ԱՄՆ-ն ձգտում է առեւտրային ուղի բացել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի տարածքով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ'Բրայենը հայտարարել է, որ եթե ԱՄՆ-ն «կարողանա առեւտրային ուղի բացել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի տարածքով, Կենտրոնական Ասիայի երկրները մուտք կունենան դեպի համաշխարհային շուկաներ եւ կնվազեցնեն կախվածությունը Ռուսաստանից եւ Չինաստանից»:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, ելույթ ունենալով ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում, Ջեյմս Օ'Բրայենը ողջունել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի «Ռուսաստանից կտրվելու խիզախ քայլերը»։
Մեկնաբանելով Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակը՝ ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականն ասել է. «Դա հանգեցրել է լուրջ խզման. Հայաստանի բնակչության զգալի մասը ցանկանում է հեռանալ Ռուսաստանից»։
«Ուստի մենք պայմաններ ենք ստեղծում, որպեսզի դա տեղի ունենա», - Օ'Բրայենի խոսքերը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը:
Խոսելով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ բանակցությունների մասին՝ Օ՛Բրայենը նշել է, որ Ռուսաստանը «ձգտում է, որ իրադարձությունները զարգանան իր պայմաններով», ինչը, ըստ նրա, «նյարդայնացնում է երկու կողմերին»։
Նա նշել է, որ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի, Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ապրիլյան հանդիպման ժամանակ «ստեղծվել է նոր հարթակ՝ օգնելու Հայաստանին նվազեցնել իր կախվածությունը Ռուսաստանից»։
«Հայաստանը տնտեսապես եւ էներգետիկ առումով գրեթե ամբողջությամբ կախված է Ռուսաստանից, եւ մենք պետք է դիվերսիֆիկացիայի հասնենք»,- ասել է ամերիկացի դիվանագետը։

США стремятся открыть торговый путь через Азербайджан и Армению - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Помощник госсекретаря США Джеймс О’Брайен заявил, что если США «смогут открыть торговый путь через Азербайджан и Армению, страны Центральной Азии получат доступ к мировым рынкам и снизят зависимость от России и Китая».
Как сообщает ТАСС, выступая в Комитете по международным делам Сената США, Джеймс О'Брайен приветствовал «храбрые шаги» премьер-министра Армении Никола Пашиняна, которые заключаются в «разрыве с Россией».
Комментируя ситуацию вокруг Нагорного Карабаха, помощник госсекретаря США сказал: «Это привело к серьезному разрыву, значительная часть населения Армении
хочет дистанцироваться от России».
«Так что мы создаем условия для того, чтобы это произошло», - цитирует О'Брайена ТАСС.
Говоря о переговорах Армении и Азербайджана, О'Брайен отметил, что Россия «стремится к тому, чтобы события развивались на ее условиях», что, по его словам, «вызывает раздражение у обеих сторон».
Он отметил, что на апрельской встрече госсекретаря США Энтони Блинкена и главы Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен с премьер-министром Армении Николом Пашиняном была создана «новая платформа для помощи Армении в снижении зависимости от России».
«Армения почти полностью зависит от России в экономическом и энергетическом плане, и нам нужно добиться диверсификации», - сказал американский дипломат.