«Լիակատար ոչնչացման» սպառնալիքից մինչեւ TRIPP-ի «փրկօղակ» - Mediamax.am
Հունվարի 14-ին, երբ հրապարակվեց TRIPP նախագծի իրականացման շրջանակը, մտածում էի սյունակ գրել այդ թեմայով։ Մոտ 30 տարի գրում եմ արտաքին քաղաքականության եւ միջազգային հարաբերությունների մասին եւ որոշակի պատկերացում ունեմ երկկողմ փաստաթղթերի նախապատրաստման ընթացքի, դրանց կառուցվածքի եւ բովանդակության մասին։
Այդ մոտ 10 էջանոց փաստաթուղթը տարօրինակ էր թե՛ ձեւով եւ թե՛ բովանդակությամբ եւ ավելի շատ նման էր հերթական հանդիպման
արդյունքներն ամփոփոխ «memo»-ի։ Սկզբնամասում հստակ գրված է․
«Այս շրջանակը չի առաջացնում եւ միտված չէ առաջացնել իրավական հանձնառություններ կամ պարտավորություններ Հայաստանի կամ ԱՄՆ-ի համար» (This framework does not impose, nor does it intend to impose, any legal commitments or obligations on Armenia or the United States):
Այլ կերպ ասած՝ իրավական հետեւանքներ ունեցող փաստաթուղթ չէ։
Ինչեւէ, հունվարի 14-ին չգրեցի. իշխանության քաղաքական ընդդիմախոսների բարձրացված աղմուկի մեջ կորելու էր, իսկ գրելն ինքնանպատակ չէ։ Բայց երբ հունվարի 15-ին տեսա արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի գրառումը, որը տարածեցին ԱԳՆ պաշտոնական էջը ու տարբեր պաշտոնյաներ, որոշեցի գրել։
Սա Արարատ Միրզոյանի գրառումն է․
«Կարդացեք։ Փաստաթուղթն իսկապես լավն է։
Լավն է Հայաստանի համար։ Մեր երկիրն ապաշրջափակվում է և դառնում միջազգային մեծ լոգիստիկ ուղիների կարևոր հանգույց։ Եվ դա` ո'չ որևէ կերպ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության հաշվին։
Լավն է այն ընդունող մյուս կողմի` ԱՄՆ-ի համար։ Լավն է մեր անմիջական հարևանների ու առհասարակ բոլոր հնարավոր շահառուների համար։ Եվ դա շատ լավ է, որովհետև հակառակ պարագայում այն ուղղակի չէր աշխատի։
Հ.Գ. Չեմ նախանձում դավադրապաշտներին ու մեր հանրությանն օրուգիշեր կործանում գուժողներին։
Լավ եղեք»։
Ի՞նչ է նշանակում «փաստաթութղն իսկապես լավն է»։ Պետք չէ հոգեբան լինել հասկանալու համար, որ եթե հինգ տարի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնը զբաղեցնող մարդը այդպիսի բան է գրում, դա մեկ բան է նշանակում՝ անվստահ է։ Անվստահ է եւ այդ գրառումն արել է կողմնակիցների մեկնաբանությունների միջոցով իր ներքին կասկածները ինչ-որ չափով փարատելու համար։
Ի՞նչ է նշանակում «լավն է առհասարակ բոլոր հնարավոր շահառուների համար»։ Ինչպե՞ս կարող է մի փաստաթուղթ (անկախ նրանից՝ իրավական հետեւանքներ պարունակում է, թե ոչ) բոլորի համար «լավը» լինել մի աշխարհում, որը վաղուց ջունգլի է դարձել։ Մի՞թե 2020 թվականի աղետը չսովորեցրեց, որ wishful thinking-ի հիման վրա քաղաքականություն կառուցելը մահաբեր է։
Ես ոչ «դավադրապաշտ» եմ, ոչ էլ «կործանում գուժող»։ Բայց շատ լավ հիշում եմ, թե ինչպես պատերազմի երրորդ օրը Հայաստանի Ազգային Ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հայտարարեց․
«Այս պատերազմն ավարտվելու է Ադրբեջանի բանակի կամ առնվազն դրա ողջ հարվածային պոտենցիալի լիակատար ոչնչացմամբ: Վերականգնվելու համար այդ երկրին մի քանի տասնյակ տարի է հարկավոր լինելու։ Եվ սա քարոզչական ու ոգեւորիչ նշանակության գրառում չէ»։
Ուշադիր ընթերցողը կասի, որ Արարատ Միրզոյանի այս խոսքերը տարբեր հոդվածներում արդեն որերորդ անգամն եմ մեջբերում։ Այո, այդպես է։ Պատճառն այն է, որ չեմ կարող մոռանալ եւ ներել։ Ավելի ճիշտ՝ պատրաստ եմ ներել պատերազմի առաջին օրերի էյֆորիկ տրամադրությամբ ասված մեծամիտ խոսքերը, բայց պատրաստ չեմ ներել այն, որ Արարատ Միրզոյանը դրանց համար ներողություն չի խնդրել։
Քանի դա տեղի չի ունեցել, ես իրավունք ունեմ հարց տալ՝ իսկ գուցե՞ հունվարի 15-ի գրառումն է իրականում քարոզչական։
Հունվարի 15-ին Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ «պայմանավորվածությունները պետք է հնարավորինս արագ ամրագրվեն դե-յուրե համաձայնագրերի տեսքով»։ Փաստորեն, 5 ամսվա ընթացքում կողմերը կարողացել են համաձայնեցնել միայն մտադրություններն ամրագրող շրջանակը եւ հիմնական սկզբունքները՝ շատ ընդհանուր ձեւակերպված։ Դեռ որքա՞ն ժամանակ է պետք լիարժեք միջպետական փաստաթուղթ բանակցելու, ներպետական բոլոր ընթացակարգերով այն անցկացնելու, օրենսդիրների կողմից վավերացնելու համար։ Շատ ժամանակ է պետք։ Եվ ամենամեծ վտանգն այն է, որ այդ ընթացքում Թրամփի հետաքրքրությունը կարող է մարել, իսկ Ալիեւի ախորժակը՝ բացվել։
Բայց արդյո՞ք արժե հեռատեսություն ակնկալել ղեկավարից, որն իր վարչապետության 8-րդ տարում ինքնահաստատվելու դեռ այնպիսի կարիք ունի, որ փորձում է դրան հասնել՛ ծառայողական մեքենայի վրա 1 համարանիշ տեղադրելով։
Մեր երբեմնի գործընկերը, որը պայքարում է «ՀՀ թիվ մեկ պրոպագանդիստի» տիտղոսի համար, վերջին շրջանում իրեն իրավունք է վերապահում իշխանության տեսակետներից տարբերվող կարծիք հայտնողներին պատերազմի ջատագովներ կամ «հիբրիդային հարձակումների» մասնակիցներ որակել։ Բացառված չէ, որ այս սյունակը կարդալով՝ գրի, որ ես էլ «խաղաղություն չեմ ուզում»։ Ես խաղաղություն շատ եմ ուզում, բայց լավ գիտեմ, որ դիլետանտներն ու բարդույթների գերիները խաղաղություն ապահովել չեն կարող։ Լավագույն դեպքում կարող են այն մուրալ։ Իսկ մուրողին երբեք մեծ բան չեն տալիս:

14 января были опубликованы рамки реализации проекта TRIPP. Вот уже около 30 лет я пишу о внешней политике и международных отношениях и имею определенное представление о процессе подготовки двусторонних документов, их структуре и содержании. Этот примерно 10-страничный документ был странным как по форме, так и по содержанию и больше напоминал итоговое memo по итогам очередной встречи.
В документе черным по белому написано:
«Эти рамки не налагают и не имеют цели налагать какие-либо юридические обязательства или обязанности на Армению или США» (This framework does not impose, nor does it intend to impose, any legal commitments or obligations on Armenia or the United States).
Иными словами, это документ, не имеющий правовых последствий.
15 января появился пост министра иностранных дел Арарата Мирзояна, который распространили официальная страница МИД и чиновники разного калибра.
Вот этот пост:
«Прочитайте. Документ действительно хорош.
Хорош для Армении. Наша страна разблокируется и становится важным узлом крупных международных логистических путей. И это ни в коем случае не за счет суверенитета, территориальной целостности и юрисдикции Республики Армения.
Хорош для другой стороны - США. Хорош для наших непосредственных соседей и вообще всех возможных бенефициаров. И это очень хорошо, потому что в противном случае он просто не работал бы.
P.S. Не завидую конспирологам и тем, кто день и ночь скорбит об уничтожении нашего общества».
Что значит «документ действительно хорош»? Не нужно быть психологом, чтобы понять: если человек, вот уже почти 5 лет занимающий пост министра иностранных дел, пишет такое, это означает одно – у него нет уверенности в собственной правоте. И целью поста является собрать комментарии сторонников и таким образом немного развеять внутренние сомнения.
Что значит «хорош для всех возможных бенефициаров»? Как может документ (независимо от того, есть ли у него правовые последствия, или нет) быть «хорош» для всех в мире, который превратился в джунгли? Неужели катастрофа 2020 года не научила нас, что строить политику на основе wishful thinking смертельно опасно?
Я не «конспиролог». Но я очень хорошо помню, как на третий день войны председатель Национального собрания Армении Арарат Мирзоян заявил:
«Эта война завершится полным уничтожением армии Азербайджана или по крайней мере всего ее ударного потенциала. Для восстановления этой стране понадобится несколько десятков лет. И это не пропагандистский пост».
Внимательный читатель скажет, что я и раньше цитировал эти слова Арарата Мирзояна в разных статьях. Да, это так. Причина в том, что я не могу забыть и простить. Точнее, я готов простить эйфорические высказывания первых дней войны, но не готов прощать то, что Арарат Мирзоян не извинился за них.
Пока этого не произошло, я имею право спросить - а может быть, пропагандистским является пост от 15 января?
15 января Никол Пашинян сказал, что «договоренности должны быть закреплены в виде имеющих юридическую силу соглашений как можно быстрее». Выходит, что за 5 месяцев стороны смогли согласовать только намерения и предельно обтекаемые основные принципы. Сколько еще времени понадобится для переговоров по полноценному межгосударственному документу, проведения его через внутригосударственные процедуры и ратификацию законодателями? Много времени. И самая большая опасность заключается в том, что за это время интерес Трампа может угаснуть, а аппетит Алиева - разыграться.
Но стоит ли ожидать дальновидности от руководителя, который на 8-м году своего премьерства все еще испытывает такую потребность в самоутверждении, что пытается достичь этого, разместив на служебной машине госномер «1»?
Наш бывший коллега, который борется за титул «пропагандиста номер один», в последнее время позволяет себе называть тех, кто высказывает мнения, отличные от позиции власти, поджигателями войны или участниками «гибридных атак». Не исключено, что, прочитав эту колонку, он напишет, что я тоже «не хочу мира». Я очень хочу мира, но хорошо знаю, что дилетанты и люди с комплексами не могут обеспечить мир. В лучшем случае могут его выпрашивать. А попрошайкам обычно дают крохи.