Բելառուսը Մինսկ է կանչել Հայաստանում իր դեսպանին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Բելառուսի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անատոլի Գլազն այսօր ասել է, որ Բելառուսը խորհրդակցությունների համար Մինսկ է կանչել Հայաստանում իր դեսպանին:
«Կապված վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունների հետ՝ Հայաստանի դեսպանատան ներկայացուցիչը հրավիրվել է ԱԳՆ»,- ասել է Բելառուսի ԱԳՆ խոսնակը:
Նա նշել է, որ Բելառուսը մտադիր չէ վատթարացնել հարաբերությունները Հայաստանի հետ՝ «չնայած այն հանգամանքին, որ Երեւանին դրան դրդում են արտաքին խաղացողները»:
«Կարեւոր է հասկանալ, որ Հայաստանի հետ ունենք երկարամյա սերտ, բարեկամական հարաբերություններ եւ ընդհանուր պատմություն, այսօր նաեւ՝ փոխշահավետ առեւտուր, սերտ գործարար շփումներ: Մենք չենք պատրաստվում վատթարացնել այդ հարաբերությունները, որքան էլ արտաքին խաղացողները դրդեն Հայաստանի ղեկավարությանը դա անել»,- ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, ասել է Գլազը՝ մեկնաբանելով Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի վերաբերյալ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները։

Беларусь вызвала своего посла в Армении в Минск - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь Министерства иностранных дел Беларуси Анатолий Глаз сообщил сегодня, что Беларусь вызвала своего посла в Армении для консультаций.
«Представитель посольства Армении был приглашен в МИД по поводу заявлений премьер-министра Никола Пашиняна», - сказал пресс-секретарь МИД Беларуси.
Он отметил, что Белорусь не намерена ухудшать отношения с Арменией, «несмотря на то, что Ереван к этому подталкивают внешние игроки».
«Важно понимать, что с Арменией нас связывают давние близкие, дружеские отношения и общая история, а на сегодняшний день еще и взаимовыгодная торговля, а также тесные деловые контакты. Мы не собираемся эти отношения ухудшать, сколько бы армянское руководство к этому ни подталкивали внешние игроки», - как сообщает ТАСС, об этом сказал Глаз, комментируя заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна в отношении президента Белоруссии Александра Лукашенко.