Այս տարվա մայիսին Հայաստան կայցելի Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդն այս տարվա մայիսին կայցելի Հայաստան:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, մարտի 13-ին Փարիզում կայացած հանդիպմանը Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Լորան Ֆաբիուսը քննարկել են ֆրանսիացի նախագահի  այցի նախապատրաստական աշխատանքների հետ կապված հարցեր։
Նախարարները  արձանագրել են, որ հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա: Էդվարդ Նալբանդյանը շեշտել է, որ Հայաստանում արդեն գործում է ֆրանսիական կապիտալով շուրջ 160 ընկերություն, եւ Հայաստանը ողջունում է ֆրանսիական ներդրումների աճն ու այդ ուղղությամբ նոր նախաձեռնությունները։
Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Լորան Ֆաբիուսը անդրադարձ են կատարել նաեւ Հայաստան-Եվրոպական Միություն հարաբերություններին, ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին:
Էդվարդ Նալբանդյանը, բարձր գնահատելով Ֆրանսիայի եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ մյուս երկրների՝ Ռուսաստանի եւ Միացյալ Նահանգների կառուցողական ներգրավվածությունը, կարեւորել է նրանց միասնական ջանքերը՝ միտված հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը շարունակելու Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հետ համատեղ աշխատանքը՝ ուղղված հիմնախնդրի հանգուցալուծմանը:
Զրուցակիցները քննարկել են նաեւ միջազգային եւ տարածաշրջանային խնդիրներ, մասնավորապես` ուկրաինական ճգնաժամը եւ դրա կարգավորման հնարավոր ուղիները, անդրադարձ կատարել Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցային գործընթացին։

French President Francois Hollande to visit Armenia in May
At the meeting held in Paris on March 13, Armenian and French Foreign Ministers Edward Nalbandyan and Laurent Fabius discussed issues related to the preparation works of French President’s visit to Armenia.
The ministers stated that Armenian-French relations are at the highest level. Edward Nalbandyan stressed that around 160 French capital companies operate in Armenia and Armenia hails the growth of French investments and new initiatives in that direction.
Edward Nalbandyan and Laurent Fabius also touched upon Armenia-EU relations and NK peace process.
Edward Nalbandyan hailed the constructive involvement of France and other OSCE Minsk group Co-Chair states – Russia and the U.S. – and their joint efforts aimed at the solely peaceful resolution of the conflict.
The Armenian FM reconfirmed Armenia’s willingness to continue the joint works with the Minsk group Co-Chairs aimed at the conflict settlement.
The FMs discussed international and regional issues as well, in particular, the crisis in Ukraine and possible measures to be taken to resolve it, and also reflected upon the negotiation process held over Iran’s nuclear program.