Փաշինյան. Մեզ արդեն ՀԱՊԿ-ից դուրս ենք համարում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) հետ հարաբերությունները սառեցնելու հարցում Ղարաբաղի թեմա ընդհանրապես չի շոշափվել»:
Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հայտարարությանը, թե «ՀԱՊԿ-ը չպետք է Ղարաբաղում կռվեր Երեւանի համար»:
«Մենք հայտարարել ենք, որ սառեցնում ենք մասնակցությունը ՀԱՊԿ աշխատանքներում, չենք մասնակցում որեւէ փաստաթղթի մշակման, քննարկման, առաջարկ չենք ներկայացնում, դրա վերաբերյալ որեւէ վերաբերմունք չենք արտահայտում: Մենք պարզապես վետո չենք դնում ՀԱՊԿ որեւէ փաստաթղթի վրա:
Ըստ էության, մենք մեզ արդեն իսկ համարում ենք ՀԱՊԿ-ից դուրս»,- ասել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ «Հայաստանի ու ՀԱՊԿ-ի հարաբերություններում անդառնալիության կետն անցել ենք»:
«Ստեղծված իրավիճակն ու դրա վերաբերյալ հրապարակային արտահայտությունները գնալով ավելի են դժվարացնում մեր վերադարձը ՀԱՊԿ», - ասել է ՀՀ վարչապետը:

Пашинян: «Мы прошли точку невозврата в отношениях Армении с ОДКБ» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «в вопросе замораживания отношений Армении с Организацией Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) тема Карабаха вообще не затрагивалась».
Отвечая на вопросы парламентариев, Никол Пашинян отреагировал на заявление президента России Владимира Путина о том, что «ОДКБ не должна была воевать за Ереван в Карабахе».
«Мы заявили, что замораживаем участие в работе ОДКБ, не участвуем в разработке ни одного документа, не делаем предложений, не выражаем никакого отношения. Просто не накладываем вето ни на один документ ОДКБ. По сути, мы уже считаем себя вне ОДКБ», - сказал премьер-министр Армении.
Никол Пашинян отметил, что «мы прошли точку невозврата в отношениях Армении с ОДКБ».
«Создавшаяся ситуация и публичные заявления на этот счет еще более затрудняют возвращение в ОДКБ», - заявил премьер-министр Армении.