Պուտին. «Ղարաբաղում ՀԱՊԿ-ը չպետք է կռվեր Երեւանի համար» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր ասել է, որ «ՀԱՊԿ-ը չպետք է Ղարաբաղում կռվեր Երեւանի համար»:
«Հայաստանի նկատմամբ որեւէ արտաքին ագրեսիա չի եղել: ՀԱՊԿ-ը կոչված է՝ պաշտպանելու անդամ երկրներին արտաքին ագրեսիայից: Ղարաբաղի հետ կապված իրադարձությունները իրենց յուրահատկությունն ունեն: Հայաստանի չի ճանաչել Ղարաբաղը որպես անկախ պետություն եւ չի ներառել Ղարաբաղը իր պետական տարածք: Իրավական առումով ինչ տեղի է ունեցել Ղարաբաղում, Հայաստանի հետ ուղիղ կապ չունի:
Յուրաքանչյուր երկիր իրավունք ունի ինքնուրույն ընտրել`ինչ անել անվտանգության ոլորտում։ ՀԱՊԿ-ի նկատմամբ Հայաստանի ներկայիս վերաբերմունքը թելադրված է ներքաղաքական խնդիրներով եւ Ղարաբաղի թեմայով»,- ասել է ՌԴ նախագահը:
Նա նշել է, որ Հայաստանը դեռ չի հայտարարել կազմակերպությունից դուրս գալու մասին, աջակցում է գագաթնաժողովի բոլոր փաստաթղթերին, միեւնույն ժամանակ, ՌԴ նախագահը չի բացառել Հայաստանի վերադարձը ՀԱՊԿ լիարժեք աշխատանքին:

Ереван /Медиамакс/. Президент России Владимир Путин заявил сегодня, что «ОДКБ не должна была воевать за Ереван в Карабахе».
«В отношении самой Армении не было никакой внешней агрессии. ОДКБ призвана защитить страны-членов от внешней агрессии. События в Карабахе имеют свою специфику: Армения не признала Карабах в качестве независимого государства и уж точно не включала Карабах в свой периметр. Значит все, что происходило в Карабахе, к Армении юридически отношения не имеет.
Каждая страна имеет право самостоятельно выбирать, что ей делать в сфере безопасности. Нынешнее отношение Армении к ОДКБ продиктовано внутриполитическими вопросами и темой Карабаха», - заявил президент России.
Он отметил, что Армения пока не заявляла о выходе из организации, поддерживает все документы саммита, в то же время президент России не исключил полноценного возвращения Армении в ОДКБ.