Փաշինյանն ասել է, որ Բելառուսի նախագահը պետք է ներողություն խնդրի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ այս պահից սկսած՝ ՀՀ պաշտոնական ոչ մի ներկայացուցիչ Բելառուս չի այցելի:
«Ես պե՞տք է գնամ Բելառուսի նախագահի հետ ՀԱՊԿ ֆորմատով նստեմ ու հարց քննարկե՞մ։ Ես արձանագրում եմ՝ այլեւս երբեք Բելառուս չեմ այցելի, քանի Բելառուսում նախագահ է Ալեքսանդր Լուկաշենկոն»,- Ազգային ժողովում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Փաշինյանն ասել է, որ «ՀԱՊԿ ղեկավարներից մեկը» հայտարարել էր, որ սատարել է Ադրբեջանին 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ՝ ակնարկելով Լուկաշենկոյին:
Նրա խոսքով՝ Բելառուսի նախագահը պետք է ներողություն խնդրի հայ ժողովրդից. «Նա պետք է բացատրության այնպիսի խոսքեր ասի, որոնք ընդունելի կլինեն հայ ժողովրդի կողմից»:
Հայաստանի վարչապետը նաեւ ասել է, որ «ստիպված է լինելու» Բելառուսի նախագահի հետ հարցեր քննարկել ԱՊՀ եւ ԵԱՏՄ ձեւաչափերում:
Մեդիամաքսը նշում է, որ ս.թ. ապրիլին Եվրամիությունում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Բալայանը The Moscow Times-ին տված հարցազրույցում, մասնավորապես, ասել էր.
«Պետք չէ միջազգային հարաբերությունների մեծ մասնագետ լինել՝ անզեն աչքով տեսնելու համար, որ, օրինակ, Բելառուսի առաջնորդի եւ Բաքվի բռնապետի հարաբերությունները շատ ջերմ են։ Եվ միջպետական հարաբերությունները, որոնք կախված են առաջնորդների հարաբերություններից, ավելի ջերմ ու բարեկամական են, քան Լուկաշենկոյի վերաբերմունքը Հայաստանի ղեկավարության նկատմամբ։ Լուկաշենկոն պարբերաբար քննադատում է այն այս կամ այն պատճառով։ Կարծում եմ՝ Լուկաշենկոն այն մարդը չէ, ով կարող է իրեն թույլ տալ քննադատել իմ իշխանություններին»։

Пашинян заявил, что президент Беларуси должен извиниться - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что отныне ни один официальный представитель Армении не посетит Беларусь.
«Я должен обсуждать с президентом Беларуси какие-то вопросы в формате ОДКБ? Заявляю, что никогда не поеду в Беларусь, пока ее президент - Александр Лукашенко»,- заявил Никол Пашинян в парламенте.
Пашинян заявил, что «один из лидеров ОДКБ» поддерживал Азербайджан во время войны 2020 года, имея в виду Лукашенко.
По его словам, президент Беларуси должен извиниться перед армянским народом: «Он должен дать такое объяснение, которое будет приемлемо для армянского народа».
Премьер-министр Армении заявил также, что «будет вынужден» обсуждать вопросы с президентом Беларуси в форматах СНГ и ЕАЭС.
Медиамакс отмечает, что в апреле этого года посол Армении в Европейском Союзе Тигран Балаян в интервью The Moscow Times, в частности, сказал:
«Не нужно быть большим специалистом в международных отношениях, чтобы увидеть невооруженным глазом, что, например, отношения лидера Беларуси и бакинского диктатора очень теплые. И межгосударственные отношения, которые зависят от отношений лидеров, - они более теплые и дружественные, чем отношение Лукашенко к руководству Армении. Лукашенко периодически критикует руководителей Армении по тем или иным причинам. Я думаю, Лукашенко - не тот человек, который может себе позволить критиковать мои власти».