Բելառուսը Մինսկ է կանչել Հայաստանում իր դեսպանին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Բելառուսի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անատոլի Գլազն այսօր ասել է, որ Բելառուսը խորհրդակցությունների համար Մինսկ է կանչել Հայաստանում իր դեսպանին:
«Կապված վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունների հետ՝ Հայաստանի դեսպանատան ներկայացուցիչը հրավիրվել է ԱԳՆ»,- ասել է Բելառուսի ԱԳՆ խոսնակը:
Նա նշել է, որ Բելառուսը մտադիր չէ վատթարացնել հարաբերությունները Հայաստանի հետ՝ «չնայած այն հանգամանքին, որ Երեւանին դրան դրդում են արտաքին խաղացողները»:
«Կարեւոր է հասկանալ, որ Հայաստանի հետ ունենք երկարամյա սերտ, բարեկամական հարաբերություններ եւ ընդհանուր պատմություն, այսօր նաեւ՝ փոխշահավետ առեւտուր, սերտ գործարար շփումներ: Մենք չենք պատրաստվում վատթարացնել այդ հարաբերությունները, որքան էլ արտաքին խաղացողները դրդեն Հայաստանի ղեկավարությանը դա անել»,- ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, ասել է Գլազը՝ մեկնաբանելով Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի վերաբերյալ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները։

Belarus recalls its ambassador to Armenia
Yerevan /Mediamax/. Spokesperson for the Foreign Ministry of Belarus Anatoly Glaz, said today that Belarus has recalled its ambassador to Armenia for consultations.
“As to the statements of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, the representative of the Armenian Embassy was summoned to the Foreign Ministry,” the spokesperson said.
He noted that Belarus does not intend to worsen relations with Armenia, “despite the fact that Yerevan is being pushed to do so by foreign players.”
“It is important to understand that we have long, close, friendly relations and a common history with Armenia, today we also have mutually beneficial trade and close business contacts. We are not going to worsen these relations, no matter how much external players push the Armenian leadership to do so,” said Glaz, as reported by TASS, commenting on the statements of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan regarding the President of Belarus Alexander Lukashenko.
Earlier, the Armenian Foreign Ministry reported that the Armenian ambassador to Belarus was recalled to Yerevan.