Սեւակ Սարուխանյան. Իրանական գազը կմերձեցնի Երեւանն ու Թբիլիսին
Վրաստանը շարունակում է բանակցել Գազպրոմի հետ` ռուսական գազի գնման հարցով: Այդ պատճառով ոմանք Վրաստանի էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեին «դավաճան» են անվանում, իսկ ադրբեջանցի պաշտոնյաներն ու պատգամավորներն անթաքույց վրդովմունքով հետեւում են բանակցությունների ընթացքին:
Մեդիամաքսը խնդրել է «Հասարակության հետազոտությունների հայկական կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Սեւակ Սարուխանյանին օգնել հասկանալ ռուս-վրացական բանակցությունների մանրամասները եւ Հայաստանի դերն այդ գործընթացներում:
- Ինչո՞ւ է Վրաստանը սկսել այդպիսի մեծ ուշադրությամբ մոտենալ գազի  մատակարարման դիվերսիֆիկացմանը: Այսօր հաճախ կարելի է տեսնել մեկնաբանություններ այն մասին, որ այդ կերպ Վրաստանը ցանկանում է կրճատել սեփական կախվածությունը Ադրբեջանից: Որքանո՞վ են արդարացված նման կարծիքները:
- Վրաստանի ցանկությունը՝ դիվերսիֆիկացնել բնական գազի մատակարարումները, պայմանավորված է ոչ թե մեկ, այլ մի շարք գործոններով:
Դրանցից ես կարող եմ նշել հիմնականները՝
1) Շահ Դենիզ հանքավայրի շահագործման ուշացումը;
2) բնական գազի օգտագործման աճը Վրաստանում նոր ՋԷԿ-երի հաշվին;
3) ադրբեջանական գազի գինը:
Եթե վերլուծենք այդ բոլոր գործոնները, Թբիլիսիի նպատակները շատ հասկանալի կդառնան:
Նախեւառաջ, Վրաստան ներմուծվող գազի գնագոյացման կառուցվածքը ուղիղ կապ ունի Ադրբեջանի խոշորագույն Շահ Դենիզ հանքավայրի շահագործման հաջողության հետ: Այդ հանքից գազն արտահանվում է Բաքու-Թբիլիսի-Էրզրում գազատարով։
Լինելով ադրբեջանական գազի համար տարանցիկ երկիր՝ Վրաստանը, համաձայն Բաքվի հետ գործող պայմանագրի, իրավունք ունի գնել 500 մլն խմ ադրբեջանական գազ  $ 64-ով, 250 մլն խմ՝ $ 55-ով, ինչպես նաեւ մոտավոր 500 մլն խմ այսպես կոչված «սոցիալական գազ», որի համար Վրաստանը վճարում է $ 189։ Գազի մնացած մասը երկիրը գնում է շուկայական գնով՝ $ 237։
Սակայն Ադրբեջանի հետ պայմանագրի ամենաշահավետ մասը կապված է այսպես կոչված անվճար գազի հետ․Վրաստանի տարածքում պետք է մնա Բաքու-Թբիլիսի-Էրզրում գազատարով տեղափոխվող Շահ Դենիզից հանված գազի 5%-ը։
Հաշվարկներ էին արվել, որոնց համաձայն՝ 30 մլրդ խմ ադրբեջանական բնական գազի տարանցման դիմաց Վրաստանին տրամադրվելու է համապատասխանաբար 600 մլն խմ, ինչը կազմում է երկրում սպառվող գազի գրեթե քառորդը։ Դա զգալի ներդրում է Վրաստանի էներգետիկ անվտանգության եւ գների ցածր մակարդակի ապահովման մեջ։
Պայմանագրի այդ հատվածի իրականացման հետ կապված տեղի են ունեցել լուրջ փոփոխություններ։
1.    Շահ Դենիզ հանքի շահագործումը սկսել է երկարաձգվել, եւ կավարտվի լավագույն դեպքում 2022-2023 թթ․(նավթի գնի անկումը կարող է անդրադառնալ ինչպես SOCAR-ի, այնպես էլ նախագծի գլխավոր օպերատորի՝ BP-ի ներդրումային ծրագրերի վրա);
2.    Վերջին հաշվարկները ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանը, լավագույն դեպքում, կարող է գազատարով տարանցել 20 մլրդ խմ գազ, ինչը կնվազեցնի Վրաստանի կողմից ստացվող անվճար գազի ծավալը մինչեւ 400 մլն խմ;
3.    Ներկայում գազատարով արտահանվում է 6 մլրդ խմ գազ, ինչը տվյալ փուլում զգալիորեն նվազեցնում է Վրաստանի բաժինը եւ գրեթե ոչինչ չի տալիս երկրին։ Մինչդեռ ադրբեջանական գազի տեղափոխման հետ կապված ծախսերը Վրաստանի նավթի ազգային կորպորացիայի համար գրեթե նույնն են մնում, ինչպես 20 կամ 30 մլրդ խմ-ի հնարավոր տարանցման դեպքում։ Այսինքն, մենք տեսնում ենք, որ պայմանագրի ամենաշահավետ մասը՝ կապված անվճար գազի հետ, գրեթե ոչինչ չի տալիս Վրաստանին։
Ի վերջո, Վրաստանում տեսնում ենք բավական միանշանակ գնային պատկեր.
- 500 մլն խմ՝ $ 64-ով
- 250 մլն խմ՝ $ 55-ով
- 500 մլն խմ «սոցիալական գազ»՝ $ 189-ով
- շուրջ 700 մլն խմ՝ $ 237-ով
- շուրջ 200 մլն խմ անվճար գազ որպես փոխհատուցում՝ Վրաստանի տարածքով դեպի Հայաստան գազի տեղափոխման համար։
Սպառելով 2,2 մլրդ խմ բնական գազ՝ Վրաստանը ստիպված է մինչեւ 700 մլն խմ-ն գնել Ադրբեջանից շուկայական գնով՝ $ 237-ով։ Դա շատ բարձր գին է, հաշվի առնելով, որ ռուսական արտահանվող գազի 100 խմ-ն 2016թ. կարժենա $ 170-190։ Այսինքն, եթե Ադրբեջանը Վրաստանի համար չիջեցնի գազի շուկայական գինը, ապա ռուսական գազի գնումն ավելի շահավետ կդառնա։
- Ադրբեջանն իսկապե՞ս անհանգստացած է Վրաստանի քայլերից, թե՞ հայկական մամուլը ցանկալին որպես իրականություն է ներկայացնում։
- Անհանգստություն իրոք կա, եւ հարցը վրացական գազային շուկայի կորուստը չէ։ Եթե Վրաստանը գնային այլընտրանք ունենա եւ մատակարարման նոր աղբյուր, ապա Թբիլիսին կարող է փոխել տարանցիկ գազատարի հետ կապված դիրքորոշումը։ Հնարավորություն կստեղծվի պահանջելու հաստատվածից ավելին, առավել եւս, որ Ադրբեջանը բավական ուշացրել է Շահ Դենիզի շահագործումը, որի հետ Վրաստանը մեծ հույսեր էր կապում։
Ավելին, մեծ հավանականություն կա, որ ադրբեջանական գազի սպառման կառուցվածքը Վրաստանում ոչ թե աճելու է, այլ, ընդհակառակը՝ լճանալու է։ Բանն այն է, որ, այսպես կոչված արտոնային գնով՝ $ 189-ով, Վրաստան է մատակարարվում «սոցիալական գազը», կոպիտ ասած, այն գազը, որը բնակչության համար է, այլ ոչ թե տնտեսության։ Վրաստանի սոցիալական հատվածում գազի սպառումը գրեթե հասել է իր գագաթնակետին, իսկ սպառման աճը ապահովվում է տնտեսության հաշվին, եւ առաջին հերքին ՋԷԿ-երի։ Գարդաբանիում նոր ՋԷԿ է բացվել, իրականացվում են այլ նախագծեր, որոնք էլ ապահովելու են սպառման աճը։ Այստեղ թվաբանությունը բավականին պարզ է. եթե Գարդաբանիի ՋԷԿ-ի համար Ադրբեջանն առաջարկում է գազ  $ 237-ով, իսկ Ռուսաստանը կամ Իրանը՝ $ 170-ով, ապա Վրաստանի ընտրությունն ակնհայտ է։ Այդպիսով, սպառման աճն ապահովվելու է ոչ ադրբեջանական գազի հաշվին, եւ Բաքուն կարող է դառնալ միայն «սոցիալական գազի» մատակարար, որի սպառման նկատելի աճ տեղի չի ունենալու։
Կա եւս մի պահ։ Ադրբեջանցի պաշտոնյաները հաճախ խոսում են այն մասին, որ վրացական շուկան փոքր է, եւ ակնարկում են, որ դրա կորուստը մեծ խնդիրներ չի առաջացնի։ Դա ճիշտ է, սակայն միայն այն դեպքում, երբ Ադրբեջանը դեպի համաշխարհային շուկա ելք ունենա։ Իսկ այդ ելքը կապ ունի Թուրքիայում TANAP գազատարի կառուցման հետ, որն ադրբեջանական գազի արտահանման շղթայում գլխավոր օղակներից է։ Այդ գազատարը պետք է կառուցվի Ադրբեջանի հաշվին, իսկ հաշվի առնելով տնտեսական ճգնաժամը եւ երկրի եկամուտների զգալի նվազումը նավթի գնի անկման հետեւանքով, շատ կասկածելի է, որ երկիրը կկարողանա ֆինանսավորել այդ նախագիծը։
Արդյունքում կարող է ստացվել, որ ենթակառուցվածքային հնարավորությունների բացակայության պատճառով ադրբեջանական գազը «զմռսված» կմնա տարածաշրջանում, իսկ այդ պայմաններում վրացական շուկայի մի մասի կորուստը կարող է ցավոտ լինել։
- Վրաստանի էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեն հունվարի 11-ին ասել է, որ Վրաստանը ցանկանում է փոխել նախկին պայմանավորվածությունները «Գազպրոմ»-ի հետ եւ ստանալ ռուսական գազը դեպի Հայաստան տեղափոխելու գումարը, եւ ոչ թե տեղափոխված ծավալի 10%-ը։ Ինչո՞վ է պայմանավորված Թբիլիսիի այդ ցանկությունը՝ ավելի շատ գումար ստանալու ցանկությա՞մբ տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում, թե՞ այլ գործոններ էլ կան:
- Ինձ թվում է՝ Վրաստանի ցանկությունը կապված է բնական գազի գնի անկման հետ։ Ռուսաստանում եւ Հայաստանում հաճախ Վրաստանի տարածքով տեղափոխման արժեքը հաշվարկելիս ելնում էին այն գնից, որով Հայաստանը գազը գնում է Ռուսաստանից։ Եթե գազը արժեր $ 110, ապա հաշվում էին, որ Վրաստանը ստանում էր $ 11-ի գազ, եթե $ 165, ապա՝ $ 16,5-ի։ Սակայն դա սխալ մոտեցում է։ Պետք է ելնել գազի միջազգային գնից։ Եթե ռուսական գազը Եվրոպայում արժեր $ 400, իսկ Հայաստանի համար՝ $ 165, ապա Գազպրոմը Վրաստանին թողնում էր $ 400-ի 10%-ը՝ գրեթե $ 40 ամեն 1000 խմ-ի դիմաց։
Պետք է հասկանալ, որ եթե Վրաստանը 3 տարի առաջ ցանկանար ռուսական գազ գնել, ապա կստանար այն «եվրոպական», այլ ոչ թե «հայկական» գնով։
Այդպիսով, 10 տոկոսի մեխանիզմը շատ շահավետ էր Թբիլիսիի համար։ Իսկ հիմա գազի գներն անկում են ապրել, եւ Վրաստանում, ամենայն հավանականությամբ, հաշվարկել են, որ եթե «Գազպրոմը» վճարի միջազգայնորեն ընդունված ձեւով, այսինքն, N դոլար 100 կմ տարանցման փոխարեն, ապա Վրաստանը գումարային տեսքով ավելի շատ կշահի, քան եթե ընդհանուր ծավալի 10 տոկոսը ստանա։ Հարցն այն է, թե ինչ բանաձեւ է առաջարկվելու 100 կմ տարանցման ապահովման գինը հաշվարկելու համար։
- Դեկտեմբերի սկզբին մեզ համար մեկնաբանելով Վրաստանի, Իրանի եւ Ռուսաստանի բանակցությունները՝ Դուք նշում էիք, որ Վրաստանը, ամենայն հավանականությամբ, կգնի «վիրտուալ» իրանական գազ: Այսինքն, Վրաստանն Իրանի հետ գազի գնման պայմանագիր կստորագրի, եւ այդ «իրանական գազը» թողնելու է Ռուսաստանին՝ այն մասից, որ մատակարարվում է Հայաստան։ Փոխարենը Իրանը նույն քանակությամբ գազ է մատակարարելու Իրան-Հայաստան գազատար, եւ այդ գազը վաճառվելու է Հայաստանում որպես ռուսական գազ: Եթե կողմերը նման պայմաններով համաձայնագիր են քննարկում, ապա մեծ հաշվով Հայաստանի համար ոչինչ չի փոխվելու, եւ մենք ոչինչ չե՞նք շահելու դրանից։
- Կարծում եմ՝ մենք ակնհայտորեն շահում ենք նման սխեմայից։ Նախեւառաջ, ավելանում է Իրան-Հայաստան գազատարի ծանրաբեռնվածությունը, որը տարբեր ժամանակահատվածներում կամ ընդհանրապես ծանրաբեռնված չի լինում, կամ էլ մասնակի է ծանրաբեռնված լինում։ Նման «կիսամեռ» ենթակառուցվածք մեզ պետք չէ, առավել եւս, որ ամորտիզացիոն եւ այլ կապիտալ ծախսերը փոքր ծանրաբեռնվածության դեպքում չեն նվազում։
Երկրորդ՝ հայ-իրանական կապերը նման պայմանագրից կխորանան։ Երրորդ՝ մի փոքր հեռանամ էներգետիկայի թեմայից․մեզ խիստ անհրաժեշտ է խորացնել գործակցությունը Վրաստանի հետ։ Մեզ պետք է ավելի շատ կապեր ունենալ այդ երկրի հետ, որպեսզի Թբիլիսին ծայրահեղ հետաքրքրված լինի Երեւանի հետ լավ հարաբերություններով։
Ավելին, ես կարծում եմ, որ Վրաստանի հետ մենք պետք է ընթանանք մեր էներգետիկ հատվածների առավել ինտեգրման, հանգույցների համատեղ զարգացման ճանապարհով, ընդհանուր շուկաների՝ զբոսաշրջայինից մինչեւ դեղերի շուկայի
ստեղծման ճանապարհով։ Չեմ կարծում, որ Հայաստանի անդամակցությունը ԵՏՄ-ին կամ Վրաստանի կողմից ԵՄ-ի հետ Ասոցացման մասին պայմանագրի ստորագրումը կարող են խոչընդոտել դրան։
- Այսինքն, Հայաստանն այդ գործընթացում ներգրավված է որպես ակտիվ խաղացո՞ղ եւ ոչ թե կողմնակի դիտորդ։
- Հայաստանն ակնհայտորեն հանդես է հալիս որպես շահագրգիռ կողմ, որը նման սխեմայի իրականացումից միայն շահում է։ Ինչ վերաբերում է ընթացակարգերին, ապա ինձ թվում է, որ Հայաստանն էլ, Իրանն էլ որոշ չափով դիտորդներ են, քանի որ հիմնական հարցը նրանում է, թե արդյոք կկարողանան տարիներ շարունակ հակամարտող կողմերը՝ Ռուսաստանն ու Վրաստանը, փոխշահավետ համաձայնության գալ։ Եթե կարողանան, ապա Հայաստանին ու Իրանին կմնա միայն միանալ այդ սխեմային։
- Այսօր կարելի է նաեւ կարծիքներ լսել, որ եթե ժամանակին Հայաստանը «չզիջեր Ռուսաստանի ճնշմանը», Իրան-Հայաստան գազատարը ավելի մեծ թողունակություն կունենար, եւ այսօր մենք կկարողանայինք քննարկել ոչ թե վիրտուալ, այլ իրական գազի մատակարարման հարցը Իրանից Վրաստան։ Ի՞նչ կարող եք ասել այս մասին։
- Ես շատ եմ լսել Երեւանի վրա գործադրած ճնշման մասին, բայց ոչ մի հաստատող փաստաթղթի կամ թեկուզ բանակցությունների մասնակիցների վկայությանը չեմ հանդիպել։
Ենթադրենք, նման ճնշում չէր եղել, եւ մենք կառուցել էինք ավելի մեծ թողունակությամբ գազատար։ Հաշվի առնելով այն, որ գլոբալ խաղացողներից ոչ մեկը՝ ոչ Իրանը, ոչ ԵՄ-ն, ոչ էլ Ռուսաստանը կամ ԱՄՆ-ն պատրաստ չէին ֆինանսավորելու հայկական տարածքի հատվածի կառուցումը, պետք է ենթադրել, որ մենք ինքներս պետք է դա անեինք։ Ընդ որում, մենք պետք է այդ գազատարը հասցնեինք մինչեւ հայ-վրացական սահման, ու դա անեինք 2006-2008 թթ․, երբ Վրաստանն իրանական գազ գնելու մտադրություն չուներ։ Պետք չէ մոռանալ, որ այսօր խոսք է գնում Վրաստանի կողմից ընդամենը մի քանի հարյուր միլիոն խմ գազի գնման մասին, ինչը տնտեսապես չի կարող արդարացնել լայն գազատարի կառուցումը Մեղրիից մինչեւ Քվեմո Քարթլի։
Բնականաբար, լայն գազատարի կառուցումը արդարացված կլիներ, եթե իրանական գազը Հայաստանի ու Վրաստանի տարածքով տեղափոխվեր Եվրոպա։ Բայց 1,4 մետր տրամագիծ ունեցող գազատարը, որից մենք, ինչպես պնդում են, հրաժարվեցինք Ռուսաստանի ճնշման հետեւանքով, կարող է ապահովել ընդամենը 6-7 մլրդ խմ բնական գազի տարանցում։ Դա դեպի Եվրոպա տարանցիկ գազատար չէ։ Լավագույն դեպքում մենք կարող էինք հրաժարվել ռուսական գազից, բայց դա կնշանակեր, որ մի կախվածության փոխարեն՝ Ռուսաստանից, մենք կընտրեինք այլ կախվածություն՝ Իրանից։
Այստեղ կվերադառնայի մեր զրույցի նախորդ մասին՝ հայ-վրացական հարաբերություններին։ Ռուսաստան-Վրաստան-Հայաստան գազատարը դեռ հիմնական, եթե ոչ միակ ենթակառուցվածքն է, որը Վրաստանին թեկուզ մի փոքր կախվածության մեջ է դնում Հայաստանից։ Նման գազատարից հրաժարվելը կնշանակեր եւ նշանակում է Հայաստանն ու Վրաստանը միացնող միակ ենթակառուցվածքից հրաժարվել։
- Ի՞նչ եք կարծում, Իրանի դեմ կիրառված պատժամիջոցների վերացման կամ թուլացման պայմաններում կարո՞ղ են իրականանալ Իրանի ու Վրաստանի գաղափարները՝ կապված Հայաստանի տարածքով էլեկտրականության վաճառքի հետ։ Կախա Կալաձեն անցած տարի մեր գործակալությանը տված հարցազրույցում ընթացքում ասել էր, որ «տարանցիկ միջանցքի հարավային ուղղությունը շատ հետաքրքիր ու հեռանկարային կլինի, եթե ստեղծվի անհրաժեշտ իրավական դաշտ»։
- Որքանով տեղյակ եմ, կողմերն արդեն մոտ են համապատասխան համաձայնագրի ստորագրմանը, կա նաեւ ռուսական կողմի եւ ԵՄ-ի հետաքրքրվածությունը։ Հայաստանը 2009-ից ակտիվորեն զբաղվում էր այդ հարցի լոբբինգով, եւ դա ակնհայտորեն մեր շահերից է բխում, քանի որ ընդլայնում է էներգետիկայի ոլորտում տարածաշրջանային կապերը Հայաստանի մասնակցությամբ։
Մինչդեռ այդ նախագիծը լուրջ ազդեցություն չի ունենա Հայաստանի ու Վրաստանի տնտեսությունների վրա։ Ինչ վերաբերում է Վրաստանի ու Իրանի միջեւ կապերի ընդլայնմանը ընդհանուր առմամբ, ապա պատժամիջոցների վերացումից հետո լուրջ փոփոխություններ պետք չէ ակնկալել, քանի որ էներգետիկ ոլորտից դուրս այլ «սպասող նախագծեր» կողմերը չունեն։ Կա այդ երկու պետությունների մեկ տրանսպորտային հանգույցում միավորվելու հեռանկար՝ չինական «Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտի նախագծի» շրջանակում։ Սակայն այդ հեռանկարը մոտ ապագայի համար չէ։

Sevak Sarukhanyan: ''Virtual'' Iranian gas for Georgia will cement Yerevan-Tbilisi ties
Georgia’s talks with Gazprom on Russian gas purchase are underway. For this reason, some people call Georgian Minister of Energy Kakha Kaladze “a traitor” and Azerbaijani officials and MPs keep track of the talks with poorly disguised nervousness.
Mediamax asked Director of Armenian Center for Society Research Foundation Sevak Sarukhanyan to help analyze the nuances of Georgia-Russia talks and Armenia’s role in the process.
- Why did Georgia start paying attention to diversification of gas supplies? According to some commentaries, Georgia thus wants to be less dependent on Azerbaijan. How well-grounded are such opinions?
- Georgia’s aspirations to diversify supplies of natural gas are conditioned by a whole bunch of factors, and I underlined the major ones which are as follows:
1) delay of exploitation of Azerbaijani Shah-Deniz gas field;
2) growing consumption of natural gas in Georgia at the expense of new thermal power plants;
3) the price for Azerbaijani gas.
Tbilisi’s aspirations become quite clear after analyzing all these factor.
First of all, the structure of pricing of the gas imported to Georgia is linked to how well Azerbaijan will exploit Shah-Deniz gas field (first and second phases); the gas is exported through Baku-Tbilisi-Erzrum pipeline.
As a transit country for the Azerbaijani gas, Georgia under the relevant agreement with Baku is entitled to purchase 500mln cubic meters of Azerbaijani gas for USD64, 250mln cubic meters - for USD55; about 500mln cubic meters of the so-called “social gas” is supplied to Georgia for USD189, and the remaining portion is purchased at the market price of USD237.
However, the most profitable part of the contract with Azerbaijan is linked to the so-called “free gas”: 5% of the Azerbaijani gas transported through Baku-Tbilisi-Erzrum pipeline from Shah Deniz gas field should be left in Georgia’s territory.
It was calculated that in case of transportation of 30bln cubic meters of Azerbaijani natural gas to Georgia will be left free of charge as a transit payment - 600mln cubic meters which makes almost 1/4 of the current consumption rate in the country. It’s a weighty contribution to Georgia’s energy security and ensuring of low prices.
The implementation of this segment of the contract underwent major changes:
1) Shah-Deniz exploitation was delayed and it will be completed in 2022-2023 at best (because the oil price fall may affect the investment plans of both SOCAR and BP- the chief operator of the project);
2) the latest calculations indicate that Azerbaijan may at best transport 20bln cubic meters of gas through the pipeline which will reduce the Georgian share of free gas to 400mln cubic meters;
3) as of now, 6bln cubic meters of gas is exported through the pipeline which in this phase cuts off the Georgian share considerably and doesn’t benefit the country. That being said, the Georgian Oil and Gas Corporation spends almost the same amount for transiting the Azerbaijani gas as in case of possible export of 20bln or 30bln cubic meters. That means we see that Georgia hardly benefits from the most profitable component of the contract - the free gas supply.
As a result, we have definite pricing structure in Georgia:
- 500mln cubic meters for USD64
- 250mln cubic meters for USD55
- 500mln cubic meters of ''social gas'' for USD189
- about 700mln cubic meters for USD237
- about 200mln cubic meters for free as a payment for transit of Russian gas through Georgia's territory to Armenia.
Given Georgia's consumption of about 2.2bln cubic meters of natural gas, the country has to purchase up to 700mln cubic meters from Azerbaijan for USD237. It's a very high price taking into account the fact that 1000 cubic meters of Russian export gas will cost USD170-190 in 2016. That means if Azerbaijan doesn't decrease the market price for gas for Georgia it will be commercially more profitable to buy the Russian one.
- Is Azerbaijan really concerned about Georgia' steps or do Armenian media indulge in wishful thinking?
- Of course, there is a real worry, but it's not the matter of loss of Georgian gas market. If Georgia has a price alternative and new source of supply, it can change its positions on the transit pipeline. They will have a chance to demand more than agreement, as Azerbaijan delayed Shah-Deniz exploitation which Georgia had high hopes for.
Moreover, it's likely the structure of Azerbaijani gas consumption in Georgia won't grow; rather, it will stagnate. The thing is that Georgia is supplied with ''the social gas'' at the so-called discount rate of USD189- roughly speaking, it's the gas for population not for economy. Social gas consumption in Georgia almost reached a peak and the growth of consumption is provided at the expense of economy and thermal power plants in the first place. A new TPP is opened in Gardabani, other projects are being implementing which will cover the increase in consumption. The maths is quite simple here: if Azerbaijan bids gas for USD237 for the Gardabani TPP while Russia or Iran offer it for USD179, Georgia's choice is obvious. Thus, the gas consumption increase will be provided by non-Azerbaijani gas and Baku may become a supplier exclusively for ''the social gas''- which consumption won't considerably grow.
There is another point, too. Azerbaijani officials often say that the Georgian market is small hinting that losing it won't be a big issue. It's true but only in case Azerbaijan enters global markets.
And the entry is linked to the construction of TANAP pipeline in Turkey - the key link in the chain of the Azerbaijani gas export. The pipeline should be built at the expense of Azerbaijan and given the economic crisis and tangible reduction of the country's revenues due to oil price fall the country's financing of the project in the current phase may be dubious.
As a result, it may turn out that due to the lack of infrastructure capacities, the Azerbaijani gas may be ''locked'' in the region and loss of the Georgian market share in this case may be sensitive.
- Georgian Minister of Energy Kakha Kaladze said on January 11 that Georgia wanted to change the former agreements with Gazprom and get money for the transit of Russian gas to Armenia through its territory and not the 10% from the transmitted volume. What's the reason for Tbilisi's aspiration? Is it striving to get more cash due to economic crisis or are there any other factors?
- I think Georgia's aspiration is linked to the natural gas price fall. While calculating the transit cost through Georgia, Russia and Armenia relied on the Russian gas cost for Armenia. If the gas cost USD110 they thought Georgia ''took'' gas for USD11, if USD165- USD16.5. But it's a wrong approach. Calculations should be based on the international gas price: if Russian gas cost USD400 in Europe and USD165 for Armenia, Gazprom gave 10% from USD400 to Georgia - almost USD40 per 1000 cubic meters.
So, if Georgia wanted to purchase Russian gas 3 years ago, the price would be ''European'' not ''Armenian''.
It made ''the 10%'' mechanism very profitable for Tbilisi. But the gas price crashed and Georgia most probably conceded that if Gazprom would pay in an internationally recognized way - N dollars for 100km of transit road, Georgia would benefit more in terms of money than 10% from the overall volume. What formula will be offered for calculating the price for 100km of transit? That's the question.
- Commenting on Georgia-Iran-Russia talks upon our agency's request in early December, you said that Georgia would likely purchase ''virtual'' Iranian gas.  That means Georgia will sign a contract with Iran on purchase of gas and will supply this ''Iranian gas'' from the Russian gas transported to Armenia. Instead, similar quantity of gas will be ''pumped'' by Iran from Iran-Armenia pipeline and the gas will be sold in Armenia as Russian. If the sides discuss such a deal, does it mean that nothing is changed for Armenia and we don't benefit anything?
- I think we will obviously benefit from the scheme. First of all, the load on Iran-Armenia pipeline will increase; the pipeline in various periods wasn't fully exploited or was operated only partially. We don't need such a ''half-alive'' infrastructure; amortization and other capital expenditures don't decrease due to minor load.
Secondly, Iran-Armenia ties will only deepen owing to the deal. It's critical given quite positive dynamics of Iran-Azerbaijan relations which Armenia tries to neglect- which is a very dangerous thing in my opinion.
Third, I want to digress from the energy topic: deepening of collaboration with Georgia is vital for us: we need more ties with the country and we need Tbilisi to be strongly interested in good relations with Yerevan.
Moreover, I think we should more integrate our energy sectors with Georgia, we should develop communications and create common markets - starting from tourism up to medicine market. I don't think Armenia's membership to EEU or Georgia-EU Association Agreement will hinder it.
- Does it mean Armenia is involved in the process as an active player and not an observer?
- Obviously, Armenia is an interested party which will only benefit from the scheme. As for the process, I think both Armenia and Iran are in a way observers as the main problem is whether two long-conflicting sides - Russia and Georgia- will be able to reach a mutually profitable agreement. If they manage, Armenia and Iran will only need to join the scheme.
- There are also opinions now that if Armenia ''didn't yield to Russia's pressure'' some time ago and Iran-Armenia gas pipeline had more transmission capacity, we would be able to discuss not virtual but real supplies of Iranian gas to Georgia. How would you comment on this?
- I've heard much about pressure on Yerevan but I haven't seen any documents or at least evidences of participants of talks yet.
Let's assume the alleged pressure didn't exist and we built a pipeline with higher transmission capacity. Given the fact that none of the global players - Iran, EU, Russia and U.S.- weren't ready to fund the construction of the segment on Armenia's territory, we would have to do it ourselves. We should have reached the pipeline to Armenia-Georgia border over 2006-2008 when Georgia didn't have any plans to purchase Iranian gas. Let's not forget that we're now talking about the possibility of Georgia's purchase of only several hundreds of millions of cubic meters of Iranian gas that would not economically justify the construction of a large pipe from Meghri to Kvemo-Kartli.
Naturally, the construction of the pipe would be justified in case of the Iranian gas transit through Armenia and Georgia to Europe. But the pipe at the diameter of 1.4 meters which we gave up using due to Russia's pressure (as is thought), could ensure transit of only 6-7bln cubic meters of natural gas. It's not a transit pipe to Europe. At best, we could refuse the Russian gas but that would mean that we chose another dependence on Iran instead of Russia.
And here I'd like to go back to the previous topic of our talk- Armenia-Georgia relations. Russia-Georgia-Armenia pipeline is still the main if not the only infrastructure which makes Georgia at least a bit dependant on Armenia. Refusing the pipeline would mean and means refusing the main infrastructure linking Georgia with Armenia.
- In your opinion, in conditions of eliminating or easing of sanctions against Iran, will the ideas on Iran-Georgia energy trade be realized through the territory of Armenia? Kakha Kaladze said in his last year's interview to our agency that ''the south direction of the transit corridor is very interesting and promising if relevant legal environment is established''.
- As far as I know the sides are already close to signing of the relevant agreement; Russia and EU are also interested in it. Since 2009, Armenia has actively lobbying the project and it is obviously in our interests as it expands the system of regional ties in energy sector with Armenia's involvement.
At the same time, the project will not tangibly influence Armenia's and Georgia's economies. As for the expansion of ties between Georgia and Iran, one shouldn't expect serious shifts after elimination of sanctions as the parties don't have any pending projects besides energy ones. The countries may unite in a single transport unit within Silk Road Economic Belt Chinese project but the prospect doesn't belong to near future.