Սերգեյ Գլազյեւը Վրաստանին հրավիրում է Մաքսային միություն` դա չառաջարկելով Ադրբեջանին
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ նախագահի խորհրդական Սերգեյ Գլազյեւը կարծում է, որ Հայաստանի անդամակցումը Մաքսային միությանն ու Եվրասիական տնտեսական միությանը կնպաստի վերամշակող ու բարձր տեխնոլոգիական արտադրանքի զարգացմանը:
«Մենք ստեղծում ենք միասնական տնտեսական տարածք, որպեսզի զարգանան համագործակցային կապերը, զարգանա վերամշակման ու բարձր տեխնոլոգիական արտադրանքը: Հենց այդ նպատակով է ստեղծվում Մաքսային միությունը եւ վերացվում են մաքսային պատնեշները: Հայաստանի հետ համագործակցությունը զարգանալու է մեքենաշինության, գործիքաշինության, ատոմային էներգետիկայի բնագավառներում», - ասել է Սերգեյ Գլազյեւը «Вестник Кавказа» թերթի հետ հարցազրույցում:
«Եթե խոսենք Ադրբեջանի մասին, ապա այստեղ ձեւավորվել է մենատնտեսություն` կապված նավթի ու նավթամթերքի արտադրության եւ արտահանման հետ, ինչը հանդիսանում է Ադրբեջանի բնական մրցակցային առավելությունը: Եկամտի ներհոսքը, որը ձեւավորվում է նշված գործունեության հաշվին, բավարար է սոցիալական, կրթական ոլորտների զարգացման եւ պետական բոլոր կարիքների բավարարման համար: Ադրբեջանի հետ համագործակցության ընդլայնումն այդ առումով հիմնականում հեռանկարային է նավթի, նավթամթերքի ու գազի շուկաներում համաձայնեցված քաղաքականության տեսանկյունից»,- ասել է Ռուսաստանի նախագահի խորհրդականը:
«Կարծում եմ, Վրաստանի համար տնտեսական զարգացման կայունությունը վերադարձնելու, այդ թվում` Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի հետ առեւտրատնտեսական համագործակցության պատնեշները վերացնելու միակ եղանակը Մաքսային միությանը միանալն է: Ցավոք, Վրաստանը շարունակում է ընթանալ Եվրոպական Միությանն անդամակցելու ճանապարհով: ԵՄ-ին միանալը կամրապնդի վրացական տնտեսության ներկայիս ծայրահեղ ծանր ու անհեռանկարային վիճակը, քանի որ ԵՄ-ին Վրաստանից ոչինչ հարկավոր չէ, բացի քաղաքական ենթակայությունից: Եվրամիությունը Վրաստանը դիտարկում է որպես հենակետ Ռուսաստանի հետ պայքարելու համար»,- եզրափակել է Սերգեյ Գլազյեւը:

Sergey Glazyev calls Georgia to Customs Union without offering it to Azerbaijan
Yerevan /Mediamax/. Russian President’s Advisor Sergey Glazyev thinks that Armenia’s membership to Customs Union and Eurasian Economic Union will contribute to development of processing and high-tech production.
“We establish joint economic space to develop cooperation ties, manufacturing and high-tech production. That’s why the Customs Union is set up and customs barriers are removed. Cooperation with Armenia in the fields of mechanical engineering, instrument making and nuclear energy will develop”, said Sergey Glazyev in his interview to Vestnik Kavkaza newspaper.
“As for Azerbaijan: there is mono-economy here linked to oil production and export which is naturally a competitive edge for Azerbaijan. The income flow from this field is enough for development of the social and educational fields and meeting all the state needs. Expansion of cooperation with Azerbaijan in this regard is mainly seen in the concerted policy on the oil, oil products and gas market”, said Russian President’s Advisor.
“I think the only way for Georgia to bring back sustainability of economic development as well as removing barriers in commercial and economic cooperation with Abkhazia and South Ossetia is to join the Customs Union. Unfortunately, Georgia still pursues the path of establishing association with European Union. Association with the EU will only consolidate current utterly tough and unpromising state of Georgian economy as the EU doesn’t want anything from Georgia but political subordination. The EU considers Georgia as a springboard for fighting with Russia”, concluded Sergey Glazyev.