Այս տարվա մայիսին Հայաստան կայցելի Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդն այս տարվա մայիսին կայցելի Հայաստան:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, մարտի 13-ին Փարիզում կայացած հանդիպմանը Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Լորան Ֆաբիուսը քննարկել են ֆրանսիացի նախագահի  այցի նախապատրաստական աշխատանքների հետ կապված հարցեր։
Նախարարները  արձանագրել են, որ հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա: Էդվարդ Նալբանդյանը շեշտել է, որ Հայաստանում արդեն գործում է ֆրանսիական կապիտալով շուրջ 160 ընկերություն, եւ Հայաստանը ողջունում է ֆրանսիական ներդրումների աճն ու այդ ուղղությամբ նոր նախաձեռնությունները։
Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Լորան Ֆաբիուսը անդրադարձ են կատարել նաեւ Հայաստան-Եվրոպական Միություն հարաբերություններին, ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին:
Էդվարդ Նալբանդյանը, բարձր գնահատելով Ֆրանսիայի եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ մյուս երկրների՝ Ռուսաստանի եւ Միացյալ Նահանգների կառուցողական ներգրավվածությունը, կարեւորել է նրանց միասնական ջանքերը՝ միտված հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը շարունակելու Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հետ համատեղ աշխատանքը՝ ուղղված հիմնախնդրի հանգուցալուծմանը:
Զրուցակիցները քննարկել են նաեւ միջազգային եւ տարածաշրջանային խնդիրներ, մասնավորապես` ուկրաինական ճգնաժամը եւ դրա կարգավորման հնարավոր ուղիները, անդրադարձ կատարել Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցային գործընթացին։

В мае Армению посетит президент Франции Франсуа Олланд
Ереван /Медиамакс/. По приглашению президента Сержа Саргсяна в мае текущего года президент Франции Франсуа Олланд посетит Армению.
Как сообщает Медиамакс, на встрече, состоявшейся 13 мая в Париже, министры иностранных дел Армении и Франции Эдвард Налбандян и Лоран Фабиус обсудили вопросы, связанные с подготовкой визита французского президента.
Министры отметили, что армяно-французские отношения находятся на высоком уровне. Эдвард Налбандян подчеркнул, что в Армении уже действуют около 160 компаний с французским капиталом, и Армения приветствует рост французских инвестиций и новые инициативы в этом направлении.
Эдвард Налбандян и Лоран Фабиус обсудили отношения Армения-ЕС, а также процесс карабахского урегулирования.
Эдвард Налбандян высоко оценил конструктивное взаимодействие Франции и других стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ - России и США - и отметил важность их совместных усилий, направленных на мирное урегулирование конфликта.
Глава внешнеполитического ведомства Армении подтвердил готовность Армении продолжать совместную работу со странами-сопредседателями Минской группы, направленную на решение конфликта.
Собеседники обсудили также международные и региональные вопросы, в частности, украинский кризис и возможные пути его урегулирования, а также коснулись переговорного процесса вокруг ядерной программы Ирана.