Զախարովան Օ'Բրայենի հայտարարություններն անվանել է «մերկապարանոց» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մեկնաբանել է ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենի հայտարարություններն այն մասին, թե հայ բնակչության զգալի մասը ցանկանում է հեռանալ Ռուսաստանից, եւ ԱՄՆ-ն դրա համար պայմաններ է ստեղծում։
«Ամերիկյան բարձրաստիճան պաշտոնյաների նման «անկեղծ խոստովանությունները», անշուշտ, գրավեցին մեր ուշադրությունը։ Սակայն զարմանք չառաջացրեցին, քանի որ Օ’Բրայենը ոչ մի նոր բան չասաց։ Նա միայն հաստատեց այն, ինչի մասին մենք պարբերաբար խոսում եւ զգուշացնում ենք մեր գործընկերներին, այդ թվում՝ Երեւանում. Արեւմուտքը Հարավային Կովկասում ապակառուցողական օրակարգ է քարոզում, որի հիմնական նպատակն է մասնատել տարածաշրջանի տարածքը՝ քանդելով Ռուսաստանի պատմական կապերը իր ավանդական դաշնակիցների ու հարեւանների հետ։
Փորձելով Ռուսաստանից պոկել Հարավային Կովկասի հանրապետությունները, այդ թվում՝ Հայաստանը, ԱՄՆ-ն եւ նրա արբանյակները Եվրոպայում անամոթաբար միջամտում են ինքնիշխան պետությունների ներքին գործերին։ Բարի պատրվակներով փորձում են տիրանալ կառավարման համակարգին, վերահսկողություն սահմանել ռեսուրսների նկատմամբ, օգտագործել տարանցիկ ներուժը։
Ինչ վերաբերում է Օ'Բրայենի մերկապարանոց հայտարարություններին, թե Հայաստանը ցանկանում է երես թեքել Ռուսաստանից, դա ամերիկացիներին բնորոշ աշխարհաքաղաքական ինժենիրինգի եւս մեկ օրինակ է. համաշխարհային հանրության աչքում Վաշինգտոնին անհրաժեշտ «իրականությունը» հորինելու ցանկությունը, որը ոչ մի կապ չունի իրականում տեղի ունեցողի հետ։
Օ'Բրայենը եւ մնացածը պետք է մի պարզ բան հասկանան. մեր երկրների միջեւ դարերի ընթացքում ձեւավորված կապերը կդիմանան բոլոր փորձություններին։ Պատմության ընթացքում մենք բազմիցս ձեռք ենք մեկնել եղբայրական հայ ժողովրդին, եւ մտադիր ենք դա անել ապագայում»,- ասել է Մարիա Զախարովան։

Захарова назвала «голословными» утверждения О’Брайена - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова прокомментировала заявления помощника госсекретаря США Джеймса О’Брайена о том, что значительная часть населения Армении желает дистанцироваться от России, и США создают условия для этого.
«Безусловно, подобные «чистосердечные признания» высокопоставленных американских чиновников привлекли наше внимание. Однако удивления они не вызвали, так как ничего нового О’Брайен не сказал. Он лишь подписался под тем, о чем мы регулярно говорим и предупреждаем наших партнеров, в том числе в Ереване, а именно: Запад продвигает на Южном Кавказе деструктивную повестку, главная цель которой – фрагментировать пространство региона, разрушив исторические связи России с ее традиционными союзниками и соседями.
В попытке оторвать южнокавказские республики, в том числе Армению, от России США и их сателлиты в Европе без зазрения совести вмешиваются во внутренние дела суверенных государств. Под благими предлогами стремятся подмять под себя систему госуправления, сосредоточить контроль за ресурсной базой, использовать транзитный потенциал.
Что касается голословных утверждений О’Брайена о том, что Армения хочет отвернуться от России, то это очередной пример присущего американцам геополитического инжиниринга – стремления сфабриковать в глазах мировой общественности нужную Вашингтону «реальность», не имеющую ничего общего с происходящим на самом деле.
О’Брайену и компании нужно усвоить одну простую вещь. Формировавшиеся веками связи между нашими странами выдержат все испытания на прочность, которым их неустанно подвергает Запад. На протяжении истории мы не раз подставляли плечо братскому армянскому народу, намерены делать это и впредь», - заявила Мария Захарова.