ԱՄՆ-ը մտահոգված է` ինչպես է ուկրաինական ճգնաժամն անդրադառնում մի շարք երկրների, այդ թվում Հայաստանի վրա, ասել է Վիկտորիա Նուլանդը - Mediamax.am
4031 դիտում
ԱՄՆ-ը մտահոգված է` ինչպես է ուկրաինական ճգնաժամն անդրադառնում մի շարք երկրների, այդ թվում Հայաստանի վրա, ասել է Վիկտորիա Նուլանդը
ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Վիկտորիա Նուլանդը
Լուսանկարը` http://media1.noi.md/
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Վիկտորիա Նուլանդը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ը մտահոգված է այն հանգամանքով, թե ինչպես է ուկրաինական ճգնաժամն անդրադառնում մի շարք երկրների, այդ թվում` Հայաստանի վրա:
«Մենք մտահոգված ենք այն ճնշմամբ, որն ուկրաինական ճգնաժամը գործադրում է Մոլդովայի, Վրաստանի, Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ուկրաինայի հարեւան այլ երկրների վրա: Մոլդովան, մասնավորապես, տնտեսական ճնշման, ԵՄ-ի հետ ասոցացման դեմ ուղղված ակտիվ քարոզչության, որը հովանավորվում է Ռուսաստանի կողմից, եւ Մերձդնեստրում ու Գագաուզիայում անջատողական ջանքերի վերածնման զոհ է դարձել»,- ասել է Վիկտորիա Նուլանդը:
ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականն ասել է, որ «Ռուսաստանն արդեն մեծապես վճարում է իր գործողությունների համար, եւ այդ գինն ավելի կբարձրանա, եթե Ուկրաինայի վրա ճնշումը չթուլացվի»: Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ը, ի թիվս G7 այլ երկրների, դադարեցրել է նախապատրաստումը G8 գագաթնաժողովին, որը պետք է անցկացվեր Սոչիում:
«Մարտի 27-ին ԱՄՆ-ը եւ 99 այլ երկրներ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում վերահաստատեցին Ուկրաինայի միասնությունն ու տարածքային ամբողջականությունը` նրա միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների շրջանակներում: Դեմ քվեարկեց ընդամենը 11 երկիր: Մեր դաշնակիցների հետ միասին մենք կասեցրինք Ռուսաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի միջեւ գործնական համագործակցությունը»,- ասել է Վիկտորիա Նուլանդը` հավելելով, որ պատժամիջոցները հիմնովին համակարգվում են ԵՄ-ի եւ միջազգային այլ գործընկերների հետ:
«Ռուսաստանը կարող է ընտրել` աշխատել միջազգային հանրության հետ անկախ Ուկրաինայի ստեղծմանն օժանդակելու նպատակով, կամ հայտնվել մեկուսացման մեջ եւ կրել տնտեսական լուրջ կորուստներ»,- ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականը:

The U.S. concerned about the pressure Ukrainian crisis puts on Armenia, Moldova, Georgia, Victoria Nuland states - Mediamax.am
4023 views
The U.S. concerned about the pressure Ukrainian crisis puts on Armenia, Moldova, Georgia, Victoria Nuland states
U.S. Assistant Secretary Victoria Nuland
Photo: http://media1.noi.md/
Yerevan /Mediamax/. U.S. Assistant Secretary Victoria Nuland stated that America is concerned about the pressure Ukrainian crisis puts on a number of countries, including Armenia.
''We are also concerned about the pressure this crisis is putting on Moldova, Georgia, Armenia, Azerbaijan and other neighbors of Ukraine. Moldova in particular has been the victim of economic pressure from Russia, intense Russia-sponsored propaganda against its choice to associate with the EU and renewed separatist efforts in Transnistria and Gagauzia'',  stated Victoria Nuland.
U.S. Assistant Secretary said that ''Russia is already paying a high price for its actions, and that cost will go up if its pressure on Ukraine does not abate''. She also noted that along with other G-7 states the U.S. has suspended participation in G-8 Summit to be held in Sochi.
'' On March 27th, the United States and 99 other countries in the UN General Assembly reaffirmed the unity and territorial integrity of Ukraine within its internationally recognized borders. Only 11 voted against. Along with our Allies, we have suspended practical cooperation between NATO and Russia'', said Victoria Nuland adding that these sanctions have been carefully coordinated with the EU and other global partners.
''So Russia has a choice—to work with the international community to help build an independent Ukraine that can meet the hopes and aspirations of all Ukrainians, or Russia can face greater isolation and economic cost'', said the Assistant Secretary.