Զախարովան Օ'Բրայենի հայտարարություններն անվանել է «մերկապարանոց» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մեկնաբանել է ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենի հայտարարություններն այն մասին, թե հայ բնակչության զգալի մասը ցանկանում է հեռանալ Ռուսաստանից, եւ ԱՄՆ-ն դրա համար պայմաններ է ստեղծում։
«Ամերիկյան բարձրաստիճան պաշտոնյաների նման «անկեղծ խոստովանությունները», անշուշտ, գրավեցին մեր ուշադրությունը։ Սակայն զարմանք չառաջացրեցին, քանի որ Օ’Բրայենը ոչ մի նոր բան չասաց։ Նա միայն հաստատեց այն, ինչի մասին մենք պարբերաբար խոսում եւ զգուշացնում ենք մեր գործընկերներին, այդ թվում՝ Երեւանում. Արեւմուտքը Հարավային Կովկասում ապակառուցողական օրակարգ է քարոզում, որի հիմնական նպատակն է մասնատել տարածաշրջանի տարածքը՝ քանդելով Ռուսաստանի պատմական կապերը իր ավանդական դաշնակիցների ու հարեւանների հետ։
Փորձելով Ռուսաստանից պոկել Հարավային Կովկասի հանրապետությունները, այդ թվում՝ Հայաստանը, ԱՄՆ-ն եւ նրա արբանյակները Եվրոպայում անամոթաբար միջամտում են ինքնիշխան պետությունների ներքին գործերին։ Բարի պատրվակներով փորձում են տիրանալ կառավարման համակարգին, վերահսկողություն սահմանել ռեսուրսների նկատմամբ, օգտագործել տարանցիկ ներուժը։
Ինչ վերաբերում է Օ'Բրայենի մերկապարանոց հայտարարություններին, թե Հայաստանը ցանկանում է երես թեքել Ռուսաստանից, դա ամերիկացիներին բնորոշ աշխարհաքաղաքական ինժենիրինգի եւս մեկ օրինակ է. համաշխարհային հանրության աչքում Վաշինգտոնին անհրաժեշտ «իրականությունը» հորինելու ցանկությունը, որը ոչ մի կապ չունի իրականում տեղի ունեցողի հետ։
Օ'Բրայենը եւ մնացածը պետք է մի պարզ բան հասկանան. մեր երկրների միջեւ դարերի ընթացքում ձեւավորված կապերը կդիմանան բոլոր փորձություններին։ Պատմության ընթացքում մենք բազմիցս ձեռք ենք մեկնել եղբայրական հայ ժողովրդին, եւ մտադիր ենք դա անել ապագայում»,- ասել է Մարիա Զախարովան։

Zakharova calls O’Biran’s assertions “unfounded”
Yerevan /Mediamax/. Maria Zakharova, the official representative of the Russian Foreign Ministry, commented on U.S. Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs James O'Brien’s remarks that the majority of the Armenian population wants to pull away from Russia and the United States is creating conditions for that to happen.
“Of course, such “sincere confessions” by senior U.S. officials drew our attention. However, they were not surprising since O’Brian said nothing new. He only signed under what we keep saying and warning our partners about, including in Yerevan, particularly that the West is pushing forward a destructive agenda in the South Caucasus, the main goal of which is to fragment the region and destroy Russia’s historical ties with its traditional allies and neighbors.
By trying to tear the South Caucasus republics, including Armenia, away from Russia, the U.S. and its satellites in Europe are shamelessly interfering with the internal affairs of sovereign states. Under good pretexts, they are trying to subjugate the system of state governance, concentrate control over the resource base, and use the transit potential.
As for O’Brian’s unfounded assertions that Armenia wants to turn away from Russia, this is another example of the Americans’ geopolitical engineering - desire to fabricate a “reality” that Washington needs in the eyes of the world community, which has nothing to do with what is actually happening.
O’Brien and the company need to learn one simple thing. The ties formed between our countries through the centuries will withstand all the tests that the West continuously puts them through. Throughout history, we have repeatedly helped the brotherly Armenian people, and we intend to do so in the future,” said Maria Zakharova.