«Սպանել կամ սպանվել». իրավիճակն Իրանում տարբերվում է 1979 թվականից
Ներկայացնում ենք The New Yorker ամսագրի գլխավոր խմբագիր Դեւվիդ Ռեմնիկի The Bloody Lesson the Ayatollah Took from the Shah հոդվածի հայերեն թարգմանությունը՝ որոշ կրճատումներով:
Դեւվիդ Ռեմնիկ
1978 թվականի նոյեմբերի 6-ին, երբ Թեհրանը փոթորկված էր, Իրանի շահ Մոհամադ Ռեզա Փեհլեւին հաշտեցնող ելույթով դիմեց ազգին։ «Ես լսել եմ ձեր հեղափոխության ձայնը», - ասել էր նա։ Շահը խոստացել էր ուղղել ռեժիմի սխալները, ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին, խորհրդարականական ընտրություններ նշանակել, հետաքննել իր շրջապատի կոռուպցիան եւ մեղմացնել ընդդիմության դեմ ճնշումները։
Սակայն, ինչպես հաճախ պատահում է փխրուն ռեժիմների պատմության մեջ, բռնապետի հաշտեցնող ժեստը ընկալվեց որպես հուսահատության դրսեւորում։ Փարիզի մոտակայքում գյուղում ապրող Ռուհոլա Խոմեյնին ծաղրի էր ենթարկում շահին։ «Շահի բռնապետական ռեժիմը» թույլ է, ասում էր նա, եւ «վերջին շունչն է քաշում»։
Երկու ամիս անց քաղցկեղից տառապող շահը փախավ Իրանից եւ սկսեց ամոթալի ճանապարհորդություն մեկ երկրից մյուսը՝ աքսորի համար ընդունելի վայր փնտրելով։ Նա մահացավ էր 1980 թվականի հուլիսին Կահիրեում։
Իսլամական ռեժիմի ներկայիս առաջնորդ, Խոմեյնիի իրավահաջորդ այաթոլա Ալի Խամենեին 86 տարեկան է։ Նա մոլորակի ամենաերկար կառավարող բռնապետերից մեկն է։ Խամենեին լավատեղյալ է հին ռեժիմի անկման եւ տապալման պատմությանը: Եվ հիմա, երբ Իսլամական հանրապետությունը լայնածավալ բողողների է բախվել, Խամենեին կանգնած է շահի դիլեմայի նման դիլեմայի առջեւ։ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը եւ այլ ուժայիններին որպես մահակ օգտագործելով, Խամենեին հաշտեցման փոխարեն նախընտրեց արյունահեղությունը։
«Ցավոք, եթե այաթոլան որեւէ դաս է քաղել շահի ճակատագրից, ապա միայն այն, որ նա թույլ էր եւ հանձնվեց», - ինձ ասել է «Թագավորների թագավոր» գրքի հեղինակ Սքոթ Անդերսոնը։ Եթե շահը կոշտ լիներ եւ հրամայեր իր զինվորներին առանց վարանելու սպանել մարդկանց փողոցներում, նա կարող էր փրկվել։ Այժմ հարցն այն է, թե արդյո՞ք սովորական զինվորները ավելի ու ավելի շատ արյուն կթափեն։
Ռեժիմի առաջնորդները մռայլ դասեր քաղեցին ոչ միայն իրենց պատմական թշնամու կյանքից, այլեւ հետագա տարիների պատմությունից։ 80-ականների վերջում Խորհրդային Միության առաջնորդ Միխայիլ Գորբաչովը փորձում էր արդիականացնել իր ռեժիմը, ժողովրդավարեցնելով քաղաքական համակարգը, վերացնելով գրաքննությունը, մեղմացնելով Միացյալ Նահանգների հետ Սառը պատերազմը, եւ տնտեսությունում շուկայական մեխանիզմներ ներդնելով։ Թեեւ Գորբաչովի շնորհիվ տարբեր բարելավումներ եղան, ի վերջո Խորհրդային Միությունը փլուզվեց, իսկ ԽՍՀՄ նախագահը ստիպված եղավ հրաժարական տալ։
Ալի Խամենեին 1989 թվականի հուլիսի 17-ին Ալի Խամենեին 1989 թվականի հուլիսի 17-ին
Խամենեին իշխանության էր եկել 1989 թվականին՝ «գորբիմանիայի» գագաթնակետին։ Խորհրդային Միության փլուզման տեսարանը նրան եւ իրանական ռեժիմին ավելի կասկածամիտ դարձրեց Արեւմուտքի եւ ներքին բարեփոխումների ցանկացած փորձի նկատմամբ։ «Ես եկա այն եզրակացության, որ Միացյալ Նահանգները մշակել է Իսլամական Հանրապետության համակարգը խաթարելու համապարփակ ծրագիր», - ասել էր Խամենեին 2000 թվականի հուլիսին կառավարության պաշտոնյաների առջեւ ունեցած ելույթում։ «Այս ծրագիրը նման է նախկին Խորհրդային Միության փլուզմանը հանգեցրած ծրագրին։ Ամերիկացի պաշտոնյաները մտադիր են նույնը անել Իրանում, եւ դրա համար կան բազմաթիվ ապացույցներ», - ասել է նա:
Իսլամական Հանրապետությունը, անշուշտ, նախկինում եւս անցել է ներքին հուզումների միջով։ Այնուամենայնիվ, փորձագետների մեծ մասը համաձայն է, որ Իսլամական Հանրապետությունը երբեք այդքան վտանգված չէր, որքան հիմա։
Նախկինում տեղի ունեցող բողոքների պատճառների թվում էին մեծ թվով իրանցիների դիմադրությունը թեոկրատիայի կոշտ գաղափարախոսությանը, լրատվամիջոցների եւ կրթության նկատմամբ վերահսկողությանը։
Այս անգամ բողոքների հիմքում ժողովրդի աղքատացումն է։ Գնաճը գերազանցում է 50 տոկոսը, իսկ արժույթը ազատ անկում է ապրում։ Էլեկտրաէներգիայի երկարատեւ անջատումներ են լինում, ջրի էական պակաս կա։ Սննդամթերքի գները բարձր են, իսկ որոշ հիմնական ապրանքներն անհետացել են։
Սրա հետ մեկտեղ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի ղեկավարները հսկայական շահույթներ են կուտակում տարբեր ոլորտներում՝ նավթ, նավահանգիստներ, ցեմենտի արտադրություն եւ այլն: Շատ իրանցիներ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը համարում են ռազմականացված մաֆիա։
Սակայն տնտեսությունը միակ գործոնը չէ: Այաթոլաների թեոկրատիան բացահայտվել է իր ողջ փխրունությամբ: Վերջին երկու տարվա ընթացքում արտասահմանում նրա ամենաուժեղ (եւ ամենաթանկ) դաշնակիցների՝ «Հըզբոլահը» Լիբանանում, ՀԱՄԱՍ-ը Գազայում, հուսիթները Եմենում, դիրքերը լրջորեն սասանվել են: Արդյունքում իրանցիներին ավելի բարձր, քան երբեւէ, հարցնում են. ինչո՞ւ էր ռեժիմը իր կապիտալը ծախսում արտասահմանյան դաշնակիցների վրա՝ սեփական ժողովրդի փոխարեն: Ռեժիմը պարծենում էր իր ուժով, սակայն հունիսին Իսրայելը եւ Միացյալ Նահանգները համատեղ հարվածեցին Իրանի միջուկային օբյեկտներին՝ գրեթե առանց դիմադրության: Իսրայելցիները՝ խորը ներթափանցած լինելով Իրանի տարածք, կարողացան առանց խոչընդոտների սպանել բազմաթիվ բարձրաստիճան իրանցի զինվորականներին: Խամենեին ստիպված էր թաքնվել ռմբակոծությունների ժամանակ:
1979 թվականը 2026-ից տարբերվում է նրանով, որ Խամենեիի ռեժիմը, հավանաբար, թաքնվելու տեղ չունի: Շահի գահակալության տարիներին իրանական էլիտայի մեծ թվով անդամներ կրթություն էին ստանում արտասահմանում եւ տիրապետում էին օտար լեզուների: Երբ 1979 թվականին նրանց ժամանակը եկավ, շատերը միջոցներ ունեին լքելու Իրանը եւ նոր կյանք սկսելու Լոնդոնում կամ Լոս Անջելեսում:
Իսլամական Հանրապետությունը կորցրեց իր լավագույն եւ խելացի մարդկանցից շատերին արտագաղթի պատճառով, իսկ մնացած էլիտան հիմնականում ավելի գավառական ծագում ուներ: «Ուստի, ռեժիմի ամենավատ ներկայացուցիչները պատին են դեմ տված», - ասել է ինձ Կարնեգի հիմնադրամի փորձագետ Քարիմ Սաջադփուրը: «Նրանց մտածելակերպն է՝ սպանել, կամ սպանվել»:
Մի քանի ամիս առաջ Սաջադփուրը Foreign Affairs-ում հրապարակել էր կարեւոր էսսե՝ «Այաթոլաների աշունը» վերնագրով, որում ենթադրություններ էր անում այն մասին, թե ինչ կարող է լինել Իրանում Խամենեիի մահվանից կամ նրա տապալվելու դեպքում: Կարո՞ղ է Իրանը Չինաստանի նման դառնալ եւ թեոկրատիայից անցնել տեխնոկրատիայի: Արդյո՞ք այն կնմանվի Պակիստանի՝ ԻՀՊԿ գեներալների գլխավորությամբ: Կարո՞ղ է այն նմանվել Հյուսիսային Կորեային, ձեռք բերել պուտինյան հետխորհրդային Ռուսաստանի կամ էրդողանական Թուրքիայի ռեակցիոն որակները: Սաջադփուրը մանրամասն վերլուծում է սցենարները, նմանությունները եւ տարբերությունները՝ խորը հասկանալով Իրանի պատմությունը եւ առանձնահատկությունները: Միեւնույն ժամանակ, նա ցուցաբերում է մտավոր համեստություն՝ ապագայի մասին վստահ կանխատեսումներ չանելով: Նա հիշատակում է մեկ այլ փորձագետի՝ Ջեյմս Ա. Բիլին, որը 1979 թվականին Foreign Affairs-ի համար գրել էր «Իրանը եւ 78-ի ճգնաժամը» հոդվածը։
ԱՄՆ-Իրան հարաբերությունների մասին «Արծիվն ու առյուծը» գրքի հեղինակ Բիլը գրել էր, որ շահի «ամենահավանական այլընտրանքը» կլինի «միջին օղակի բանակի սպաների ձախակողմյան, առաջադեմ խումբը»: Որպես այլ տարբերակներ նա նշում էր «աջակողմյան ռազմական խունտան, լիբերալ դեմոկրատական համակարգը եւ կոմունիստական կառավարությունը»: Սակայն պատմության ծրագրերը բոլորովին այլ էին:

Представляем вашему вниманию перевод (с сокращениями) статьи The Bloody Lesson the Ayatollah Took from the Shah главного редактора журнала The New Yorker Дэвида Ремника.
Дэвид Ремник
6 ноября 1978 года, когда в Тегеране бушевали беспорядки, шах Ирана Мохаммад Реза Пехлеви обратился к нации с примирительной речью. "Я услышал голос вашей революции", – сказал он. Шах пообещал исправить ошибки режима, освободить политических заключенных, объявить парламентские выборы, расследовать коррупцию в своем окружении и ослабить репрессии против оппозиции.
Но, как это часто случалось в истории хрупких режимов, жест примирения диктатора был воспринят как проявление отчаяния. В деревне под Парижем аятолла Рухолла Хомейни нападал на шаха с насмешками. "Деспотический режим шаха" был слаб, говорил он ранее, и "делает последние вздохи". И теперь, несмотря на речь шаха, компромисса быть не могло.
Два месяца спустя страдающий от рака шах бежал из Ирана и начал унизительное путешествие из одной страны в другую в поисках приемлемого места изгнания. Он умер в июле 1980 года в Каире.
Нынешнему лидеру исламского режима, преемнику Хомейни, аятолле Али Хаменеи 86 лет. Он один из самых долго правящих диктаторов на планете. Хаменеи прекрасно осведомлен об истории упадка и падения старого режима. И теперь, когда Исламская Республика столкнулась с масштабными демонстрациями, Хаменеи оказался перед дилеммой, схожей с дилеммой шаха. Имея в качестве дубинки Корпус стражей исламской революции и другие инструменты силы, Хаменеи выбрал кровопролитие вместо примирения.
"К сожалению, если аятолла и извлек какой-то урок из судьбы шаха, то это то, что тот был слаб и сдался", – сказал мне Скотт Андерсон, автор книги "Царь царей". "Если бы шах был жестче и приказал своим солдатам без разбора убивать людей на улицах, он мог бы спастись. Вопрос сейчас в том, будут ли обычные солдаты проливать все больше и больше крови?".
Лидеры режима извлекли мрачное наставление не только из судьбы своего исторического врага, но и из последующей истории. В конце восьмидесятых советский лидер Михаил Горбачев пытался модернизировать свой режим, демократизируя политическую систему, отменяя цензуру, ослабляя холодную войну с Соединенными Штатами и внедряя рыночные механизмы в экономику. Хотя благодаря либеральной политике Горбачева многое улучшилось, в конечном итоге Советский Союз распался, а президент СССР был вынужден уйти в отставку.
Али Хаменеи 17 июля 1989 годаФото: REUTERS
Хаменеи пришел к власти в 1989 году, на пике "горбимании". Зрелище падения Советского Союза привело к тому, что он и иранский режим стали более подозрительно относиться к Западу и к любым признакам внутренних реформ. "Я пришел к выводу, что Соединенные Штаты разработали всеобъемлющий план по подрыву системы Исламской Республики", – говорил Хаменеи в речи перед правительственными чиновниками в июле 2000 года. "Этот план является имитацией того, который привел к распаду бывшего Советского Союза. Американские чиновники намерены осуществить то же самое в Иране, и существует множество подтверждений этому".
Исламская Республика, безусловно, сталкивалась с периодами внутренних волнений и раньше. И все же, по мнению большинства экспертов, Исламская Республика никогда не была в такой опасности, как сейчас. Более ранние протесты демонстрировали оппозицию многих иранцев жесткой идеологии теократии, ее контролю над СМИ и образованием, ее общей жестокости. На этот раз протесты спровоцировало обнищание народа. Уровень инфляции превышает пятьдесят процентов, валюта находится в свободном падении. Происходят длительные отключения электроэнергии, ощущается нехватка воды. Цены на продукты питания высоки, а некоторые основные товары исчезли с рынков.
В то же время лидеры Корпуса стражей исламской революции накапливают огромные прибыли в различных отраслях: нефть, порты, цемент и многие другие. Бесчисленное множество иранцев видят в КСИР своего рода милитаризованную мафию.
Но экономика – не единственный фактор. Теократия аятолл была разоблачена во всей своей хрупкости. За последние два года ее сильнейшие (и самые дорогостоящие) союзники за рубежом – "Хезболла" в Ливане, ХАМАС в Газе, хуситы в Йемене – были серьезно ослаблены. Это побудило иранцев спрашивать громче, чем когда-либо: почему режим тратил свой капитал на иностранных союзников, а не на свой собственный народ? Режим хвастался силой, но в июне Израиль и Соединенные Штаты совместно нанесли удары по ядерным объектам Ирана почти без сопротивления. Израильские силы, глубоко проникшие в режим со своими разведывательными активами, смогли беспрепятственно убить целый ряд высокопоставленных иранских военных. Сам Хаменеи пережил унижение, скрываясь во время бомбардировок.
1979 год отличается от 2026-го тем, что режиму Хаменеи, вероятно, негде скрыться. Многие члены иранской элиты во время правления шаха получали образование за границей и знали иностранные языки. Когда пришло их время, в 1979 году, многие имели средства покинуть Иран и начать новую жизнь в Лондоне или Лос-Анджелесе. Исламская Республика потеряла многих из своих лучших и самых способных из-за эмиграции, а оставшиеся члены элиты в основном происходят из более провинциальной среды. "И поэтому худшие представители режима прижаты к стене", – сказал мне эксперт по Ирану из Фонда Карнеги Карим Саджадпур. "Их менталитет – убить или быть убитым".
Несколько месяцев назад Саджадпур опубликовал важное эссе в Foreign Affairs под названием "Осень аятолл", в котором размышлял о том, каким может стать Иран после смерти Хаменеи или если он будет свергнут. Может ли Иран походить на Китай и перейти от теократии к технократии? Будет ли он напоминать Пакистан, возглавляемый генералами КСИР? Может ли он напоминать изоляцию и террор Северной Кореи или реакционные качества путинской постсоветской России или авторитаризм Турции Эрдогана? Саджадпур тщательно разбирает сценарии, сходства и различия с глубоким пониманием истории и особенностей Ирана. При этом он проявляет интеллектуальную скромность, не делая уверенных прогнозов на будущее. Он напоминает о другом эксперте, Джеймсе А. Билле, который написал статью "Иран и кризис 78-го" для Foreign Affairs.
Билл, автор "Орла и льва", выдающейся книги об американо-иранских отношениях, писал, что "наиболее вероятной альтернативой" шаху будет "левая, прогрессивная группа армейских офицеров среднего звена". Другие варианты, по его словам, включали "правую военную хунту, либерально-демократическую систему и коммунистическое правительство". Но у истории были другие планы.