Հայաստանը բողոքի նոտա է հղել Բելառուսին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը բողոքի հայտագիր է ներկայացրել Բելառուսին:
«Բելառուսի ԱԳՆ խոսնակի՝ հունիսի 13-ի մեկնաբանության, մասնավորապես, ՀՀ ներքին գործերին միջամտելու առնչությամբ բելառուսական կողմին ներկայացվել է բողոքի հայտագիր:
Երկրի ապագայի մասին մտածող ղեկավար ունենալու մաղթանքներ հղելիս մաղթողն ինքը պետք է սեփականն ունենա: Բելառուսի պարագայում այս պահին դա հիրավի շռայլություն է»,- ասել է ԱԳՆ խոսնակը:
Հունիսի 13-ին Բելառուսի ԱԳՆ խոսնակ Անատոլի Գլազը, մեկնաբանելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները, ասել էր, որ եթե «ինչ-որ մեկը որոշել է ներքին խնդիրներից ուշադրությունը շեղել արտաքին թշնամու կերպարով, ապա դա շատ անհեռատես դիրքորոշում է»:
Բելառուսը Մինսկ է կանչել Հայաստանում իր դեսպանին
«Մենք բոլորս տեսնում ենք՝ որքան բարդ է այսօր ներքաղաքական իրավիճակը Հայաստանում։ Եվ տարբեր մարդիկ, իհարկե, տարբեր կերպ են դիմակայում հուզական այդ ծանրաբեռնվածությանը: Դա մենք կարող ենք հասկանալ, սակայն չենք հասկանում՝ ինչ կապ ունի Բելառուսը»,- ասել էր Անատոլի Գլազը։

Армения направила ноту протеста Беларуси - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян сообщила сегодня, что Армения направила Беларуси ноту протеста.
«Белорусской стороне подана нота протеста в связи с комментариями представителя МИД Беларуси, в частности, из-за вмешательства во внутренние дела Армении.
Желая кому-то лидера, думающего о будущем страны, нужно иметь такого собственного. В случае с Беларусью на данный момент это поистине роскошь»,- заявила представитель МИД Армении.
13 июня официальный представитель МИД Беларуси Анатолий Глаз, комментируя заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна, заявил, что если «если кто-то решил отвлечь внимание от внутренних проблем образом внешнего врага, то это весьма недальновидная позиция».
«Мы все видим, насколько сложная внутриполитическая ситуация складывается сегодня в Армении, как стремительно обостряется противостояние внутри страны. И у разных людей, конечно, разная резистентность к серьезным эмоциональным нагрузкам. Это мы можем понять. Но мы не понимаем - при чем здесь Беларусь?»,- сказал Анатолий Глаз.