ԱՄՆ-ը մտահոգված է` ինչպես է ուկրաինական ճգնաժամն անդրադառնում մի շարք երկրների, այդ թվում Հայաստանի վրա, ասել է Վիկտորիա Նուլանդը - Mediamax.am
4031 դիտում
ԱՄՆ-ը մտահոգված է` ինչպես է ուկրաինական ճգնաժամն անդրադառնում մի շարք երկրների, այդ թվում Հայաստանի վրա, ասել է Վիկտորիա Նուլանդը
ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Վիկտորիա Նուլանդը
Լուսանկարը` http://media1.noi.md/
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Վիկտորիա Նուլանդը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ը մտահոգված է այն հանգամանքով, թե ինչպես է ուկրաինական ճգնաժամն անդրադառնում մի շարք երկրների, այդ թվում` Հայաստանի վրա:
«Մենք մտահոգված ենք այն ճնշմամբ, որն ուկրաինական ճգնաժամը գործադրում է Մոլդովայի, Վրաստանի, Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ուկրաինայի հարեւան այլ երկրների վրա: Մոլդովան, մասնավորապես, տնտեսական ճնշման, ԵՄ-ի հետ ասոցացման դեմ ուղղված ակտիվ քարոզչության, որը հովանավորվում է Ռուսաստանի կողմից, եւ Մերձդնեստրում ու Գագաուզիայում անջատողական ջանքերի վերածնման զոհ է դարձել»,- ասել է Վիկտորիա Նուլանդը:
ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականն ասել է, որ «Ռուսաստանն արդեն մեծապես վճարում է իր գործողությունների համար, եւ այդ գինն ավելի կբարձրանա, եթե Ուկրաինայի վրա ճնշումը չթուլացվի»: Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ը, ի թիվս G7 այլ երկրների, դադարեցրել է նախապատրաստումը G8 գագաթնաժողովին, որը պետք է անցկացվեր Սոչիում:
«Մարտի 27-ին ԱՄՆ-ը եւ 99 այլ երկրներ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում վերահաստատեցին Ուկրաինայի միասնությունն ու տարածքային ամբողջականությունը` նրա միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների շրջանակներում: Դեմ քվեարկեց ընդամենը 11 երկիր: Մեր դաշնակիցների հետ միասին մենք կասեցրինք Ռուսաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի միջեւ գործնական համագործակցությունը»,- ասել է Վիկտորիա Նուլանդը` հավելելով, որ պատժամիջոցները հիմնովին համակարգվում են ԵՄ-ի եւ միջազգային այլ գործընկերների հետ:
«Ռուսաստանը կարող է ընտրել` աշխատել միջազգային հանրության հետ անկախ Ուկրաինայի ստեղծմանն օժանդակելու նպատակով, կամ հայտնվել մեկուսացման մեջ եւ կրել տնտեսական լուրջ կորուստներ»,- ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականը:

США обеспокоены тем, как украинский кризис отражается на ряде стран, в том числе на Армении, заявила Виктория Нуланд - Mediamax.am
4030 просмотров
США обеспокоены тем, как украинский кризис отражается на ряде стран, в том числе на Армении, заявила Виктория Нуланд
Помощник госсекретаря США Виктория Нуланд
Фото: http://media1.noi.md/
Ереван /Медиамакс/. Помощник госсекретаря США Виктория Нуланд заявила, что США обеспокоены тем, как украинский кризис отражается на ряде стран, в том числе на Армении.
«Мы обеспокоены тем давлением, которое украинский кризис оказывает на Молдову, Грузию, Армению, Азербайджан и других соседей Украины. Молдова, в частности, стала жертвой экономического давления, спонсируемой Россией интенсивной пропаганды против ее выбора в сторону ассоциации с ЕС и возрождения сепаратистских усилий в Приднистровье и Гагаузии»,- сказала Виктория Нуланд.
Помощник госсекретаря США сказала, что «Россия уже платит высокую цену за свои действия, и эта цена будет повышаться, если давление на Украину не ослабнет». Она также отметила, что США наряду с другими странами G7 прекратили подготовку к саммиту G8, который должен был состояться в Сочи.
«27 марта США и 99 других стран на Генассамблее ООН подтвердили единство и территориальную целостность Украины в рамках ее международно признанных границ. Только 11 стран проголосовали против. Вместе с нашими союзниками мы приостановили практическое партнерство между Россией и НАТО»,- сказала Виктория Нуланд, добавив, что санкции тщательно координируются вместе с ЕС и другими глобальными партнерами.
«У России есть выбор – работать вместе с международным сообществом для содействия построению независимой Украины, или же оказаться в большей изоляции и понести большие экономические потери»,- сказала помощник госсекретаря США.