Սերգեյ Գլազյեւը Վրաստանին հրավիրում է Մաքսային միություն` դա չառաջարկելով Ադրբեջանին
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ նախագահի խորհրդական Սերգեյ Գլազյեւը կարծում է, որ Հայաստանի անդամակցումը Մաքսային միությանն ու Եվրասիական տնտեսական միությանը կնպաստի վերամշակող ու բարձր տեխնոլոգիական արտադրանքի զարգացմանը:
«Մենք ստեղծում ենք միասնական տնտեսական տարածք, որպեսզի զարգանան համագործակցային կապերը, զարգանա վերամշակման ու բարձր տեխնոլոգիական արտադրանքը: Հենց այդ նպատակով է ստեղծվում Մաքսային միությունը եւ վերացվում են մաքսային պատնեշները: Հայաստանի հետ համագործակցությունը զարգանալու է մեքենաշինության, գործիքաշինության, ատոմային էներգետիկայի բնագավառներում», - ասել է Սերգեյ Գլազյեւը «Вестник Кавказа» թերթի հետ հարցազրույցում:
«Եթե խոսենք Ադրբեջանի մասին, ապա այստեղ ձեւավորվել է մենատնտեսություն` կապված նավթի ու նավթամթերքի արտադրության եւ արտահանման հետ, ինչը հանդիսանում է Ադրբեջանի բնական մրցակցային առավելությունը: Եկամտի ներհոսքը, որը ձեւավորվում է նշված գործունեության հաշվին, բավարար է սոցիալական, կրթական ոլորտների զարգացման եւ պետական բոլոր կարիքների բավարարման համար: Ադրբեջանի հետ համագործակցության ընդլայնումն այդ առումով հիմնականում հեռանկարային է նավթի, նավթամթերքի ու գազի շուկաներում համաձայնեցված քաղաքականության տեսանկյունից»,- ասել է Ռուսաստանի նախագահի խորհրդականը:
«Կարծում եմ, Վրաստանի համար տնտեսական զարգացման կայունությունը վերադարձնելու, այդ թվում` Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի հետ առեւտրատնտեսական համագործակցության պատնեշները վերացնելու միակ եղանակը Մաքսային միությանը միանալն է: Ցավոք, Վրաստանը շարունակում է ընթանալ Եվրոպական Միությանն անդամակցելու ճանապարհով: ԵՄ-ին միանալը կամրապնդի վրացական տնտեսության ներկայիս ծայրահեղ ծանր ու անհեռանկարային վիճակը, քանի որ ԵՄ-ին Վրաստանից ոչինչ հարկավոր չէ, բացի քաղաքական ենթակայությունից: Եվրամիությունը Վրաստանը դիտարկում է որպես հենակետ Ռուսաստանի հետ պայքարելու համար»,- եզրափակել է Սերգեյ Գլազյեւը:

Сергей Глазьев зовет Грузию в Таможенный союз, не предлагая этого Азербайджану
Ереван /Медиамакс/. Советник президента России Сергей Глазьев считает, что вступление Армении в Таможенный союз и Евразийский экономический союз будет способствовать развитию обрабатывающей и высокотехнологической продукции.
«Мы создаем единое экономическое пространство для того, чтобы развивались кооперационные связи, развивалась обрабатывающая и высоко технологическая продукция. Именно для этого создается Таможенный союз и снимаются таможенные барьеры. Кооперация с Арменией в сфере машиностроения, приборостроения, атомной энергетики будет развиваться», - сказал Сергей Глазьев в интервью газете «Вестник Кавказа».
«Если говорить об Азербайджане, здесь сложилась моноэкономика, связанная с производством и экспортом нефти и нефтепродуктов, что является естественным конкурентным преимуществом Азербайджана. Поток дохода, который образуется за счет этого вида деятельности, достаточен для развития социальной сферы, образования и удовлетворения всех государственных нужд. Вопрос о расширении кооперации с Азербайджаном в этой связи, в основном, видится в согласованной политике на рынке нефти, нефтепродуктов и газа», - сказал советник президента России.
«Думаю, что для Грузии единственный способ вернуть устойчивость экономического развития, в том числе снять барьеры в торгово-экономическом сотрудничестве с Абхазией и Южной Осетией, это войти в Таможенный союз. К сожалению, Грузия по-прежнему идет по траектории создания ассоциации с Европейским союзом. Ассоциация с Евросоюзом закрепит нынешнее крайне тяжелое и бесперспективное положение грузинской экономики, потому что ЕС от Грузии ничего не нужно, кроме политического подчинения. Евросоюз рассматривает Грузию как плацдарм для борьбы с Россией», - заключил Сергей Глазьев.