Փաշինյան. Մեզ արդեն ՀԱՊԿ-ից դուրս ենք համարում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) հետ հարաբերությունները սառեցնելու հարցում Ղարաբաղի թեմա ընդհանրապես չի շոշափվել»:
Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հայտարարությանը, թե «ՀԱՊԿ-ը չպետք է Ղարաբաղում կռվեր Երեւանի համար»:
«Մենք հայտարարել ենք, որ սառեցնում ենք մասնակցությունը ՀԱՊԿ աշխատանքներում, չենք մասնակցում որեւէ փաստաթղթի մշակման, քննարկման, առաջարկ չենք ներկայացնում, դրա վերաբերյալ որեւէ վերաբերմունք չենք արտահայտում: Մենք պարզապես վետո չենք դնում ՀԱՊԿ որեւէ փաստաթղթի վրա:
Ըստ էության, մենք մեզ արդեն իսկ համարում ենք ՀԱՊԿ-ից դուրս»,- ասել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ «Հայաստանի ու ՀԱՊԿ-ի հարաբերություններում անդառնալիության կետն անցել ենք»:
«Ստեղծված իրավիճակն ու դրա վերաբերյալ հրապարակային արտահայտությունները գնալով ավելի են դժվարացնում մեր վերադարձը ՀԱՊԿ», - ասել է ՀՀ վարչապետը:

Pashinyan: We already consider ourselves outside the CSTO - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that "the Karabakh issue was not touched upon at all in the process of freezing relations with the Collective Security Treaty Organization (CSTO).”
During the question-and-answer session at the National Assembly, Nikol Pashinyan responded to Russian President Vladimir Putin’s statement that “the CSTO should not have fought for Yerevan in Karabakh.”
“We have announced that we are freezing participation in the work of the CSTO work, we are not participating in the development or discussion of any document, we are not submitting any proposals and we are not expressing any attitude towards it. We are simply not vetoing any CSTO document. In essence, we already consider ourselves outside the CSTO,” he said.
Nikol Pashinyan noted that “we have passed the point of irreversibility in relations between Armenia and the CSTO.”
“The current situation and public statements about it are making our return to the CSTO increasingly difficult,” Armenia’s premier said.