о возможной покупке Грузией всего лишь нескольких сот миллионов кубометров иранского газа, что экономически не может оправдать строительство широкой трубы от Мегри до Квемо-Картли.
Естественно, строительство широкой трубы было бы оправданным при транзите иранского газа по территории Армении и Грузии в Европу. Но труба диаметром 1,4 метра, от которой, как считается, мы отказались под давлением России, может обеспечить транзит всего лишь 6-7 млрд кубометров природного газа. Это не транзитная труба в Европу. В лучшем случае мы бы смогли отказаться от российского газа, но это означало бы, что вместо одной зависимости от России мы выбрали бы другую зависимость от Ирана.
И тут я бы вернулся к предыдущей части нашей беседы – армяно-грузинским отношениям. Газопровод Россия-Грузия-Армения – это пока еще основная, если не единственная инфраструктура, которая делает Грузию хоть немного зависимой от Армении. Отказ от этого газопровода означал и означает отказ от основной инфраструктуры, связывающей Грузию с Арменией.
- Как Вы считате, в условиях снятия или послабления санкций, наложенных на Иран, могут ли реализоваться идеи о торговле Ирана и Грузии электричеством через территорию Армении? Каха Каладзе в прошлогоднем интервью нашему агентству говорил, что «южное направление транзитного коридора является очень интересным и перспективным при условии создания необходимой правовой среды».
- Насколько мне известно, стороны уже подошли к подписанию соответствующего соглашения, есть заинтересованность также российской стороны и ЕС. Армения с 2009-го активно лоббировала данный проект, и он очевидно исходит из наших интересов, так как расширяет систему региональных связей в сфере энергетики с участием Армении.
Между тем, серьезного эффекта на состояние дел в экономиках Армении и Грузии этот проект не окажет. Что касается расширения связей между Грузией и Ираном вообще, то после снятия санкций тут серьезных подвижек ожидать не следует, так как у сторон кроме сферы энергетики никаких проектов в «режиме ожидания» нет. Есть перспектива объединения двух стран в одном транспортном узле в рамках китайского проекта Экономического пояса Шелкового пути, однако это перспектива не ближайщего будущего.